Zobacz, jak możesz zaoszczędzić wykorzystując do produkcji... złom

Wykorzystanie złomu do produkcji wyrobów to dobre rozwiązanie dla firm działających w przemyśle metalowym. Oznacza to mniejsze koszty produkcji, gdyż z reguły jego cena jest dużo niższa od półproduktów powstających w procesie produkcyjnym bezpośrednio z surowców naturalnych. O jakie uregulowania formalne musimy zadbać chcąc stosować takie rozwiązanie?

Zmiana, przeniesienie, cofnięcie – procedury formalne dotyczące pozwolenia wodnoprawnego – cz. 2

W pierwszej części tekstu omówiliśmy szczegółowo w jakich przypadkach konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, jakie podmioty muszą ubiegać się o jego wydanie oraz jak przebiega wówczas taka procedura. W drugiej części informacje m.in. o tym, w jaki sposób i kiedy możemy przenieść posiadane pozwolenie na inny podmiot oraz kiedy grozi nam cofnięcie go przez urząd. Szczegóły w tekście.

Zbierasz ZSEE? Możesz rozszerzyć działalność!

Nasza firma zajmuje się zbieraniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Czy możemy poszerzyć działalność o zbieranieinnego rodzaju odpadów? Czy musimy spełniać później jakieś szczególnewarunki np. osobno magazynować, transportować czy przetwarzaćodpady?

Ustawa o systemach oceny zgodności i nadzorurynku

Dnia 20 kwietnia 2016 r. weszła w życie ustawa z 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzorurynku (Dz.U. z 2016 poz. 542).

Umowa z wprowadzającym sprzęt elektryczny i elektroniczny

Przedsiębiorcy wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny mają obowiązek zorganizowania i sfinansowania zagospodarowania powstających ze sprzętu odpadów. Obowiązek ten mogą realizować za pośrednictwem organizacji odzysku lub samodzielnie.

Skarga do sądu administracyjnego – kiedy nam przysługuje

Jeśli chcemy złożyć skargę do sądu administracyjnego na decyzję administracyjną i poddać ją tym samym kontroli w zakresie jej zgodności z prawem musimy postępować zgodnie z odpowiednią procedurą formalną. Jak nie pogubić się wówczas w gąszczu przepisów i wymogów i skutecznie złożyć skargę? Wyjaśnienie w niniejszym tekście.

Nie wszędzie unieszkodliwimy odpady zakaźne

Miejsce unieszkodliwienia zakaźnych odpadów medycznych lub weterynaryjnych musi przebiegać zgodnie z zasadą bliskości. Związane jest to głównie z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa sanitarnego.

Kontrola w firmie – jakie dokumenty może sprawdzić WIOŚ

W większości przypadków WIOŚ informuje przedsiębiorcę o zbliżającej się kontroli. Zwyczaj kilka dni przed planowaną kontrolą inspektor przekazuje firmie listę dokumentów, które należy przygotować. Jednak w szczególnych przypadkach, kiedy istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia bezpośredniego zagrożenia dla środowiska, kontrola WIOŚ może być również niezapowiedziana, interwencyjna.Poza podstawowymi dokumentami firmy oraz dokumentami z zakresu ochrony środowiska praktycznie zawsze, inspektor prosi o inne, często nietypowe dokumenty, o czym warto wiedzieć, aby nie być zaskoczonym w razie kontroli.

Gorący spór wokół zamówień „in-house”

Prace nad nowelizacją Prawa zamówień publicznych (PZP) dobiegają końca, ale temperatura sporu wokół zwolnień proceduralnych dla zamówień typu „in – house” nie maleje. 13 maja 2016 r. Sejm RP, po burzliwej debacie, uchwalił projekt w przedłożeniu rządowym, umożliwiającym udzielanie zamówień „in- house” w trybie zamówienia z wolnej ręki. W takim kształcie projekt został skierowany do Senatu i ma być przedmiotem obrad na posiedzeniu w dniach 8 – 9 czerwca (stan na 24 maja 2016). Czego dotyczy spór wokół zamówień i dlaczego wywołał tak gorące dyskusje? Wyjaśnienie w tekście.