Audyt środowiskowy pod kątem gospodarki odpadami

Ostatnia część serii audytów środowiskowych zawiera audyt przeprowadzony pod kątem zgodności z przepisami związanymi z gospodarką odpadami.Poniższy przykładowy audyt środowiskowy nie zawiera wyczerpującego katalogu przepisów, a jedynie te podstawowe. Zawsze może się okazać, że dana instalacja wymaga podejścia bardziej szczegółowego. Analizy zawsze warto dokonywać indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa.Na terenie zakładu ABC wytwarzane są różne rodzaje odpadów, i to zarówno odpady niebezpieczne, jak i inne niż niebezpieczne. Substancje chemiczne magazynowane są razem z odpadami, bez zabezpieczenia przed dostępem osób nieupoważnionych. Na terenie zakładu wytwarzane są tak odpady niebezpieczne, jak inne niż niebezpieczne.

W jaki sposób korzystnie zagospodarować osady ściekowe? Plusy i minusy poszczególnych sposobów ich zagospodarowania

Osady ściekowe powstają w oczyszczalniach ścieków zarówno komunalnych jak i przemysłowych jako specyficzny odpad, który wymaga prawidłowego i odpowiedzialnego zagospodarowania. Według katalogu odpadów osady ściekowe klasyfikowane są w grupie 19 jako: „Odpady z instalacji i urządzeń służących zagospodarowaniu odpadów z oczyszczalni ścieków oraz z uzdatniania wody pitnej i wody do celów przemysłowych”i w tej kategorii należy wyszczególnić: 19 08 05 ustabilizowane komunalne osady ściekowe  19 11 05* osady z zakładowych oczyszczalni ścieków zawierające substancje niebezpieczne  19 11 06 osady z zakładowych oczyszczalni ścieków inne niż wymienione w 19 11 05   

Pamiętaj o swoich obowiązkach! Raport do KOBiZE, opłata za korzystanie ze środowiska i sprawozdanie odpadowe

Gospodarując odpadami, powinieneś pamiętać o tym, że co roku jesteś zobowiązany do wypełniania obowiązków, które podsumowują Twoją działalność za rok ubiegły. Do 28 lutego 2020 r. podmioty, które korzystają ze środowiska, powinny złożyć raport o emisjach gazów cieplarnianych do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Sprawozdanie odpadowe musisz złożyć do 15 marca 2020 r., a opłatę za korzystanie ze środowiska uiścić do 31 marca. Z artykułu dowiesz się więcej szczegółów na temat tych obowiązków.

Audyt środowiskowy pod kątem hałasu, SZWO i emisji do powietrza

Zastanawiałeś się kiedyś, jak przeprowadzić samodzielnie audyt środowiskowy w swojej firmie? W poniższym artykule znajdziesz kolejne wskazówki, które pomogą Ci w realizacji Twoich celów.Poniższy przykładowy audyt środowiskowy nie zawiera wyczerpującego katalogu przepisów, a jedynie podstawowe. Zawsze może się okazać, że dana instalacja wymaga szczegółowszego podejścia. Analizy należy dokonywać indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa.W poniższym artykule, stanowiącym drugą część cyklu, opisano zasady audytu dotyczącego hałasu, emisji do powietrza oraz substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO).

2022

Najczęstsze błędy w selektywnej zbiórce – tych odpadów nie klasyfikuj do frakcji komunalnej

Ustawa o odpadach wprowadziła hierarchię sposobów postępowania z odpadami. Kluczowe jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Jeśli jednak odpady powstaną, to zanim się ich pozbędziemy, powinniśmy zadbać o ich przygotowywanie do ponownego użycia − recykling lub inny proces odzysku. W ostateczności odpady można poddać unieszkodliwianiu. Polacy wciąż niechętnie segregują odpady lub robią to w sposób niewłaściwy. Warto zastanowić się, przed wyrzuceniem odpadu, gdzie jest jego miejsce. 

2020

Baza wiedzy − kompetencje i obowiązki gmin w zakresie ochrony środowiska

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie Prawo ochrony środowiska ochrona środowiska to podjęcie lub zaniechanie działań, umożliwiające zachowanie lub przywracanie równowagi przyrodniczej. Ochrona ta polega na racjonalnym kształtowaniu środowiska i gospodarowaniu jego zasobami zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom oraz przywracaniu elementów przyrodniczych do właściwego stanu. Obowiązki gmin w zakresie ochrony środowiska określone w poszczególnych ustawach podzielone są na obowiązki: organu ustawodawczego, czyli rady gminy, oraz organu wykonawczego, a zatem wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W artykule opisano najważniejsze z nich.

Audyt gospodarki wodno-ściekowej oraz stosowania substancji chemicznych w praktyce

Każdy przedsiębiorca może samodzielnie przeprowadzić audyt środowiskowy w swojej firmie, powinien jedynie odpowiednio się do niego przygotować.W tym artykule opisano dwa komponenty ochrony środowiska, które należy sprawdzić, a w kolejnych numerach będziemy skupiać się na następnych aspektach działalności. Zawsze może się jednak okazać, że dana instalacja wymaga podejścia szczegółowszego, dlatego analizy należy dokonywać indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa.

2019

Dowiedz się, jak prowadzić firmę zgodnie z przepisami oraz spełnić wymogi audytu z zakresu ochrony środowiska

Z tego artykułu dowiesz się:-  jak działania w ochronie środowiska mogą wpłynąć na wizerunek Twojej firmy;-  gdzie szukać przepisów ochrony środowiska oraz ich aktualizacji;-  jakie obowiązki, wynikające z regulacji prawnych, spoczywają na Twoim przedsiębiorstwie oraz jaką dokumentację należy archiwizować;-  o jakich terminach sprawozdań środowiskowych i opłatach należy pamiętać;-  jakie czekają Cię konsekwencje z tytułu nieprzestrzegania przepisów;-  teoria a praktyka w stosowaniu przepisów, czyli: kto pyta, nie błądzi;-  jakie przysługują Ci prawa w stosunku do obowiązków;-  jak umiejętnie zarządzać przedsiębiorstwem – czyli edukacja ekologiczna, standardy i złote zasady przyjęte w organizacjach;- czy samokontrola jest Twojemu przedsiębiorstwu potrzebna.

Baza BDS dla prowadzących odzysk i recykling SZWO

Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych podmioty przywożące substancje zubożające warstwę ozonową lub fluorowane gazy cieplarniane oraz pozostałe fluorowane gazy cieplarniane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wywożące te substancje lub gazy z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przekazują do bazy danych, o której mowa w art. 41 ust. 1, roczne sprawozdania sporządzone zgodnie ze stanem faktycznym dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową lub fluorowanych gazów cieplarnianych oraz pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych, z wyodrębnieniem ilości substancji zubożających warstwę ozonową i fluorowanych gazów cieplarnianych oraz pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych, przywożonych spoza Unii Europejskiej i wywożonych z Unii Europejskiej. Co powinieneś wiedzieć na temat bazy BDS?

2015

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.

2016

Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada

Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.