Cztery metody oczyszczania odcieków ze składowisk

Odcieki ze składowisk stanowią specyficzne ścieki przemysłowe, które należy poddać odpowiedniej metodzie oczyszczania, zanim zostaną odprowadzone do środowiska. Stosowane mogą być m.in. flokulacja/strącanie, adsorpcja na węglu aktywnym, zaawansowane metody utleniania, procesy membranowe obejmujące np. odwróconą osmozę, nanofiltrację. Do oczyszczania odcieków pochodzących ze składowisk odpadów komunalnych eksploatowanych do 5 lat polecane są metody biologiczne, z których odcieki charakteryzują się wysokim BZT5, do odcieków ze składowisk eksploatowanych powyżej 10 lat – metody fizyko-chemiczne. Którą metodę wybrać? Czym one się charakteryzują? Szczegóły w artykule.

Stacje demontażu pojazdów – poziomy odzysku i recyklingu, kary, sprawozdania

Stacje demontażu pojazdów muszą wypełniać szereg obowiązków w zakresie ochrony środowiska, w tym w zakresie poziomów odzysku i recyklingu odpadów pochodzących z pojazdów, a w razie ich nieosiągnięcia, naliczania odpowiednich opłat. Poza tym muszą również przedkładać stosowne sprawozdania. W artykule znajdziesz szczegóły.

Zmiany w ustawie o źródłach ciepła

W 2023 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadziło kolejne zmiany w ustawie z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Co się zmieniło?

Pamiętaj o sortowaniu odpadów od 2023 roku

Ustawa z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw wprowadziła nowe zasady dotyczące zbierania odpadów budowlanych, które obowiązują od 1 stycznia 2023 r.

Obowiązki właścicieli nieruchomości niezamieszkanych

Przepisy ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) nie rozróżniają obowiązków właścicieli nieruchomości zamieszkanych w zakresie pozbywania się odpadów komunalnych od obowiązków właścicieli nieruchomości niezamieszkanych.

188

Kolejne podmioty zwolnione z obowiązku posiadania zezwolenia na zbieranie odpadów

Dnia 6 stycznia 2023 roku weszła w życie ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o paszach oraz ustawy o odpadach, która rozszerzyła katalog podmiotów zwolnionych z obowiązku bezwzględnego posiadania zezwolenia na zbieranie odpadów. Podmioty te nie muszą również prowadzić ewidencji odpadów.

187

Prawa i obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarki wodnej i ochrony wód

Podstawowym aktem prawnym regulującym zagadnienia związane z gospodarką wodną i ochroną wód jest ustawa z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne. Jakie wynikają z niego prawa i obowiązki odnośnie do gospodarki wodnej i ochrony wód? Kto podlega tym przepisom? Jakie grożą sankcje karne? Tego oraz wielu innych rzeczy dowiesz się z niniejszego artykułu.

186

Termin na złożenie wniosku przesunięty!

Przypominamy, że 19 września 2022 r. opublikowana została ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1967). Daje ona przedsiębiorcom dostarczającym ciepło do publicznej sieci ciepłowniczej z wykorzystaniem instalacji o mocy nie mniejszej niż 1 MW możliwość uzyskania pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza z określeniem tzw. szczególnych limitów emisji w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa dostaw ciepła.

Czy wiesz, że pojawiła się nowa definicja nieczystości ciekłych?

W zasadzie już od sierpnia 2022 roku zmianie uległy przepisy ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a w raz z nimi zmieniła się definicja nieczystości ciekłych. Dzięki temu rozwiano wątpliwości, jak klasyfikować ścieki znajdujące się w osadnikach. Poniżej szczegóły!

184

Emisja do powietrza z mieszaniny gazów – obliczenia

Wiele zakładów produkcyjnych, złomowych i innych wykorzystuje w swojej działalności procesy cięcia różnymi rodzajami gazów technicznych. Nie ważne czy mamy do czynienia z emisją zorganizowaną czy niezorganizowaną w tym zakresie – należy naliczać za to opłaty za emisję gazów lub pyłów do powietrza, a także należy uwzględnić to w sprawozdaniu KOBIZE. Poniżej podpowiadamy, jak ją wyliczyć w przypadku cięcia argonem i dwutlenkiem węgla.

Do końca I kwartał 2023 roku szansa na dofinansowanie!

Przedsiębiorcy mogą w I kwartale 2023 roku wystąpić o wsparcie na przeprowadzenie nowych, prośrodowiskowych inwestycji. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOSiGW) ogłosił nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Innowacje dla Środowiska”. Pomoc finansowa obejmuje zasadniczo uzyskanie pożyczki, choć zasady programu dopuszczają również możliwość częściowego jej umorzenia, jak też przyznania premii innowacyjnej.

183

Jeden wylot – różne opłaty stałe i zmienne

Bardzo często zdarza się na terenie zakładu, że poprowadzone są odrębne kanalizacje dla wód opadowych i roztopowych oraz ścieków przemysłowych. Jak to się ma do naliczania opłat zmiennych i stałych za korzystanie ze środowiska?

182

Obowiązki właścicieli nieruchomości niezamieszkanych

Przepisy ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) nie rozróżniają obowiązków właścicieli nieruchomości zamieszkanych w zakresie pozbywania się odpadów komunalnych od obowiązków właścicieli nieruchomości niezamieszkanych.