Większe wymogi dla zakładów o dużym i zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej

W dniu 6 października 2015 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska (POŚ) oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest wdrożenie nowej dyrektywy SEVESO III regulującej kwestie zapobiegania poważnym awariom, które mogą być następstwem określonych działań przemysłowych oraz ograniczania ich skutków dla zdrowia ludzkiego i środowiska.

Ważny wyrok: fragmenty rozbitych pojazdów, które miały być wywiezione za granicę, nie były częściami zamiennymi, lecz odpadem

Sąd rozpatrywał sprawę dotyczącą przewozu przez granicę części samochodów. Transport zgłoszony do odprawy celnej na przejściu granicznym składał się z wstępnie deklarowanych części zamiennych. Tak naprawdę były to wymieszane ze sobą, skorodowane części samochodowe, połówki nadwozi, szyby, elementy wnętrz, załadowane na naczepę w sposób bezładny, niezabezpieczony przed wyciekiem płynów. Oględziny zewnętrzne pozwalały je zakwalifikować jako złom.

System ekozarządzania i audytu EMAS

Czym jest system EMAS ? Jak włączyć w niego swoją firmę? Jakie dokumenty są wymagane i czy warto się na to zdecydować?

Substancje zubożające warstwę ozonową oraz fluorowane gazy cieplarniane- nowe wymogi

Od 10 lipca 2015 r. obowiązuje ustawa z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Zastąpiła ona ustawę z dnia 20 kwietnia 2004 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową (Dz. U. z 2014 r. poz. 436). Nowe przepisy mają na celu ograniczenie emisji do atmosfery niektórych fluorowanych gazów cieplarnianych i substancji zubożających warstwę ozonową pochodzących przede wszystkim z urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i ochrony przeciwpożarowej. Co się zatem zmieniło?

Sokół i Gazela BIS – dwa nowe programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Oba programy to propozycja na przyszły rok. Na ich realizację przeznaczono łącznie 1,3 mld zł.

Korzystanie z nieruchomości - odszkodowanie za wprowadzenie ograniczeń związanych z ochroną środowiska

W poprzednim numerze szczegółowo omówiliśmy ograniczenia konstytucyjne oraz ustawowe w korzystaniu z nieruchomości, wynikające z przepisów ochrony środowiska. Tym razem kilka słów o odszkodowaniach przysługujących nam w takich przypadkach oraz – co szczególnie ważne dla przedsiębiorców- ograniczeniach wykonywania działalności gospodarczej.

Jak kwalifikować VAT w projektach finansowanych z POIiŚ 2014-2020

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju opublikowało "Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko". W aktualnym kształcie uniemożliwiają one jednak kwalifikowanie VAT wszystkim beneficjentom II priorytetu POIiŚ obejmującego działania środowiskowe, w tym także organizacjom pozarządowym. W sprawie zainterweniowało Ministerstwo Środowiska.

290 mln zł na energooszczędne budynki

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił 19 października drugą edycję programu Lemur. Samorządy, które planują budowę nowych obiektów, będą mogły otrzymać dofinansowanie za wyższe standardy energooszczędności.

Nowa ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym- co się zmieni

Uchwalona przez Sejm 11 września 2015 roku ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym od 1 stycznia 2016 roku zastąpi dotychczas obowiązującą ustawę z 29 lipca 2005 r. Nowa ustawa wprowadzi sporo rewolucyjnych zmian nie tylko dla wprowadzających na terytorium kraju sprzęt elektryczny i elektroniczny, ale również dla podmiotów zajmujących się zagospodarowaniem odpadów takiego sprzętu. Trzeba też jednak zaznaczyć, że znaczna część aktualnie jeszcze obowiązującej ustawy została włączona do nowej regulacji.