Utrudnienia związane z raportowaniem do KOBiZE
Do 28 lutego musimy złożyć raport do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Aby dokonać tego sprawnie warto zapoznać się z problemami, które najczęściej występują w trakcie sprawozdawczości. Szczegóły w niniejszym tekście.
Na właściwej gospodarce odpadami możesz zaoszczędzić, a nawet zarobić!
Chcesz uniknąć kar oraz zaoszczędzić na właściwym zagospodarowaniu odpadów? Można to zrobić np. poprzez wykorzystanie ich w swojej działalności, przekazanie właściwemu podmiotowi, który będzie gotów za to zapłacić. Przyjrzyjmy się więc, jakie działania można lub należy podjąć, aby odpady zamiast być znaczącym kosztem, mogły stać się dochodem z działalności. Szczegóły w tekście.
Dofinansowanie dla parków narodowych
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisze umowy z parkami narodowymi na łączną kwotę dofinansowania ponad 40 mln zł.
Audyt EMAS – nowy obowiązek dla organizacji odzysku ZSEE
Na organizacje odzysku ZSEE i zakłady przetwarzania został nałożony obowiązek wdrożenia systemu zarządzania środowiskowego spełniającego wymagania systemu ekozarządzania i audytu (EMAS) lub normy ISO 14001. System powinni wprowadzić najpóźniej do końca 2016 roku, a od 2017 roku podmioty te będą musiały przeprowadzać roczny audyt zewnętrzny.
Na jakiej podstawie możesz prowadzić w zakładzie prace spawalnicze
Obowiązujące ustawodawstwo precyzyjnie określa, na jakich zasadach można prowadzić prace spawalnicze. Jeżeli zatem nie zadbasz o odpowiednie uregulowania formalnoprawne takiej działalności, grozi Ci wstrzymanie pracy zakładu oraz odpowiedzialność karna i finansowa.
Kto jest posiadaczem odpadu?
Nasze przedsiębiorstwo wygrało przetarg dla firmy A – wywozimy dla niej odpady z zakładu B. Wystawiamy KPO na firmę A, ponieważ teoretycznie nic o firmie B nie wiemy. Firma A żąda jednak zmiany KPO i wpisania, że posiadaczem odpadu jest firma B i karta powinna być wypisana na ten właśnie podmiot. Czy rzeczywiście tak jest?
Jakie wymagania formalne i techniczne musi spełnić PSZOK
W polskim prawie ma definicji wzorcowego PSZOK-u, ale jest wiele wytycznych, które pomogą nam w jego zorganizowaniu i funkcjonowaniu. Na które zwrócić szczególną uwagę?