Zasady udostępniania informacji o środowisku
Udostępnianie informacji o środowisku i jego ochronie reguluje ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie. Na jej podstawie masz m.in. prawo do wnioskowania do urzędu marszałkowskiego o udostępnienie informacji o rodzaju i ilości odpadów wytworzonych/zebranych/przetworzonych przez konkretne firmy. W jaki sposób pozyskać takie informacje?
Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat gospodarki ściekowej
Każdy podmiot, którego działalność związana jest z odprowadzaniem ścieków do wód lub do ziemi, powinien mieć świadomość ciążących na nim obowiązków. Są to zarówno obowiązki związane z pomiarem ścieków, jak i z różnymi opłatami.Zagadnienia związane z gospodarką ściekową oraz kształtowaniem i ochroną zasobów wodnych regulowane są poprzez zapisy ustawy z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne. To od analizy tych przepisów należy rozpocząć, aby mieć pewność, że nie narazimy się na żadne sankcje ze strony organów kontrolnych.
Jakie są zalety zrównoważonych systemów odwadniających
Korzyści ze stosowania zrównoważonych systemów odwadniających to głównie symulacja działania systemów naturalnych oraz integracja instalacji z krajobrazem jako struktury atrakcyjnej wizualnie, co poza oczywistymi korzyściami środowiskowymi i społecznymi stwarza siedliska i promuje zasilanie wód gruntowych.Ograniczenia możliwości zastosowania zrównoważonych systemów drenażu wynikają z wymagań znacznych powierzchni, częstego serwisu oraz z potrzeby akceptacji społecznej dla naziemnych zbiorników. Pomimo tego zrównoważone metody zagospodarowania wód deszczowych mają wiele zalet w porównaniu z systemem konwencjonalnym (tj. zbiorczą siecią kanalizacyjną).
Fundusze w ramach programu „Energia Plus”
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Energia Plus”. Istnieje możliwość pozyskania do 85% kosztów kwalifikowanych. Z artykułu dowiesz się: do kiedy możesz składać wnioski, na co możesz pozyskać środki, kto może być beneficjentem.
Etykietowanie i transport odpadów niebezpiecznych
Przepisy dotyczące magazynowania odpadów zostały określone w rozporządzeniu ministra klimatu z 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów. W związku z tymi przepisami na opakowania po środkach niebezpiecznych (np. kod 15 01 10*) firmy powinny naklejać etykiety. W którym momencie? Czy oddając odpad niebezpieczny (oznaczony etykietami), trzeba mieć również naklejki ADR? Na te i inne pytania, odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Decyzje środowiskowe w procesach inwestycyjnych
Procedura wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest niezwykle czasochłonna, a czas jej trwania jest głównie uzależniony od szczegółowości karty informacyjnej przedsięwzięcia, bądź raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.W procedurze wydawania decyzji środowiskowej, która jest podstawą do uzyskania kolejnych decyzji, czy to budowlanych, czy związanych z gospodarką odpadami, biorą udział najczęściej trzy organy współdziałające: regionalny dyrektor ochrony środowiska odpowiedzialny głównie za ochronę przyrody, państwowy powiatowy inspektor sanitarny odpowiedzialny za zdrowie i życie ludzi, a także Wody Polskie, odpowiedzialne za stan i jakość wód, zarówno powierzchniowych jak i podziemnych.