Nowości

Chcesz uzyskać zezwolenie na zbieranie odpadów? W artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć

Zbieranie odpadów to ich gromadzenie przed transportem do  miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej modyfikacji charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów przez prowadzącego zbieranie odpadów.Z artykułu dowiesz się m.in.: kiedy będziesz potrzebował decyzji na zbieranie odpadów, w jaki sposób przygotować wniosek, które załączniki musisz przygotować, jakie dodatkowe wymagania musisz spełnić.

Załączniki niezbędne do uzyskania pozwolenia zintegrowanego

Pozwolenie zintegrowane łączy w jedną całość wszystkie typy oddziaływań na środowisko i zastępuje cząstkowe decyzje z zakresu ochrony środowiska, m.in. pozwolenie na wytwarzanie odpadów.Eksploatacja instalacji powodującej emisję zanieczyszczeń do środowiska w niektórych przypadkach może być prowadzona wyłącznie po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia lub zezwolenia. Takimi dokumentami będą np. pozwolenie na emisję gazów i pyłów do powietrza, decyzja zezwalająca na wytwarzanie i przetwarzanie odpadów czy odprowadzanie ścieków. Tego rodzaju pozwolenia nazywa się sektorowymi, ponieważ swym zakresem obejmują wyłącznie jeden rodzaj oddziaływania na środowisko. Wszystkie te decyzje można uzyskać za jednym razem ubiegając się o pozwolenie zintegrowane.

Poznaj wymagania, jakie obowiązują w trakcie magazynowania odpadów

Przepisy dotyczące gospodarki odpadami zmieniają się z roku na rok. W ostatnim czasie modyfikacje są reakcją na niepokojące doniesienia dotyczące nielegalnego sprowadzania do Polski odpadów, funkcjonowania nielegalnych miejsc magazynowania odpadów oraz pożarów tych miejsc. Skutkiem naruszeń, których dopuszczają się podmioty gospodarujące odpadami, jest zaostrzenie przepisów i wprowadzenie nowych obostrzeń pozwalających na jeszcze większą kontrolę podmiotów zbierających i przetwarzających odpady. Zaostrzenie przepisów w zakresie magazynowania odpadów jest dużym problemem ze względu na wysokie koszty dostosowania tych miejsc do nowych warunków. Więcej na temat obowiązujących wytycznych przeczytasz w artykule.

AOC 151

Nowości

Chcesz uzyskać zezwolenie na zbieranie odpadów? W artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć

Zbieranie odpadów to ich gromadzenie przed transportem do  miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej modyfikacji charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów przez prowadzącego zbieranie odpadów.Z artykułu dowiesz się m.in.: kiedy będziesz potrzebował decyzji na zbieranie odpadów, w jaki sposób przygotować wniosek, które załączniki musisz przygotować, jakie dodatkowe wymagania musisz spełnić.

AOC 150

Nowości

Korzystanie z wód w celach energetycznych

Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem wód to specjalny rodzaj ich wykorzystania. W konsekwencji wymaga zachowania szczególnych warunków formalnych.Po pierwsze, korzystanie z wód do celów energetyki, w tym energetyki wodnej, jest jedną z usług wodnych. Po drugie, obiekt energetyki wodnej jest urządzeniem wodnym w rozumieniu Prawa wodnego.Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj poniższy artykuł.

AOC 149

Nowości

Metody doboru urządzeń do oczyszczania wód opadowych i roztopowych

Wody opadowe i roztopowe niosą za sobą wysoki ładunek zanieczyszczeń. Z tego powodu muszą być bezwzględnie oczyszczone, aby spełnić warunek dopuszczalnych wartości dla poszczególnych zanieczyszczeń przed wprowadzeniem ich do środowiska. Istotny jest właściwy dobór urządzenia do oczyszczania wód.Z artykułu dowiesz się: jak przebiega proces redukcji zanieczyszczeń, czym jest proces separacji, jak ustalić wielkość średniego stężenia zanieczyszczeń, jaka powinna być sprawność urządzenia.

AOC 147

Na jakich zasadach możesz wydobywać odpady ze składowisk

W artykule przedstawiono aktualne wymagania dotyczące wydobywania odpadów ze składowisk. Co powinieneś wiedzieć na temat pozwoleń w tym zakresie, jak wygląda wniosek o wydanie zgody oraz jakie grożą kary za brak decyzji – o tym przeczytasz poniżej.

Inwestycje w zakresie elektrowni wiatrowych i ich wpływ na otoczenie

Uchwalenie (obowiązującej od 16 lipca 2016 r.) ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wynikało z faktu, że lokalizowanie elektrowni wiatrowych zbyt blisko budynków mieszkalnych stało się powodem licznych konfliktów pomiędzy niezadowolonymi mieszkańcami a władzami gmin. Urządzenia te emitują hałas, niesłyszalne dla ucha infradźwięki, powodują wibracje, migotanie światła, mogą stanowić także bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia w przypadku awarii, jak również oblodzenia łopat elektrowni wiatrowej zimą.

AOC 144

Nowości

Kompendium wiedzy na temat pozwolenia zintegrowanego

Eksploatacja instalacji powodującej emisję zanieczyszczeń do środowiska w niektórych przypadkach może być prowadzona wyłącznie po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia lub zezwolenia. Takimi dokumentami będą np. pozwolenie na emisję gazów i pyłów do powietrza, decyzja zezwalająca na wytwarzanie i przetwarzanie odpadów czy odprowadzanie ścieków. Tego rodzaju pozwolenia nazywa się sektorowymi, ponieważ swym zakresem obejmują wyłącznie jeden rodzaj oddziaływania na środowisko.Pozwolenie zintegrowane, jak sama nazwa wskazuje, łączy w jedną całość wszystkie typy oddziaływań i zastępuje cząstkowe decyzje z zakresu ochrony środowiska.  W jaki sposób możesz je pozyskać? O tym przeczytasz w artykule.

Karta przekazania odpadu – wskazówki w zakresie jej wypełnienia

System BDO jest narzędziem stosunkowo nowym, z którego użytkowaniem wiele podmiotów wciąż ma duże problemy. W niniejszym artykule znajdziesz wskazówki dotyczące wypełniania karty przekazania odpadów.

AOC 143

Odnawialne źródła energii - co warto wiedzieć o fotowoltaice

Energia ze źródeł odnawialnych to energia, która jest pozyskiwana z naturalnych, powtarzających się procesów przyrodniczych. Stanowi alternatywę dla paliw kopalnych. Zasoby tej energii odnawiają się w naturalnych procesach przyrodniczych, zatem to źródło niewyczerpalne. Wykorzystywanie energii z tych źródeł jest często całkowicie bezemisyjne, w związku z czym przyczynia się do ograniczania emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń do atmosfery.Panele fotowoltaiczne mogą służyć do wytwarzania prądu nie tylko dla gospodarstw domowych, ale także dla firm czy gospodarstw rolnych. Co warto wiedzieć na temat energii słonecznej?

AOC 142

Poznaj pięć kroków transgranicznego przemieszczania odpadów

Wywóz pozostałości poprodukcyjnych i przeterminowanych produktów można zaliczyć do transgranicznego przemieszczania odpadów. Odpady poprodukcyjne to pozostałości procesu produkcji, niebędące jednocześnie wytworem ubocznym, a dla których posiadacz (przedsiębiorstwo) nie znajduje żadnego zastosowania.Jeżeli przykładowo firma sprowadza z Chin chemię zawierającą ołów, cynę i cynk, która jest potem stosowana do produkcji past lutowniczych, a część niewykorzystanej chemii, która stała się przeterminowana, jest zwracana do Chin, to mamy do czynienia z transgranicznym przemieszczaniem odpadów. Jakie wymogi należy spełnić przy wysyłce takich odpadów z powrotem do Chin?

Nowości

AOC 141

Praktyczny poradnik dla użytkownika BDO

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (dalej: BDO) została utworzona na mocy zapisów ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (dalej: uo). Obowiązek rejestracji w BDO istnieje od 24 stycznia 2018 r., kiedy to rejestr zaczął funkcjonować. Od 1 stycznia 2020 r. Baza zyskała wiele nowych funkcjonalności, a na przedsiębiorców nałożono obowiązek prowadzenia ewidencji w systemie elektronicznym. Jednakże z uwagi na liczne apele przedsiębiorców dotyczące obowiązku rejestracji w systemie oraz krótki okres dostosowania firm do nowych wymogów ustawodawca dokonał kilku istotnych zmian w prawie. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat praktycznego użytkowania BDO.

Odpady wysoko zakaźne – uniknij zakażenia koronawirusem!

W trakcie leczenia osób zarażonych drobnoustrojami chorobotwórczymi odpady, które pochodzą bezpośrednio od takich pacjentów, należy kwalifikować do wysoce zakaźnych odpadów medycznych. Niewątpliwie do grupy takich odpadów zaliczyć należy odpady pochodzące od osób u których zdiagnozowano koronawirusa. Jakie wiążą się z tym wymagania? Z artykułu dowiesz się: jakie pojemniki należy zastosować w przypadku odpadów wysoko zakaźnych, w jakiej temperaturze przechowywać te odpady, jak często wymieniać worki i pojemniki.

Ocena wodnoprawna w procesie inwestycyjnym

Realizacja inwestycji, w zależności od jej skali i zakresu, wymaga przeprowadzenia wielu procedur administracyjnych. Uzyskanie decyzji wymaganych prawem budowlanym jest formalnym zwieńczeniem procesu dającym zielone światło do realizacji takich zamierzeń. Zanim jednak to nastąpi, inwestor musi pamiętać o uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego w zakresie, jaki jest wymagany dla danego przedsięwzięcia. W przypadku niektórych inwestycji pozwolenie to nie zostanie wydane, jeśli nie będzie przeprowadzona procedura związana z oceną wodnoprawną.Od 28 września 2019 r. wiadomo, dla jakich konkretnie inwestycji wymagane jest przeprowadzenie oceny wodnoprawnej. Bez pozytywnej oceny wodnoprawnej inwestor nie uzyska pozwolenia wodnoprawnego, a co za tym idzie − finalnych decyzji zezwalających na realizację przedsięwzięcia.

AOC 139

Audyt środowiskowy pod kątem hałasu, SZWO i emisji do powietrza

Zastanawiałeś się kiedyś, jak przeprowadzić samodzielnie audyt środowiskowy w swojej firmie? W poniższym artykule znajdziesz kolejne wskazówki, które pomogą Ci w realizacji Twoich celów.Poniższy przykładowy audyt środowiskowy nie zawiera wyczerpującego katalogu przepisów, a jedynie podstawowe. Zawsze może się okazać, że dana instalacja wymaga szczegółowszego podejścia. Analizy należy dokonywać indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa.W poniższym artykule, stanowiącym drugą część cyklu, opisano zasady audytu dotyczącego hałasu, emisji do powietrza oraz substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO).

AOC 138

Baza wiedzy − kompetencje i obowiązki gmin w zakresie ochrony środowiska

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie Prawo ochrony środowiska ochrona środowiska to podjęcie lub zaniechanie działań, umożliwiające zachowanie lub przywracanie równowagi przyrodniczej. Ochrona ta polega na racjonalnym kształtowaniu środowiska i gospodarowaniu jego zasobami zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom oraz przywracaniu elementów przyrodniczych do właściwego stanu. Obowiązki gmin w zakresie ochrony środowiska określone w poszczególnych ustawach podzielone są na obowiązki: organu ustawodawczego, czyli rady gminy, oraz organu wykonawczego, a zatem wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W artykule opisano najważniejsze z nich.