Prowadzisz myjnię samochodową? Sprawdź, które pozwolenia środowiskowe musisz pozyskać

Myjnia samochodowa to jedno z tych przedsięwzięć, które wpływają na nasze środowisko naturalne. To powoduje, że zamierzając prowadzić takie przedsiębiorstwo, musimy dopełnić licznych formalności. Część z nich dotyczy właśnie tego, w jaki sposób myjnia korzysta ze środowiska.Nie jest to tylko pozwolenie wodnoprawne, lecz sporo innych dokumentów administracyjnych. Rzeczoznawca, wyceniając myjnię, powinien także brać pod uwagę stan prawny takiej inwestycji, w tym to, czy inwestor dochował niezbędnych formalności.

Panele fotowoltaiczne to nie wszystko – efektywne OZE potrzebują lokalnych magazynów energii

Na koniec maja 2021 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wynosiła blisko 5 GW i wartość ta stale wzrasta w bardzo szybkim tempie. W celu zapewnienia stabilnej podaży energii pochodzącej ze słońca czy wiatru, należy postawić na decentralizację sieci i budowę lokalnych magazynów energii.W pierwszej kolejności powinny one znaleźć zastosowanie w przemyśle, gdzie niezbędne jest zapewnienie ciągłości działania procesów przy jednoczesnym obniżeniu stopnia emisji CO2 z tzw. brudnych źródeł energii – co z kolei pozostaje jednym z wymogów Europejskiego Zielonego Ładu.

Musisz zaktualizować zezwolenie? Poznaj wytyczne dotyczące operatu ppoż.

Operat przeciwpożarowy (ppoż.) to dokument zawierający warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu bądź jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, który należy dołączyć do wniosku o wydanie m.in. zezwolenia na zbieranie odpadów. Zlecając realizację takiej usługi uprawnionemu podmiotowi warto, aby przedsiębiorcy mieli świadomość, w jaki sposób skontrolować usługobiorcę i sprawdzić jakość opracowanego dokumentu.

Kontrola Inspekcji Ochrony Środowiska w zakresie zanieczyszczenia wód azotanami

W kwestii ochrony jakości wód duże znaczenie mają m.in. zanieczyszczenia azotanami pochodzącymi z gospodarstw rolnych. Stosowanie nawozów, szczególnie azotowych mineralnych, jak i naturalnych w postaci stałej i płynnej (obornik, gnojówka, gnojowica), jest konieczne w celu uzyskania właściwych plonów. Ich niewłaściwe stosowanie przyczynia się jednak do zanieczyszczenia środowiska.Które przepisy regulują kwestie obowiązków związanych z ochroną wód przed azotanami? Co w tym zakresie mogą skontrolować inspektorzy ochrony środowiska?

Jakie kompetencje ma dyrektor RZGW Wód Polskich

Dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej jest organem właściwym w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego w sprawie zdecydowanej większości pozwoleń wodnoprawnych i ocen wodnoprawnych.Jakie jeszcze są jego kompetencje i jakie rodzaje decyzji mieszczą się w ramach jego właściwości? Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj poniższy artykuł.

Innowacyjne rozwiązania stosowane do odprowadzania wody zanieczyszczonej

Zazwyczaj popularniejsze rozwiązania w budownictwie koncentrują się głównie na ograniczaniu zużycia energii elektrycznej, pomijając rolę innych mediów, czyli wody.Woda jest drugim najbardziej kosztownym medium i stanowi znaczący koszt eksploatacyjny zarówno dla właścicieli, jak i najemców. Wdrożenie rozwiązań np. w zakresie recyklingu wody szarej lub zagospodarowania wód opadowych pozwoli na obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Taki patent to również wymierne korzyści dla środowiska oraz możliwość uzyskania punktów do certyfikacji budynków.Wyzwaniem jest więc zagospodarowanie zużytej, pochodzącej z pryszniców, umywalek i pralek wody, jej oczyszczenie, a także odzysk wody deszczowej (przewidziany w projekcie budynku).