Zezwolenie na odbiór ścieków

Gdy ubiegamy się o wydanie zezwolenia na opróżnia nie zbiorników bezodpływowych, wystarczy udokumentować gotowość odbioru nieczystości ciekłych przez stację zlewną. Ustawodawca nie sprecyzował, w jaki sposób ma zostać udokumentowana taka gotowość.

Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

Postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach rozpoczyna się na wniosek firmy planującej realizację projektu inwestycyjnego. Jak go zatem dobrze przygotować? Odpowiedź w tekście.

Recykling organiczny odpadów biodegradowalnych – to się opłaca!

Pozyskiwanie biogazu z przetwarzania odpadów biodegradowalnych w procesie fermentacji beztlenowej w biogazowniach utylizacyjnych jest w Polsce rozwiązaniem nowym i niedocenianym. Warto poznać tę metodę! Szczegóły w tekście.

Odbiór odpadów komunalnych z remontu − wymogi formalne

Nasza firma planuje zajmować się odbiorem odpadów poremontowych i odpadów budowlanych od mieszkańców nieruchomości. Czy musimy mieć wpis do rejestru działalności regulowanej?

Kto decyduje o ilości odpadów przekazywanych do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych?

Firma zajmująca się utylizacją odpadów została ukarana przez wójta karą finansową za nieprzekazanie wszystkich zebranych od mieszkańców zmieszanych odpadów komunalnych do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. Nie zgadzając się z tą decyzją, spółka wniosła sprawę do sądu.

Kontrola WIOŚ przed oddaniem instalacji do użytkowania – zobacz, co sprawdzi inspektor

Zanim przedsiębiorca odda do użytku nowo powstały obiekt budowlany bądź instalację mogące znacząco lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, musi zadbać o niezbędne formalności – poinformować o tym wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. WIOŚ oceni, czy inwestycja jest zgodna z decyzjami, wymaganiami prawnymi oraz dokumentacją techniczną. Zaniedbanie obowiązku zgłoszenia może oznaczać karę grzywny, a nawet ryzyko wstrzymania pracy zakładu.

Efektywność energetyczna – nowe przepisy

Dnia 1 października 2016 r. wchodzi w życie ustawa z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz.U. z 2016 r. poz. 831).

Będą zmiany w raportowaniu do KOBiZE

Ministerstwo Środowiska pracuje nad nowym rozporządzeniem dotyczącym Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji. Planowana data wejścia rozporządzenia to już 9 września 2016 r.

Zbiornik na paszę – czy wymaga pozwolenia emisyjnego

Prowadzimy działalność zaliczaną do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (chów i hodowla świń). Nie jest ona objęta wymogiem posiadania pozwolenia zintegrowanego. Czy zbiorniki na paszę znajdujące się na terenie gospodarstwa wymagają pozwolenia emisyjnego, zgłoszenia czy też podlegają (jako jedno) pod instalacje do chowu i hodowli świń  i wymagają łącznie jedynie zgłoszenia? Zbiorniki wykorzystywane są tylko na potrzeby karmienia oraz magazynowania przygotowanej paszy dla zwierząt. Jest ich kilka –  powyżej 50 m3. Zbiorniki mają tylko rurę odpowietrzającą, skierowaną wylotem do dołu (brak jakichkolwiek wentylatorów), a pasza podawana do nich jest za pomocą podajnika ślimakowego tzw. żmijki. Jak wyglądałoby obliczenie emisji pyłowych? Czy w takim przypadku jest to emisja niezorganizowana (grawitacyjna) regulowana zgłoszeniem, pozwoleniem na emisję, czy niewymagająca uregulowania?