Za zużyte baterie i akumulatory zapłacimy wyższą opłatę produktową

Ministerstwo Środowiska planuje zróżnicować i podnieść stawkę opłaty produktowej za nieosiąganie wymaganego poziomu zbierania zużytych baterii i akumulatorów.

Ustawa „antywiatrakowa”

Pojawiły się głosy, że zmiany, które zaproponowano podczas prac nad nową ustawą o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, mogą doprowadzić do spowolnienia rozwoju energii odnawialnej z wiatru w Polsce, a nawet do jego zahamowania. Czy rzeczywiście?

System zarządzania środowiskowego − dlaczego warto wdrożyć w firmie

Głównym celem wprowadzania w przedsiębiorstwach normy ISO 14001 jest chęć ciągłego doskonalenia. Większość rozwijających się firm nie widzi szans dalszego funkcjonowania na rynku bez konieczności stałego dostosowywania się do dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Wiąże się to z podnoszeniem jakości oferowanych usług, produktów oraz otaczającego środowiska. Jak więc wdrożyć system zarządzania środowiskowego w swojej firmie? Od czego zacząć? Szczegóły w tekście.

Roczne sprawozdanie o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi

Do 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy przedsiębiorca lub organizacja odzysku opakowań mają obowiązek złożyć sprawozdanie o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi.

Przemieszczanie odpadów − jak dokonać zgłoszenia

Gdy przedsiębiorca planuje wywóz odpadów za granicę, musi spełnić wiele wymagań prawnych. Istnieją w tym przypadku dwie drogi – odpad może podlegaćtzw. ogólnemu obowiązkowi informowania (uproszczona procedura) lubobowiązkowi zgłoszenia transgranicznego przemieszczania odpadów.Lepiej dokładnie poznać tę procedurę - za niedopełnienie wymogów w tym zakresie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska może bowiem nałożyć na przedsiębiorcę dotkliwą karę finansową.

Obowiązkowa rejestracja w CRO – najważniejsze wymogi i niezbędne wzory

Każdy operator urządzeń lub systemów ochrony przeciwpożarowej, zainstalowanych przed 10 lipca 2015 r. i zawierających co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych, ma od stycznia tego roku obowiązek sporządzenia dla każdego takiego urządzenia lub systemu Karty Urządzenia lub Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej. Jak w praktyce wygląda taka procedura? Jakie dokumenty musimy wypełnić? Odpowiedzi w tekście.

Nowe wymagania dla wewnętrznych i zewnętrznych planów operacyjno-ratowniczych

Dnia 10 czerwca 2016 r. weszło w życie nowe rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 8 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać plany operacyjno-ratownicze. Określa ono w szczególności formę sporządzania planów, zakres zagadnień, które powinny zostać w nich określone, ocenione i ustalone, oraz zakres terytorialny planów.