Uniknij błędów – poznaj tajniki opracowywania karty informacyjnej przedsięwzięcia
Karta informacyjna przedsięwzięcia (skr. KIP) jest dokumentem sporządzanym w ramach procedury oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.Dołączenie karty informacyjnej przedsięwzięcia do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest niezbędne w przypadku przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Przedsięwzięcia te zostały wyszczególnione w rozporządzeniu Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.Z artykułu dowiesz się m.in.: co powinna zawierać KIP; jak wygląda schemat procedury przedsięwzięcia mogącego zawsze znacząco oddziaływać na środowisko; w jaki sposób prawidłowo przygotować KIP.
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów – przygotuj bezbłędnie wniosek
W zależności od rodzaju i zakresu prowadzonej działalności możesz być zobowiązany do posiadania odpowiedniej decyzji regulującej gospodarkę odpadami w przedsiębiorstwie. Do decyzji tych zaliczamy pozwolenie na wytwarzanie odpadów oraz zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie odpadów.Zezwolenie należy uzyskać przed podjęciem działalności w zakresie przetwarzania odpadów. Przetwarzanie odpadów polega na: odzyskiwaniu surowców wtórnych w procesach produkcyjnych w celu uzyskania materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub innym, unieszkodliwianiu odpadów w instalacjach technicznych (np. przez spalanie lub składowanie). Z artykułu dowiesz się, jak bezbłędnie przejść przez całą procedurę, nie marnując czasu ani pieniędzy.
Zakup nieruchomości pod środowiskową kontrolą, czyli environmental due diligence
Dogłębna analiza kondycji środowiska naturalnego oraz dokumentacji z nim związanej jest jedną z kluczowych kwestii branych pod uwagę w momencie szacowania rzeczywistej wartości, wycenionej przez sprzedającego nieruchomości. Aby uniknąć późniejszych problemów i ewentualnego ryzyka, warto przed zakupem danego terenu − czy to działki z obiektem, czysamej działki dokonać „środowiskowego due diligence” w zakresie, jakim inwestycja będzie tego wymagać.Z tego artykułu dowiesz się:− czym jest i czemu służy environmental due diligence,− jaki jest zakres tego działania.
Wszystko, co musisz wiedzieć o kontroli Wód Polskich
Wody Polskie, jako organ odpowiedzialny za gospodarkę wodną, uprawnione są do kontrolowania działalności związanej z gospodarowaniem wodami w bardzo szerokim zakresie. Perspektywa kontroli w zakresie gospodarowania wodami nie musi jednak budzić wśród przedsiębiorców przerażenia. Z artykułu dowiesz się m.in.:- kto i w jaki sposób może tę kontrolę przeprowadzić;- jakie masz prawa i obowiązki związane z prowadzoną kontrolą;- co podlega kontroli;
W jaki sposób prawidłowo zbudować drogowe przejście dla zwierząt
Przejścia dla zwierząt mogą być skutecznym sposobem minimalizowania zagrożeń, jakie stanowi dla nich infrastruktura drogowa. Przejścia umożliwiają bezpieczne funkcjonowanie gatunkom, których siedliska przecina droga, a także pozwalają na naturalne procesy migracji i wędrówek zwierząt. Ich budowa jest najważniejszą i powszechnie stosowaną metodą minimalizacji negatywnego oddziaływania dróg na dziką faunę.Pierwszym etapem budowy jest ustalenie skali negatywnego oddziaływania inwestycji na gatunki dzikich zwierząt i ich siedliska. W związku z czym każda duża inwestycja musi zostać poprzedzona uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (duś). Co jeszcze jest potrzebne? O tym w artykule.
Uprawnienia dla przedsiębiorców i personelu w pracy z urządzeniami zawierającymi SZWO lub F-gazy
Właściciele instalacji zlecający serwisowanie, konserwację, naprawę lub likwidację, kontrolę szczelności i odzysk gazu, przed jej likwidacją muszą upewnić się, że podmiot przyjmujący zlecenie posiada stosowne uprawnienia. Potwierdzeniem posiadania odpowiednich kwalifikacji są certyfikaty poświadczające uprawnienia do wykonywania następujących czynności: • instalowania, serwisowania, konserwacji, naprawy lub likwidacji urządzeń zawierających SZWO lub F-gazy;• kontrolę szczelności, odzysk, instalację, naprawę (w tym konserwację lub serwisowanie) oraz likwidację agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni, które zawierają fluorowane gazy cieplarniane.
Szkoda w środowisku – zakres, rodzaje, działania naprawcze
Ustawodawca coraz częściej w aktach prawnych dotyczących ochrony środowiska stosuje szeroko pojętą zasadę „zanieczyszczający płaci”. Zgodnie z nią sprawcy szkód w środowisku ponoszą koszty zapobiegania tym szkodom lub naprawiania ich skutków. Rezultatem wprowadzenia zasady „zanieczyszczający płaci” są m.in. zielone czy ekologiczne podatki (wszystkie podatki nakładane na podmioty zanieczyszczające środowisko) lub sankcje przewidywane bezpośrednio za działania szkodliwe dla środowiska.W artykule znajdziesz odpowiedzi m.in. na następujące pytania:- Kiedy nie odpowiesz za spowodowanie szkody?- Jakie są kryteria oceny szkody?- Który organ nadzoruje szkody w środowisku?- Czym jest współodpowiedzialność za szkody?- W jaki sposób prowadzić działania naprawcze?- Ile będzie Cię to kosztować?
Oświadczenie dotyczące opłat za usługi wodne – ważne informacje
Zgodnie z art. 552 ust. 2b ustawy Prawo wodne podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne są zobowiązane składać oświadczenia za poszczególne kwartały. Wzory sprawozdań są dostępne na stronie internetowej PGWWP.
Organizacje ekologiczne a planowane inwestycje
Inwestorzy nie muszą się już obawiać blokowania przez organizacje pseudoekologiczne wydania decyzji środowiskowych. W praktyce inwestycyjnej był to do tej pory częsty problem. Dochodziło nawet do wyłudzeń na zasadzie szantażu. Jeżeli inwestor, np. deweloper, nie chciał mieć blokującego inwestycję niekończącego się sporu z organizacją, musiał za to zapłacić. Obecnie za sprawą zmiany w ustawie Prawo wodne z postępowania administracyjnego zostały wyeliminowane jako strona sporu podmioty, które nie mają tytułu własności do gruntu objętego oddziaływaniem planowanej inwestycji.
- « pierwsza
- «
- 52
- 53
- 54
- 55
- 56
- »
- ostatnia »
2022
Nowe stawki w zakresie zgód wodnoprawnych i opłat legalizacyjnych
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują również nowe stawki opłat za wydanie zgód wodnoprawnych i opłat legalizacyjnych, które znajdziesz w poniższej tabeli.
Kontrola sprawozdań z odbioru nieczystości ciekłych
Zgodnie z art. 9o ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przedsiębiorca, który prowadzi działalność polegającą na opróżnianiu zbiorników bezodpływowych i transporcie nieczystości ciekłych, musi składać kwartalne sprawozdania z prowadzonej działalności.
Koniecznie sprawdź, czy i kiedy musisz złożyć sprawozdanie do GUS
Obowiązek sprawozdawczy do Głównego Urzędu Statystycznego wynika z art. 30 pkt 3 ustawy o statystyce publicznej i dotyczy przekazywania w sposób jednorazowy, systematyczny lub okresowo, nieodpłatnie informacji dotyczących prowadzonej działalności i jej wyników w odpowiednim formacie i terminie oraz według zasad określonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej oraz w rozporządzeniach Rady Ministrów w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej.Za niewywiązanie się z tego obowiązku grozi nawet kara pozbawienia wolności. Kto musi składać takie sprawozdania?
2020
Baza wiedzy − kompetencje i obowiązki gmin w zakresie ochrony środowiska
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie Prawo ochrony środowiska ochrona środowiska to podjęcie lub zaniechanie działań, umożliwiające zachowanie lub przywracanie równowagi przyrodniczej. Ochrona ta polega na racjonalnym kształtowaniu środowiska i gospodarowaniu jego zasobami zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom oraz przywracaniu elementów przyrodniczych do właściwego stanu. Obowiązki gmin w zakresie ochrony środowiska określone w poszczególnych ustawach podzielone są na obowiązki: organu ustawodawczego, czyli rady gminy, oraz organu wykonawczego, a zatem wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W artykule opisano najważniejsze z nich.
Audyt gospodarki wodno-ściekowej oraz stosowania substancji chemicznych w praktyce
Każdy przedsiębiorca może samodzielnie przeprowadzić audyt środowiskowy w swojej firmie, powinien jedynie odpowiednio się do niego przygotować.W tym artykule opisano dwa komponenty ochrony środowiska, które należy sprawdzić, a w kolejnych numerach będziemy skupiać się na następnych aspektach działalności. Zawsze może się jednak okazać, że dana instalacja wymaga podejścia szczegółowszego, dlatego analizy należy dokonywać indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa.
2019
Dowiedz się, jak prowadzić firmę zgodnie z przepisami oraz spełnić wymogi audytu z zakresu ochrony środowiska
Z tego artykułu dowiesz się:- jak działania w ochronie środowiska mogą wpłynąć na wizerunek Twojej firmy;- gdzie szukać przepisów ochrony środowiska oraz ich aktualizacji;- jakie obowiązki, wynikające z regulacji prawnych, spoczywają na Twoim przedsiębiorstwie oraz jaką dokumentację należy archiwizować;- o jakich terminach sprawozdań środowiskowych i opłatach należy pamiętać;- jakie czekają Cię konsekwencje z tytułu nieprzestrzegania przepisów;- teoria a praktyka w stosowaniu przepisów, czyli: kto pyta, nie błądzi;- jakie przysługują Ci prawa w stosunku do obowiązków;- jak umiejętnie zarządzać przedsiębiorstwem – czyli edukacja ekologiczna, standardy i złote zasady przyjęte w organizacjach;- czy samokontrola jest Twojemu przedsiębiorstwu potrzebna.
Baza BDS dla prowadzących odzysk i recykling SZWO
Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych podmioty przywożące substancje zubożające warstwę ozonową lub fluorowane gazy cieplarniane oraz pozostałe fluorowane gazy cieplarniane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wywożące te substancje lub gazy z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przekazują do bazy danych, o której mowa w art. 41 ust. 1, roczne sprawozdania sporządzone zgodnie ze stanem faktycznym dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową lub fluorowanych gazów cieplarnianych oraz pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych, z wyodrębnieniem ilości substancji zubożających warstwę ozonową i fluorowanych gazów cieplarnianych oraz pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych, przywożonych spoza Unii Europejskiej i wywożonych z Unii Europejskiej. Co powinieneś wiedzieć na temat bazy BDS?
2015
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej
Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.
2016
Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada
Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.