Wody mieszane a ścieki – jak powinna być naliczana opłata
Zgodnie z ustawą Prawo wodne pod pojęciem „ścieków” rozumie się wprowadzanie do wód lub do ziemi m.in. wód zużytych na cele bytowe lub gospodarcze, wód odciekowych ze składowisk odpadów, wód pochodzących z obiegów chłodzących elektrowni lub elektrociepłowni lub wód wykorzystanych, odprowadzanych z obiektów chowu lub hodowli ryb w obiektach przepływowych, charakteryzujących się poborem zwrotnym, jeśli tylko ilość i rodzaj substancji zawartych w tych wodach przekracza wartości ustalone w warunkach wprowadzania ścieków do wód określonych w pozwoleniu wodnoprawnym.Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że Wody Polskie nie mogą naliczać wyższych opłat stałych za odprowadzanie wód mieszanych, czyli wód, które stanowią mieszaninę wody i ścieków, ponieważ zanieczyszczają one środowisko w mniejszym stopniu, niż gdyby były to same ścieki.
Uniknij zanieczyszczenia wód – bezpiecznie przechowuj nawozy
Do środków ochrony roślin zaliczane są substancje, ich mieszaniny, a także żywe organizmy, których celem jest ochrona roślin uprawnych przed wpływem szkodliwych organizmów. Ich stosowanie ma zapobiec niszczeniu chwastów, a także regulować wzrost i rozwój upraw. Jednocześnie są to substancje chemiczne, których skład może zaburzać funkcjonowanie środowiska naturalnego.Nieprawidłowe stosowanie i przechowywanie środków ochrony roślin i nawozów może spowodować przedostanie się ich do wód, a w rezultacie ich zanieczyszczenie. W artykule opisano zestaw podstawowych zasad, które powinieneś znać, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
Poradnik – jak rozpocząć działalność związaną z OZE
Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł (dalej: OZE) staje się coraz popularniejsze na całym świecie. Wysokie zanieczyszczenie powietrza, wzrost temperatur, trudności z wydobyciem i ograniczone zasoby paliw kopalnych, przy jednoczesnym stale zwiększającym się zapotrzebowaniu na energię, wymuszają dostosowanie systemów energetycznych do aktualnej sytuacji. Szacuje się, że na świecie w 2016 roku już 28% energii będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych, a wartość ta stale rośnie. W Polsce, według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, udział energii odnawialnej w produkcji energii elektrycznej ogółem z roku na rok wzrasta i w 2017 był na poziomie 14,1%. Jeżeli również chcesz mieć swój wkład w polepszenie stanu środowiska oraz zależy Ci na taniej i czystej energii, zapoznaj się z poradnikiem i już dziś zacznij prowadzić działalność polegająca na wytwarzaniu energii z OZE.
Opłaty za korzystanie z wód w celach energetycznych
Największe ilości wody są zużywane w celach chłodzenia urządzeń energetycznych, z zastosowaniem np. chłodni kominowych. W tym celu będzie możliwe użycie wody do chłodzenia np. z rzeki, jeziora czy zbiornika wodnego, co związane jest bezpośrednio z poborem wód powierzchniowych. Usługi wodne, z których korzysta energetyka, objęte są nowym systemem opłat. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie opłaty ponoszone są za pobór wód do celów wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej i ile one wynoszą.
Nowelizacja Prawa budowlanego a Prawo wodne
Do tej pory w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków terminy na wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej nie były przewidziane, a każda gmina mogła regulować tę kwestię w sposób dowolny.Projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane zakłada przyspieszenie podłączeń nowo wybudowanych obiektów do sieci kanalizacyjnej. Nowelizacja proponuje również inne modyfikacje w sferze związanej z budową obiektów wodnych. W poniższym artykule znajdziesz szczegóły projektowanych zmian.
Najczęstsze uwagi dotyczące wniosków o wydanie pozwoleń na wytwarzanie odpadów
Przedsiębiorcy składając wniosek o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów do starostwa lub innego organu ochrony środowiska, liczą się dodatkowym okresem przewidzianym na wezwanie do jego uzupełnień. Błędy w składanych wnioskach często powtarzają się i tym samym urzędnicy potrafią wskazać te nieprawidłowości, które są przez przedsiębiorców popełniane najczęściej. Jeżeli zależy Ci na oszczędności czasu i skróceniu drogi koniecznej do zdobycia stosownych pozwoleń, przeczytaj poniższy artykuł. Opisano w nim przykładowe uwagi do wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów dla bezobsługowej myjni samochodowej.
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »
136
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach i ocena oddziaływania na środowisko – poznaj najważniejsze zmiany
Od 24 września obowiązuje ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1712). Celem zmian jest skrócenie czasu prowadzenia postępowań dla podmiotów realizujących przedsięwzięcia wpływające na środowisko.Ustawa ta wprowadziła modyfikacje w kilku obszarach, z czego do najważniejszych należą zmiany w zakresie strategicznych ocen oddziaływania na środowisko, transgranicznych ocen oddziaływania na środowisko oraz w zakresie procedury wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
135
Jak powinien wyglądać prawidłowo przygotowany operat przeciwpożarowy
Operat przeciwpożarowy został wprowadzony jako obligatoryjna część dokumentacji do wykonania przez podmioty wytwarzające, zbierające lub przetwarzające odpady. Zgodnie z nowelizacją ustawy o odpadach do 5 marca 2020 r. firmy chcące uzyskać zezwolenie na wytwarzanie, przetwarzanie lub zbieranie odpadów palnych muszą złożyć operat przeciwpożarowy, który jest załącznikiem do wniosku. Dokument ten powinien zawierać warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu lub jego części bądź innego miejsca magazynowania odpadów, uzgodnione z komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej. Jak prawidłowo go opracować?
Gospodarka odpadami od 2020 roku. Zapoznaj się z przepisami na podstawie przykładu transportującego i przetwarzającego ZSEiE
Ostatnie nowelizacje przepisów ustawy o odpadach (dalej: uo) wynikają głównie z konieczności ich dostosowania do zasad funkcjonowania elektronicznej Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (dalej: BDO), a także do zapisów związanych z ochroną przeciwpożarową oraz ochroną danych osobowych. Wprowadzane rozwiązania mają na celu uszczelnienie systemu gospodarki odpadami w kraju i zapobieganie sytuacjom mającym niekorzystny wpływ na środowisko oraz życie i zdrowie ludzi (np. pożarom składowisk, których liczba w ostatnim czasie znacząco wzrosła).
134
Kiedy możesz uniknąć kontroli lub odroczyć karę
Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, która w jakikolwiek sposób oddziałuje lub może oddziaływać na środowisko, jesteś narażony na kontrolę Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, o czym pisaliśmy szczegółowo w ostatnim numerze. Są jednak obszary i zagadnienia, których WIOŚ nie ma prawa w Twojej firmie kontrolować. Ponadto w niektórych przypadkach przysługuje Ci możliwość odroczenia wymierzonej kary. Więcej na te tematy przeczytasz w artykule.
133
Bioplastik jako zamiennik tworzyw sztucznych
Pod koniec marca 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Dyrektywa ta jest elementem polityki ograniczania produkcji i użytkowania tworzyw sztucznych, które są niekorzystne dla środowiska ze względu na ich bardzo długi proces rozkładu.Tworzywa sztuczne stanowią podstawowy materiał stosowany do wyrobu opakowań i trudno będzie znaleźć ich alternatywny zamiennik. Czym jest bioplastik i czy ma szansę na zastąpienie tworzyw sztucznych na rynku opakowań? O tym w artykule.
130
Uniknij błędów – poznaj tajniki opracowywania karty informacyjnej przedsięwzięcia
Karta informacyjna przedsięwzięcia (skr. KIP) jest dokumentem sporządzanym w ramach procedury oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.Dołączenie karty informacyjnej przedsięwzięcia do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest niezbędne w przypadku przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Przedsięwzięcia te zostały wyszczególnione w rozporządzeniu Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.Z artykułu dowiesz się m.in.: co powinna zawierać KIP; jak wygląda schemat procedury przedsięwzięcia mogącego zawsze znacząco oddziaływać na środowisko; w jaki sposób prawidłowo przygotować KIP.
127
Krok po kroku – budowa łącza wodno-kanalizacyjnego
Koszty wykonania przyłącza kanalizacyjnego lub wodociągowego leżą po stronie inwestora. Poza tym konieczne jest spełnienie szeregu formalności, by móc wybudować takie łącze. Na każdym przyłączu wodociągowym powinien znajdować się wodomierz główny i analogicznie na przyłączu kanalizacyjnym urządzenie pomiarowe. Odbiorca usług odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania instalacji i przyłączy wodociągowych lub kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie, chyba że umowa o świadczenie usług stanowi inaczej. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o łączu wodno-kanalizacyjnym? O tym w artykule.
Koszty uzyskania przychodu a opłata środowiskowa
Opłaty za korzystanie ze środowiska wnosi się za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza (m.in. środki transportu, ogrzewanie, technologie powodujące emisję do powietrza, jak np. spawanie, lakierowanie, klejenie) oraz składowanie odpadów.Ponoszone opłaty w związku z korzystaniem ze środowiska nie zawsze można zaliczyć do kosztów podatkowych. Zalicza się do nich tylko opłaty, które spółka musi ponosić w związku z samym faktem korzystania ze środowiska.Takie opłaty uznawane są za koszty związane z wykonywaniem działalności gospodarczej. Obowiązek uiszczenia tych opłat nie wynika z naruszenia prawa, lecz ciąży na każdym podmiocie, który korzysta ze środowiska na warunkach określonych w przepisach prawa.
126
Chcesz prowadzić działalność związaną z rolnictwem ekologicznym? Musisz to zgłosić!
Każdy podmiot gospodarczy, który produkuje, przygotowuje, przechowuje lub przywozi z kraju trzeciego żywe lub nieprzetworzone produkty rolne, przetworzone produkty rolne przeznaczone do spożycia, pasze, wegetatywny materiał rozmnożeniowy i nasiona do celów uprawy, produkty pochodzące z akwakultury oraz drożdże przeznaczone do spożycia lub używane jako pasza, lub który takie produkty wprowadza na rynek, przed wprowadzeniem ich jako produktu ekologicznego lub wyprodukowanego w okresie konwersji na rolnictwo ekologiczne:a) zgłasza tę działalność właściwym jednostkom certyfikującym;b) przekazuje zgodę na objęcie jego działań systemem kontroli, o którym mowa w art. 27 rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 z 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91.
125
Baza BDS dla prowadzących odzysk i recykling SZWO
Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych podmioty przywożące substancje zubożające warstwę ozonową lub fluorowane gazy cieplarniane oraz pozostałe fluorowane gazy cieplarniane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wywożące te substancje lub gazy z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przekazują do bazy danych, o której mowa w art. 41 ust. 1, roczne sprawozdania sporządzone zgodnie ze stanem faktycznym dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową lub fluorowanych gazów cieplarnianych oraz pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych, z wyodrębnieniem ilości substancji zubożających warstwę ozonową i fluorowanych gazów cieplarnianych oraz pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych, przywożonych spoza Unii Europejskiej i wywożonych z Unii Europejskiej. Co powinieneś wiedzieć na temat bazy BDS?
123
Jak sporządzić operat rybacki
Uprawniony do rybactwa w obwodzie rybackim jest zobowiązany prowadzić racjonalną gospodarkę rybacką. Oceny wypełniania obowiązku prowadzenia takiej gospodarki dokonuje marszałek województwa na podstawie operatu rybackiego, dokumentacji gospodarki rybackiej oraz programu ochrony i odbudowy zasobów ryb co najmniej raz na 5 lat. Operat rybacki określa zasady prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w obwodzie rybackim i sporządza go, raz na 10 lat w formie opisowej i graficznej, uprawniony do rybactwa. Co powinien zawierać taki operat i jak go sporządzić? O tym w artykule.