Kto otrzyma pozwolenie wodnoprawne

Pytanie: Skarb Państwa jest właścicielem gruntu, na którym PWiK zamierza uruchomić ujęcie wody podziemnej. Kto powinien zwrócić się do Wód Polskich o pozwolenie wodnoprawne: właściciel gruntu czy właściciel instalacji?

Kalendarium

Obowiązki przedsiębiorcy od 1 do 31 października 2022 r.

Baterie i akumulatory – obowiązki sprzedawców i użytkowników końcowych

Obok podmiotów wprowadzających do obrotu baterie i akumulatory obowiązki dotyczące postępowania z nimi spoczywają również m.in. na sprzedawcach detalicznych oraz użytkownikach tego typu źródeł. Do tej ostatniej grupy zaliczymy także przedsiębiorców działających we wszystkich branżach gospodarki.

ROP jako unijna zintegrowana polityka produktowa

Rozszerzona odpowiedzialność producenta (dalej: ROP) zakłada m.in. że odpowiednie zachęty gospodarcze mogą spowodować, że odpad stanie się cennym surowcem, a ponadto, że każdy z uczestników rynku ma wpływ na minimalizowanie negatywnych oddziaływań środowiskowych. ROP obejmuje projektantów, producentów, dystrybutorów (w tym marketing produktowy), sprzedawców oraz klientów/konsumentów.

Opakowania przyjazne środowisku nowym wyzwaniem dla przedsiębiorców

Producenci opakowań i przedsiębiorcy wykorzystujący opakowania do swoich produktów muszą sprostać rosnącym wymogom ochrony środowiska. Produkcja opakowań i wykorzystane do nich materiały nie mogą być obciążeniem dla środowiska naturalnego. Dlatego pojawiają się nowe regulacje prawne i techniki produkcji sprzyjające proekologicznym opakowaniom.

Szykują się wyższe kary za przestępstwa przeciwko środowisku

W ostatnich latach zauważalny jest wzrost liczby przestępstw przeciwko środowisku. Widoczna jest także tendencja wzrostowa liczby pożarów miejsc gromadzenia odpadów. Praktyka stosowania dotychczasowych przepisów pokazuje, że obecne sankcje karne są niewystarczające i nie powstrzymują sprawców przed popełnianiem  przestępstw przeciwko środowisku. Dlatego rząd chce podwyższyć kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku.

Przemysł spożywczy w BDO

Funkcjonowanie przemysłu spożywczego nierozerwalnie wiąże się z generowaniem odpadów. Przede wszystkim dlatego, że większość środków spożywczych dostępnych na rynku wymaga odpowiedniego opakowania. Na etapie produkcji również powstają odpady np. niewykorzystane resztki surowców. Złożoność przepisów prawnych, a także brak ich jednolitej interpretacji przez organy kontrolujące jest problematyczne dla podmiotów działających w branży spożywczej. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi wymaganiami z zakresu ewidencji odpadów, by uniknąć niepotrzebnych problemów i ograniczyć ryzyko dotkliwej kary pieniężnej z tytułu ewentualnego niedopełnienia obowiązków.

Projekt nowego programu ochrony przed hałasem

18 sierpnia 2022 roku na stronie RCL pojawił się nowy projekt program ochrony przed hałasem (dalej: POPH). Jak podano w uzasadnieniu do projektu, aktualizacja program wynika z konieczności transpozycji przepisów dyrektywy Komisji (UE) 2020/367 z 4 marca 2020 r. zmieniającej załącznik III do dyrektywy 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do ustalenia metod oceny szkodliwych skutków hałasu w środowisku (Dz. Urz. UE L 67 z 5 marca 2020 r., str. 132. Dyrektywa ta miała zostać implementowana do 31 grudnia 2021 r. Jak to zazwyczaj w naszym kraju bywa – tak się nie stało.

Nie tylko WIOŚ kontroluje ścieki

Powszechnie przyjęło się, że to zazwyczaj WIOŚ kontroluje przedsiębiorstwa pod kątem przepisów ochrony środowiska, w tym także gospodarki wodnościekowej. Tymczasem kontrolęę mogą przeprowadzić także inne organy ochrony środowiska, np. Wody Polskie lub urzedy marszałkowskie. Co obejmuje kontrola Wód Polskich? Z jakich przepisów wynikają ich kompetencje? Szczegóły poniżej.