Zagospodarowanie odpadów palnych po wejściu w życie „zakazu składowania”

Z początkiem 2016 roku weszło w życie rozporządzenie ministra gospodarki z 16 lipca 2015 r. w sprawie dopuszczania odpadów do składowania na składowiskach (Dz.U. z 2015 r. poz. 1277). Zapisy tego rozporządzenia w bardzo istotny sposób wpłynęły na sposób zagospodarowania odpadów komunalnych po 1 stycznia 2016 r., gdyż wprowadziły w praktyce zakaz ich składowania. Co to oznacza? Wyjaśniamy w tekście.

Nowe przepisy dotyczące marnowania jedzenia

Powstał projekt ustawy o przeciwdziałaniu marnowania żywności, który zakłada liczne obowiązki dla sprzedawców żywności. Za niezrealizowanie tych obowiązków WIOŚ może nałożyć karę finansową.

Do 30 listopada 2017 r. można ubiegać się o dofinansowanie na monitoring środowiska

NFOŚiGW rozpoczął nabór w ramach programu „Wspieranie działalności monitoringu środowiska. Część 1. Monitoring środowiska”.

Chcesz się pozbyć azbestu? Skorzystaj z dofinansowania

Zgodnie z ustawą z 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest zakazano produkcji wyrobów zawierających azbest, importu i obrotu azbestem oraz wyrobami zawierającymi azbest. Jednak do czasu wejścia w życie ww. ustawy, czyli do roku 1998, wyroby azbestowe były bardzo powszechnie stosowane. Aby rozwiązać problem ich usunięcia, powstał „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009–2032” (POKA). Szczegóły w teście.

Powstał projekt zmiany ustawy Prawo ochrony środowiska

Dyrektywa MCP wprowadza konkretne wymagania dotyczące monitorowania emisji i eksploatacji urządzeń redukujących emisję. Kraje członkowskie, w tym Polska, powinny zmiany te implementować do swoich porządków prawnych do 19 grudnia 2017 r.