Zanieczyszczenia wprowadzane do powietrza wentylacją grawitacyjną
Jaki rodzaj emisji stanowi emisja wentylacją grawitacyjną? Czy jest to emisja zorganizowana czy niezorganizowana?
Podstawowa charakterystyka odpadów – kiedy wymagana
Podstawową charakterystykę odpadów sporządza wytwórca lub posiadacz odpadów odpowiedzialny za gospodarowanie nimi.
Od nabytych usług związanych z usunięciem odpadów zawierających azbest gmina nie może odliczyć podatku VAT
Organ podatkowy odpowiadając na wątpliwości gminy stwierdził, że gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od usług związanych z usunięciem i unieszkodliwieniem odpadów azbestowych.
Nowelizacja Prawa wodnego wprowadziła zmiany dotyczące pozwoleń wodnoprawnych
Znowelizowane przepisy Prawa wodnego wdrożyły znaczne zmiany dotyczące pozwoleń wodnoprawnych. Rozszerzony został katalog przypadków dla których bezwzględnie jest wymagane pozwolenie wodnoprawne. Niektóre zagadnienia dla których dotychczas niezbędne były pozwolenia wodnoprawne, zostały objęte obowiązkiem tzw. zgłoszenia.
Najpierw opinia WIOŚ, dopiero potem możliwość przetwarzania odpadów
Od stycznia obowiązują nowe zasady dotyczące zezwoleń na przetwarzanie odpadów. Aby móc ubiegać się o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów, trzeba będzie najpierw uzyskać pozytywną opinię o spełnieniu wymagań określonych w przepisach ochrony środowiska wydaną przez WIOŚ.
Najczęściej popełniane błędy przy ubieganiu się o wydanie decyzji środowiskowych
Aby podjąć przedsięwzięcie mogące zawsze lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko konieczne jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Niestety przy procedurze ubiegania się o nią łatwo o błędy. A to może wstrzymać lub na długo zablokować naszą planowaną inwestycję.
Komisja Europejska opublikowała wstępny harmonogram naboru wniosków w ramach Programu LIFE
Na stornie Ministerstwa Środowiska zamieszczono wstępny harmonogram naboru wniosków do Programu LIFE w 2016 roku.
Jak prowadzić ewidencję odpadów w firmie z oddziałami
Obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów, z pewnymi wyjątkami dotyczy praktycznie każdego podmiotu prowadzącego działalność, w szczególności wytwórczą. Ewidencja jest różna w zależności od rodzaju prowadzonej działalności – inną prowadzi wytwórca odpadów, a inną podmiot gospodarujący nimi. W zdecydowanej większości ewidencja odpadów przygotowywana jest w oparciu o karty przekazania odpadów oraz karty ewidencji odpadów. Dodatkowe utrudnienia pojawiają się jednak w przypadku, gdy firma posiada oddziały. W niniejszym artykule pokazujemy w jaki sposób prawidłowo prowadzić ewidencję w takiej sytuacji.