Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła sprawozdania z zakresu gospodarki odpadami

Zdaniem NIK system gospodarki odpadami w kraju jest nieefektywny i należy to jak najszybciej skorygować.

Koszty za usługi w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi – jak wyliczyć

Jeśli planujesz wziąć udział w przetargu na odbiór odpadów komunalnych na terenie gminy, jesteś zobowiązany, by przedstawić koszty takiej usługi. Niestety często bywa tak, że zaniżamy jej wartość, przez co możemy być stratni lub na odwrót – zawyżamy cenę, co skutkuje przegranym przetargiem.

Ile musimy czekać na wydanie pozwolenia wodnoprawnego

Wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego wraz z kompletnymi załącznikami trzeba wysłać do właściwego miejscowo starostwa powiatowego lub urzędu marszałkowskiego. Dowiedz się, ile musisz czekać na decyzję oraz co może przyspieszyć jej wydanie.

Ewidencja kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli – co zawiera i kto jest za nią odpowiedzialny

Zgodnie z art. 34a ustawy Prawo wodne rada gminy corocznie do 31 maja określa wykaz kąpielisk na terenie swojej gminy lub na polskich obszarach morskich przyległych do danej gminy w drodze uchwały. Aby organizator kąpielisk mógł funkcjonować zgodnie z prawem, musi wystąpić z wnioskiem o umieszczenie w wykazie.

Dowiedz się, jak stosować poferment z biogazowni jako nawóz zgodnie z prawem

Poferment jako pozostałość po procesie przetwarzania w biogaz może być wprowadzony do obrotu i używany jako nawóz organiczny, zgodnie z art. 32 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z 21 października 2009 r. określającym przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, i uchylającym rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 (Dz.U. UE L 300 z 14 listopada 2009 r., s. 1 ze zm.). Jego stosowanie na polach wymaga uprzedniego uzyskania decyzji właściwego ministra rolnictwa oraz dodatkowo opracowania planu nawożenia.

Dokumentacja hydrogeologiczna – jak przygotować

Dokumentacja hydrogeologiczna składa się z części tekstowej i graficznej. Jakie informacje powinny zawierać poszczególne części?

Do 31 grudnia 2017 r. musisz dostosować się do przepisów ustawy o zużytym sprzęcie

Jeśli posiadasz zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego i nie dostosujesz się do przepisów ustawy 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, wówczas możesz zostać skreślony z rejestru GIOŚ.

Decyzja środowiskowa – czy jest wymagana przed wydaniem zezwolenia na przetwarzanie odpadów

Planujesz otworzyć firmę, która będzie się zajmowała przetwarzaniem odpadów? Koniecznie sprawdź, czy jest Ci do tego niezbędna decyzja środowiskowa.

Poznaj kolejne zmiany w przepisach zakresu wycinki drzew i krzewów

To już druga zmiana ustawy o ochronie przyrody w zakresie wycinki drzew i krzewów w tym roku. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy 17 czerwca 2017 r., bez konieczności uzyskania zezwolenia na wycinkę można usuwać drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza: 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego, 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew. Nowe przepisy wprowadzają również obowiązek zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa.