Wprowadzasz produkty biobójcze? Musisz uzyskać wpis do wykazu
Do produktów biobójczych zaliczymy m.in. środki konserwujące, preparaty przeciwgrzybicze czy substancje do dezynfekcji szpitali. Aby legalnie wprowadzać do obrotu tego typu substancje, trzeba spełniać pewne wymagania.
Uwaga! Powstanie nowa instytucja Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
Do zadań Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGWWP) będzie należał m.in. pobór opłaty za usługi wodne, tj. wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, czy ustalanie wysokości opłat podwyższonych za gospodarowanie wodami. Czym jeszcze będzie zajmował się nowy organ oraz jakie są jego źródła finansowania?
Stłuczone szkło – czy to nowy odpad
Nasza firma zajmuje się zbieraniem i przetwarzaniem odpadów. Odbieramy od klientów odpady np. w postaci opakowań ze szkła (słoiki, butelki). Podczas załadunku/rozładunku często dochodzi do stłuczenia szkła. Czy tego typu stłuczkę szklaną należy zaklasyfikować pod innym kodem?
Sprzedaż odpadów z papieru – czy konieczna karta przekazania odpadu
Każdy wytworzony odpad (z wyjątkiem odpadów komunalnych) powinniśmy odnotować w karcie ewidencji odpadów. Jak natomiast wygląda sytuacja z KPO? Czy przekazując odpad pracownikowi lub zajmując się sprzedażą odpadów, musimy ją wystawić?
Przygotuj się bezbłędnie na kontrolę z zakresu gospodarki wodno-ściekowej
Jeśli korzystasz ze środowiska w zakresie m.in. poboru wód podziemnych czy też odprowadzania ścieków do wód lub do ziemi, podlegasz okresowej kontroli wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska. O co WIOŚ może zapytać w trakcie takiej kontroli?
Przegląd ekologiczny oczyszczalni ścieków – kiedy wykonać
Urząd zobowiązał nas do sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego. Czy ma do tego prawo, jeśli wszystkie pomiary, badania, sprawozdawczość wykonujemy i przesyłamy w terminie i nie mamy przekroczeń emisji?
Procedury formalne dotyczące pozwolenia zintegrowanego – cz. I
Pozwolenie zintegrowane uzyskuje się dla działalności mogących wywiera znaczący wpływ na poszczególne elementy lub całość środowiska. Procedura obejmująca sporządzenie wniosku oraz uzyskanie tego pozwolenia należy do jednych z najbardziej skomplikowanych postępowań związanych z uzgodnieniem kwestii korzystania ze środowiska oraz wprowadzania do niego zanieczyszczeń.
Nowe warunki magazynowania odpadów – czy konieczna zmiana zezwolenia
Zgodnie z ustawą o odpadach zbieranie odpadów to gromadzenie ich przed transportem tychże do miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji tych odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów. Natomiast samo magazynowanie powinno odbywać się na terenie, do którego posiadacz odpadów posiada tytuł prawny (czyli np. akt notarialny, wypis z księgi wieczystej).
Nowe Prawo wodne przyniesie dodatkowe obowiązki rolnikom!
Najważniejsze planowane zmiany to modyfikacja Kodeksu Dobrej Praktyki Rolniczej (KDPR), opłaty nakładane w drodze decyzji administracyjnej przez wojewódzki inspektorat ochrony środowiska (WIOŚ) za nieprzestrzeganie warunków gospodarowania nawozami oraz wdrożenie na terenie całego kraju jednolitego programu działań. Sprawdź, co to oznacza dla Twojego gospodarstwa rolnego.
Nowe Prawo wodne dopiero w 2018 roku?
Pracę nad nowym Prawem wodnym bardzo się opóźniają. Dowiedz się, co przemawiam za tym, że ustawa nie wejdzie w życie w zakładanym terminie, czyli 1 lipca 2017 r.