Sprawozdania odpadowe – co ma się zmienić
Minister środowiska przygotował projekt rozporządzenia określający wzory rocznego sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi oraz rocznego sprawozdania o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami (w związku z upoważnieniem określonym w art. 76 ust. 4 ustawy o odpadach) Nowe rozporządzenie ma uprościć system sprawozdawczy poprzez wskazanie formularzy sprawozdań dla wszystkich podmiotów objętych obowiązkiem złożenia sprawozdania.
Opłaty za korzystanie ze środowiska – z czego musi rozliczyć się przedsiębiorca do 31 marca
Przedsiębiorcy, osoby fizyczne oraz wszystkie inne jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami, a korzystające ze środowiska zobowiązane są do przestrzegania zasady „zanieczyszczający płaci”. Opłaty za korzystanie ze środowiska są taką samą należnością publiczno-prawną, jak podatki bądź składki ZUS. Obejmują one wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, pobór wód podziemnych i powierzchniowych oraz składowanie odpadów. Opłaty ustala się we własnym zakresie i wnosi na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego do 31 marca każdego roku. Nieprzestrzeganie tego obowiązku wiąże się z surowymi konsekwencjami prawnymi.
Nie będzie nowych wymogów dla instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych
Wymagania dla instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych (MBP) są już określone w ustawie o odpadach oraz Dokumencie referencyjnym BAT dla przemysłu przetwarzania odpadów. Dlatego zgodnie z informacją zamieszczoną na swojej stronie internetowej Ministerstwo Środowiska nie planuje w najbliższym czasie nowych przepisów w tym zakresie.
Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem uprawnień do emisji gazów cieplarnianych
Spółka emituje do powietrza CO2 i w związku z tym ponosi wydatki na nabycie uprawnień do emisji CO2 na własne potrzeby.Jest uprawniona do zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w chwili ich poniesienia. Przyjęła, że jest to moment ujęcia faktury z tytułu zakupu tych uprawnień w księgach rachunkowych spółki na kontach rozrachunkowych jako zobowiązanie wobec kontrahenta oraz na koncie zapasów. Organ podatkowy nie zgodził się jednak z takim stanowiskiem spółki.
Legalizacja samowoli budowlanej a przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko
Zgodnie z opinią Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska legalizacja samowoli budowlanej w przypadku przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko może nastąpić tylko po uprzednim uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Pamiętać o tym powinien każdy inwestor chcący doprowadzić od stanu zgodnego z prawem swoją inwestycję i uzyskać decyzję potwierdzającą jej legalne wybudowanie.