Otwieranie zgłoszenia SENT

Podmioty wysyłające odpady zza granicy na terytorium Polski zobowiązane są wystawić zgłoszenie w systemie SENT. Niniejszy artykuł stanowi kompendium wiedzy na temat tego, jak prawidłowo dokonać zgłoszenia takiego transportu odpadów.

Kto ustala opłatę za zmniejszenie naturalnej retencji?

Pytanie: Pytanie: Czy podmiot sam powinien się zgłosić do Wód Polskich z wnioskiem o ustalenie opłaty za zmniejszenia naturalnej retencji powierzchni terenu, jeśli np. na skutek przebudowy kanalizacji deszczowej zmieniła się powierzchnia utwardzona?

Czy karty charakterystyk podlegają aktualizacji?

Pytanie: Pytanie: Posiadamy na terenie naszego zakłądu produkcyjnego wiele różnych substancji niebezpiecznych, do których oczywiście są wystawione karty charakterystyk. Co jaki okres powinna być aktualizowana taka karta? Czy jeśli producent nie dokonał aktualizacji w ciągu roku lub dwóch lat, taką kartę można uznać za aktualną według przepisów? A może karta powinna być z każdym nowym rokiem aktualizowana?

Wymagania Wód Polskich podczas kontroli wydanych decyzji wodnoprawnych

Wody Polskie w wydanych przez siebie decyzjach wskazują warunki, których podmiot otrzymujący pozwolenie winien przestrzegać. W trakcie kontroli, kontrolujący powinien przedłożyć dokumentację potwierdzającą wykonania nałożonych na niego obowiązków.

Kilka pozwoleń w jednej decyzji – kwestie finansowe

Wielokrotnie temat opłat za wydanie w jednej decyzji kilku pozwoleń wodnoprawnych budził kontrowersje. Jak powinien organ traktować kwestie finansowe za wydanie pozwoleń wodnoprawnych tożsamych rodzajowo? I co oznacza to pojęcie? Rozstrzygnął to WSA w Łodzi.

Postępowanie kompensacyjne w ochronie powietrza

Głównym zadaniem organów administracji jest zapewnienie jak najlepszej jakości powietrza. Jak te podmioty mogą to zapewnić i co się z tym wiąże dla przedsiębiorców? Szczegóły w artykule.

Od 2023 roku w Holandii obowiązują nowe zasady przewozu odpadów

Z nowym rokiem weszły w Holandii przepisy dotyczące transport odpadów do tego kraju z krajów zewnętrznych. Zmianie uległy przepisy holenderskiej ustawy o transporcie drogowym. Oznacza to, że samochody, którymi będą przewożone odpady, trzeba będzie zgłosić do rejestru Krajowej i Międzynarodowej Organizacji Transportu Drogowego (NIWO).

Masz zbiornik na paszę? Oto, co powinieneś wiedzieć

Zbiorniki na paszę wymagają niekierdy uzyskana pozwolenia na emisję gazów i pyłów do powietrza. Przypadki te określone zostały w rozporządzeniu w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia, oraz rozporządzeniu w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia.

188

Kolejne podmioty zwolnione z obowiązku posiadania zezwolenia na zbieranie odpadów

Dnia 6 stycznia 2023 roku weszła w życie ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o paszach oraz ustawy o odpadach, która rozszerzyła katalog podmiotów zwolnionych z obowiązku bezwzględnego posiadania zezwolenia na zbieranie odpadów. Podmioty te nie muszą również prowadzić ewidencji odpadów.

187

Prawa i obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarki wodnej i ochrony wód

Podstawowym aktem prawnym regulującym zagadnienia związane z gospodarką wodną i ochroną wód jest ustawa z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne. Jakie wynikają z niego prawa i obowiązki odnośnie do gospodarki wodnej i ochrony wód? Kto podlega tym przepisom? Jakie grożą sankcje karne? Tego oraz wielu innych rzeczy dowiesz się z niniejszego artykułu.

186

Termin na złożenie wniosku przesunięty!

Przypominamy, że 19 września 2022 r. opublikowana została ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1967). Daje ona przedsiębiorcom dostarczającym ciepło do publicznej sieci ciepłowniczej z wykorzystaniem instalacji o mocy nie mniejszej niż 1 MW możliwość uzyskania pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza z określeniem tzw. szczególnych limitów emisji w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa dostaw ciepła.

Czy wiesz, że pojawiła się nowa definicja nieczystości ciekłych?

W zasadzie już od sierpnia 2022 roku zmianie uległy przepisy ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a w raz z nimi zmieniła się definicja nieczystości ciekłych. Dzięki temu rozwiano wątpliwości, jak klasyfikować ścieki znajdujące się w osadnikach. Poniżej szczegóły!

184

Przydomowe oczyszczalnie, a obowiązki gmmin

Od 9 sierpania 2022 roku rozszerzona została definicja nieczystości ciekłych, zgodnie z którą wliczono do nich także ścieki gromadzone w osadnikach w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków. Co to oznacza dla gmin I zwykłych obywateli?

183

Jeden wylot – różne opłaty stałe i zmienne

Bardzo często zdarza się na terenie zakładu, że poprowadzone są odrębne kanalizacje dla wód opadowych i roztopowych oraz ścieków przemysłowych. Jak to się ma do naliczania opłat zmiennych i stałych za korzystanie ze środowiska?

182

Obowiązki właścicieli nieruchomości niezamieszkanych

Przepisy ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) nie rozróżniają obowiązków właścicieli nieruchomości zamieszkanych w zakresie pozbywania się odpadów komunalnych od obowiązków właścicieli nieruchomości niezamieszkanych.