Opakowania - odzysk, recykling i opłata produktowa w 2016 r.- cz. 1

Nie wystarczy wyprodukować opakowanie odpowiadające standardom i o pożądanej jakości. Przepisy zobowiązują nas także do zapewnienia wysokiego poziomu ochrony środowiska zarówno podczas procesu wytwarzania opakowania, jak i jego użytkowania. Każdy producent opakowań ma też obowiązek optymalizacji gospodarowania odpadami tego typu. Jak w praktyce sprostać tym wszystkim wymogom?

Kiedy musimy zamknąć składowisko odpadów?

Składowisko odpadów należy zamknąć w sytuacji, kiedy jego pojemność określona w instrukcji prowadzenia została zapełniona oraz gdy wynika to z zarządzenia pokontrolnego WIOŚ. Jak w praktyce wygląda taka procedura? Odpowiedź w niniejszym artykule.

Kiedy będziesz musiał przeprowadzić przegląd ekologiczny

Decyzja zobowiązująca nas do przeprowadzenia przeglądu ekologicznego może być wydana w razie stwierdzenia okoliczności wskazujących na możliwość negatywnego oddziaływania instalacji na środowisko.

Dotacje na gospodarkę odpadami

Ruszyły nabory do trzech z siedmiu części programu „Racjonalna gospodarka odpadami”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył na niego łącznie 1,7 mld złotych.

Dotacje dla gminy? Niezbędny PGN

Aby w okresie 2016–2020 pozyskać pieniądze na m.in. termomodernizacje budynków, transport czy odnawialne źródła energii gminy muszą posiadać Plan Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN). Niestety, opracowując tego typu dokument można napotkać liczne trudności.

Cięcie blachy

Nasza firma korzysta ze środowiska oraz posiada niezbędne pozwolenia dotyczące wprowadzania gazów i pyłów do powietrza oraz wytwarzania odpadów. Podczas trwających pozwoleń zakupiliśmy maszynę do cięcia blachy i podjęliśmy się świadczenia usług − tniemy blachę dla klienta i powstaje odpad o kodzie 17 04 05 − Żelazo i stal. Czy oprócz ewidencji i wykazywania ilości powstałego odpadu w rocznym zestawieniu o odpadach musimy uzyskać nowe pozwolenie.