Za nieprzeprowadzenie audytu zewnętrznego w terminie grożą wysokie kary

Obowiązkowym audytem są objęte organizacje odzysku oraz zakłady przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Podmioty te, corocznie, do 30 kwietnia muszą przeprowadzić audyt za rok poprzedni. W związku z tym, że przepisy ustawy w tym zakresie weszły w życie 1 stycznia 2017 r., pierwszy audyt będzie obejmował rok 2017 i należy go przeprowadzić do 30 kwietnia 2018 r. Podczas pierwszego audytu zostanie sprawdzona zgodność prowadzonej działalności w roku 2017 z przepisami prawa. Za nieprzeprowadzenie audytu w terminie grozi kara finansowa w wysokości do 500.000 zł.

Uwaga! Zmieniła się powierzchnia obszarów OSN

OSN, czyli obszary szczególnie narażone, to tereny, na których należy ograniczyć przedostawanie się azotu ze źródeł rolniczych do wód powierzchniowych i gruntowych. Dowiedz się, czy po zmianach Twoje gospodarstwo jest położone na OSN.

Planujesz budowę przydomowej oczyszczalni ścieków? Sprawdź, jak to zrobić zgodnie z prawem

Planuję inwestycję polegającą na budowie paru domków jednorodzinnych. Jakie warunki prawne oraz techniczne muszę dopełnić, bym mógł wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków? Początkowo zdecydowałem się na montaż szamba, ale jednak wolałbym zainstalować oczyszczalnię. Czy to ma jakieś znaczenie?

Odpady gorzelnicze – jak je zagospodarować

Prowadzimy gorzelnię. W wyniku funkcjonowania naszego przedsiębiorstwa wytwarzamy spore ilości wywaru gorzelniczego. Proszę o poradę, jakie są sposoby pozbycia się tego typu pozostałości poprodukcyjnych.

Nowe przepisy w zakresie przewozu towarów

Od 18 kwietnia 2017 r. obowiązuje ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Głównym celem wprowadzonych regulacji jest ochrona przed nielegalnym handlem tzw. towarów wrażliwych, czyli np. olejów odpadowch czy preparatów smarowych. Za niedostosowanie się do przepisów można otrzymać karę w wysokości nawet 20.000 zł!

Koszty za informacje o gospodarowaniu wodami – ile wynoszą

Informacje o stanie i ochronie środowiska może uzyskać każdy. Jednak czy zawsze są bezpłatne? Do kogo się po nie udać?

Działka sąsiadująca z terenami wodnymi – jak ustalić linię brzegową

Aby ustalić linię brzegową jeziora, trzeba złożyć stosowny wniosek. Sprawdź, co powinien zawierać oraz do jakiego organu z nim się udać.

Dowiedz się, co zmieniło się w zakresie procedur administracyjnych

Dnia 1 czerwca 2017 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego. Zmiany mają usprawnić postępowania administracyjne, przyspieszyć procedury, a także wprowadzić instytucję ponaglenia. Nowe przepisy zapewniają również, że wysokość kar pieniężnych będzie adekwatna do naruszanego prawa.

Czym się różnią instalacje energetycznego i nieenergetycznego spalania

Bardzo proszę o podpowiedź, jak mogę rozróżnić instalacje energetyczne od nieenergetycznych? Jest mi to niezbędne do klasyfikacji, czy instalacje zlokalizowane u mnie w firmie podlegają pod pozwolenie na emisję lub też zgłoszenie. Proszę o jakieś przykłady.

Planujesz budowę stacji demontażu pojazdów? Sprawdź, jakie formalności są Ci potrzebne

Utworzenie stacji demontażu pojazdów wymaga wyboru optymalnej lokalizacji oraz wiąże się z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych, do których należą np. decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, pozwolenie na budowę, pozwolenie wodnoprawne czy pozwolenie na wytwarzanie i przetwarzanie odpadów. Prowadzenie SDP to także liczne obowiązki, do których zaliczymy: prowadzenie ewidencji odpadów za pomocą kart przekazania odpadów oraz kart ewidencji odpadów, zapewnienie odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu czy sprawozdawczość. W tym artykule szczegółowo opisujemy wszystkie niezbędne formalności, z którymi wiąże się otwarcie oraz prowadzenie stacji demontażu pojazdów.