Użytkowanie klimatyzatorów – ważne zmiany
Większość firm korzysta z klimatyzatorów. Szczególnie teraz, w sezonie letnim, działają one często na pełnych obrotach. Musimy wiedzieć, z jakimi wymogami wiąże się użytkowanie klimatyzatora w firmie. A niedawno zmieniły się w tym zakresie przepisy.
Urządzenia ciśnieniowe – nowa dyrektywa
Od 19 lipca 2016 r. obowiązuje nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2014/68/UE z 15 maja 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do udostępniania na rynku urządzeń ciśnieniowych. Od tego dnia ocena zgodności urządzenia ciśnieniowe będzie wymagała nowych wniosków.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dostępie do zasobów genetycznych
Ustawa ma zapewnić stosowanie rozporządzenia unijnego nr 511/2014 w sprawie Protokołu z Nagoi. Określa on sposób, w jaki strony, które chcą korzystać z zasobów genetycznych, mogą uzyskać dostęp do nich i do wiedzy z nimi związanej. Protokół ma zastosowanie do wszystkich zasobów genetycznych, z wyjątkiem ludzkich.
Projekt inwestycyjny – na jakie ograniczenia związane z ochroną środowiska musisz być przygotowany
Zgodnie z prawem wspólnotowym oraz krajowym przeprowadzenie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko jest wymagane do rozpoczęcia realizacji wielu przedsięwzięć inwestycyjnych na terenie Polski. Dokumentacja związana z oceną oddziaływania na środowisko stanowi również obowiązkowy załącznik do wniosku o dofinansowanie pochodzące z unijnych dotacji. Dowiedz się, w jaki sposób przeprowadzić ocenę oddziaływania na środowisko swojego projektu!
Prawo wodne – duże zmiany już od przyszłego roku?
Przygotowany został projekt Prawa wodnego, który zgodnie z zapowiedziami ma zacząć obowiązywać już od 2017 roku. Celem nowej ustawy jest uporządkowanie systemu zarządzania gospodarką wodną. Planowane przepisy wprowadzają duże zmiany dla wielu przedsiębiorców, rolników oraz urzędów.
Od 2017 roku zapłacimy wyższą opłatę produktową?
Wprowadzający baterie i akumulatory przenośne musi osiągać wymagane poziomy zbierania zużytych baterii i akumulatorów. Jeśli tego nie robi, ma obowiązek uiścić opłatę produktową. Ministerstwo Środowiska planuje zróżnicować i podnieść jej stawkę.
Kupujesz sprzęt elektroniczny przez Internet? Zobacz, jak możesz pozbyć się starych urządzeń
Gdy kupujemy urządzenie w sklepie stacjonarnym, mamy możliwość bezpłatnego oddania sprzedawcy starego sprzętu elektronicznego tego samego rodzaju. A czy sklep internetowy może odmówić przyjęcia zużytego sprzętu?
Hałas – niedotrzymanie dopuszczalnych standardów może skutkować wysoką karą
Hałas nieodłącznie towarzyszy procesom technologicznym i w różnym zakresie może pogarszać jakość środowiska. Wywoływanie ponadnormatywnego wpływu na jakość klimatu akustycznego jest czynnikiem, który może wręcz uniemożliwiać prowadzenie działalności. Brak dotrzymania obowiązujących standardów wiąże się nie tylko z sankcjami karnymi i dotkliwymi karami finansowymi, możliwością wystąpienia uciążliwych konfliktów sąsiedzkich, ale również z ewentualnością wstrzymania pracy zakładu przy permanentnym przekraczaniu dopuszczalnych poziomów dźwięku. Zobacz, jak uniknąć tych wszystkich przykrych konsekwencji!
End of waste, czyli utrata statusu odpadu
W obowiązującej ustawie o odpadach z 14 grudnia 2012 r. zostały określone warunki, w jakich następuje utrata statusu odpadu. Aby tak się stało, muszą być spełnione łącznie 4 wymieniane w przepisach kryteria. Jakie to zatem przypadki? Szczegóły w tekście.