Zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych – postępowanie i wymagania
Wzór wniosku o udzielenie zezwolenia na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych powinien zostać udostępniony w formie elektronicznej na stronach internetowych urzędu gminy lub miasta. W artykule opisujemy: Co musi zawierać wniosek? Jak prawidłowo przygotować wniosek? Kto wydaje zezwolenie? Jakie elementy musi zawierać zezwolenie?
Stacje paliw - wymagania środowiskowe
Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na otwarcie stacji paliw musi spełnić szereg wymogów środowiskowych. Jak musi być wyposażona stacja, jakie musi zawierać niezbędne elementy, jak wybrać odpowiednią lokalizację, jakie trzeba spełnić wymagania dotyczące zabudowy – opisujemy w tym artykule. Ponadto ekspert zebrał wszystkie czynności przed otwarciem stacji i w momencie jej funkcjonowania. Prześledzenie przepisów i wymagań pozwoli uniknąć późniejszych błędów i ich konsekwencji.
Reklamacja opłat za usługi wodne krok po kroku
Od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje nowe Prawo wodne, które wprowadza zmiany w systemie opłat za usługi wodne. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca zobowiązany do ponoszenia opłat, który otrzymał informację o wysokości opłaty kwartalnej, może złożyć reklamację, jeżeli nie zgadza się z jej wysokością. Zanim otrzymasz pierwszy rachunek rozliczony zgodnie z nowymi wytycznymi, warto poznać zasady odwoływania się od decyzji o wysokości opłaty! W artykule opisujemy: zmiany w systemie opłat, kiedy można składać reklamację, procedurę postępowania w przypadku składania reklamacji.
Program „Czyste powietrze” – nowe wytyczne do walki ze smogiem
Kolejne samorządy wprowadzają zmiany w prawie, by zapobiec działaniu szkodliwych pyłów na zdrowie mieszkańców i całego środowiska naturalnego. Decyzje sejmików wojewódzkich wpisują się w szerszy program walki ze smogiem opracowany na poziomie ogólnokrajowym w programie „Czyste powietrze”.
Nowe Prawo wodne już obowiązuje - czy trzeba zmienić pozwolenie?
Nowe Prawo wodne, które weszło w życie 1 stycznia 2018 r., nie przewiduje znaczących zmian w obrębie wydawania pozwoleń, czy zgłoszeń wodnoprawnych. Najistotniejszą kwestią jest zmiana podmiotu wydającego decyzje. By uzyskać pozwolenie wodnoprawne przedsiębiorca będzie musiał udać się, nie jak dotychczas do Marszałka, czy Starosty, lecz do Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie. Czy pozwolenia wydane na podstawie dotychczasowych przepisów są nadal ważne?Artykuł składa się z następujących części: Pozwolenia na dotychczasowych zasadach Nowy element: ocena wodnoprawna Nowe pojęcie - zgoda wodnoprawna Przedsięwzięcia wymagające wydania zgłoszenia wodnoprawnego
Melioracja - czy zawsze jest pracą w szczególnych warunkach?
Zakładanie urządzeń melioracyjnych zaliczane jest do prac, przy których pracownik zatrudniony jest w szczególnych warunkach. Pracujący przy urządzeniach wodnych mogą więc liczyć na szczególny przywilej, jakim jest wcześniejsza emerytura. Nie każdy jednak, kto pracuje przy zakładaniu urządzeń melioracyjnych, ma uprawnienia do zaświadczenia o pracy w szczególnych warunkach.Komu przysługuje takie zaświadczenia, a kto nie będzie miał specjalnych uprawnień z tego tytułu opisujemy w artykule. Ponadto w treści: resortowy wykaz prac, obowiązki pracodawcy, charakterystyka pracy w szczególnych warunkach.
Baza Danych Sprawozdań o substancjach zubożających warstwę ozonową i fluorowanych gazach cieplarnianych
Podstawę do utworzenia Bazy Danych Sprawozdań (BDS) o Substancjach Zubażających Warstwę Ozonową (SZWO) i Fluorowanych Gazach Cieplarnianych (F-gazach) jest ustawa z 15 maja 2015 r. o substancjach zubażających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Przepisy dokładnie wskazują, które podmioty mają składać sprawozdania, w jakiej formie oraz w jakim terminie. Wyjaśniamy, czym są SZWO, substancje kontrolowane, nowe substancje i F-gazy oraz jak prawidłowo zgłosić dane do BDS.