Poznaj pięć kroków transgranicznego przemieszczania odpadów
Wywóz pozostałości poprodukcyjnych i przeterminowanych produktów można zaliczyć do transgranicznego przemieszczania odpadów. Odpady poprodukcyjne to pozostałości procesu produkcji, niebędące jednocześnie wytworem ubocznym, a dla których posiadacz (przedsiębiorstwo) nie znajduje żadnego zastosowania.Jeżeli przykładowo firma sprowadza z Chin chemię zawierającą ołów, cynę i cynk, która jest potem stosowana do produkcji past lutowniczych, a część niewykorzystanej chemii, która stała się przeterminowana, jest zwracana do Chin, to mamy do czynienia z transgranicznym przemieszczaniem odpadów. Jakie wymogi należy spełnić przy wysyłce takich odpadów z powrotem do Chin?
Kto odpowiada za czystą wodę w kranie
Coraz częstsze akcje promujące picie wody z kranu zamiast butelkowanej rodzą pytania o czystość popularnej „kranówki”. Należy zwrócić uwagę na źródło pochodzenia wody z kranu, są to bowiem zazwyczaj wody powierzchniowe lub podziemne.Z artykułu dowiesz się m.in.:· kto odpowiada za czystość wody w kranie,· jakie są obowiązki powiadamiania mieszkańców o czystości wody,· co wpływa na jakość wody kranowej,· czy czystość takiej wody jest nadzorowana.
Czym jest system rozszerzonej odpowiedzialności producentów
Rozszerzona odpowiedzialność producenta zdefiniowana jest w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE w sprawie odpadów, jako strategia ochrony środowiska, w ramach której odpowiedzialność producenta za produkt zostaje przedłużona do końca cyklu życia produktu. Jednym z kluczowych elementów system rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) jest zapewnienie udziału producentów we współfinansowaniu zagospodarowania odpadów opakowaniowych, które znajdują się w strumieniu odpadów komunalnych odbieranych od mieszkańców w ramach systemów gminnych.Jak będzie wyglądał system rozszerzonej odpowiedzialności producentów? Jakie obowiązki obciążą uczestniczących w nim przedsiębiorców? Tego dowiesz się z artykułu.
Zasady usuwania drzew znajdujących się w pobliżu lotnisk
Ogólne zasady usuwania drzew z terenów nieruchomości są regulowane przepisami ustawy o ochronie przyrody. Jeden ze szczególnych trybów stanowi usuwanie drzew lub krzewów stanowiących przeszkody lotnicze, który jest wyłączony spod regulacji powyższej ustawy. Usuwanie tego rodzaju roślinności podlega przepisom ustawy z 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze. Zgodnie z tą ustawą przeszkodami lotniczymi są obiekty sztuczne lub naturalne, spełniające określone warunki co do wysokości lub położenia. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.
Stacja telefonii komórkowej a wymogi ochrony środowiska
Budowa stacji telefonii komórkowej wymaga respektowania przepisów ochrony środowiska. Przedsięwzięcie takie, mimo że nie należy do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, powinno być zgodne z wymogami przepisów środowiskowych. Uprawniony organ administracyjny powinien potwierdzić taką zgodność. W artykule przeanalizowano konkretny przypadek takiego przedsięwzięcia na podstawie wyroku Sądu Administracyjnego w Łodzi. W Łodzi jedna ze spółek zamierzała wybudować stację telefonii komórkowej, składającą się m.in. ze stalowej 60-metrowej wieży kratowej oraz kilkunastu anten sektorowych. W tym celu spółka wystąpiła do prezydenta Łodzi o pozwolenie na tę inwestycję.
- « pierwsza
- «
- 43
- 44
- 45
- 46
- 47
- »
- ostatnia »
2022
Nowe stawki opłaty podwyższonej za ścieki
Z artykułu dowiesz się, co wprowadza obwieszczenie ministra infrastruktury z 29 września 2021 r. w sprawie wysokości stawek opłaty podwyższonej obowiązujących od 1 stycznia 2022 r.
2020
Baza wiedzy − kompetencje i obowiązki gmin w zakresie ochrony środowiska
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie Prawo ochrony środowiska ochrona środowiska to podjęcie lub zaniechanie działań, umożliwiające zachowanie lub przywracanie równowagi przyrodniczej. Ochrona ta polega na racjonalnym kształtowaniu środowiska i gospodarowaniu jego zasobami zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom oraz przywracaniu elementów przyrodniczych do właściwego stanu. Obowiązki gmin w zakresie ochrony środowiska określone w poszczególnych ustawach podzielone są na obowiązki: organu ustawodawczego, czyli rady gminy, oraz organu wykonawczego, a zatem wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W artykule opisano najważniejsze z nich.
Audyt gospodarki wodno-ściekowej oraz stosowania substancji chemicznych w praktyce
Każdy przedsiębiorca może samodzielnie przeprowadzić audyt środowiskowy w swojej firmie, powinien jedynie odpowiednio się do niego przygotować.W tym artykule opisano dwa komponenty ochrony środowiska, które należy sprawdzić, a w kolejnych numerach będziemy skupiać się na następnych aspektach działalności. Zawsze może się jednak okazać, że dana instalacja wymaga podejścia szczegółowszego, dlatego analizy należy dokonywać indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa.
2019
Dowiedz się, jak prowadzić firmę zgodnie z przepisami oraz spełnić wymogi audytu z zakresu ochrony środowiska
Z tego artykułu dowiesz się:- jak działania w ochronie środowiska mogą wpłynąć na wizerunek Twojej firmy;- gdzie szukać przepisów ochrony środowiska oraz ich aktualizacji;- jakie obowiązki, wynikające z regulacji prawnych, spoczywają na Twoim przedsiębiorstwie oraz jaką dokumentację należy archiwizować;- o jakich terminach sprawozdań środowiskowych i opłatach należy pamiętać;- jakie czekają Cię konsekwencje z tytułu nieprzestrzegania przepisów;- teoria a praktyka w stosowaniu przepisów, czyli: kto pyta, nie błądzi;- jakie przysługują Ci prawa w stosunku do obowiązków;- jak umiejętnie zarządzać przedsiębiorstwem – czyli edukacja ekologiczna, standardy i złote zasady przyjęte w organizacjach;- czy samokontrola jest Twojemu przedsiębiorstwu potrzebna.
Baza BDS dla prowadzących odzysk i recykling SZWO
Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych podmioty przywożące substancje zubożające warstwę ozonową lub fluorowane gazy cieplarniane oraz pozostałe fluorowane gazy cieplarniane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wywożące te substancje lub gazy z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przekazują do bazy danych, o której mowa w art. 41 ust. 1, roczne sprawozdania sporządzone zgodnie ze stanem faktycznym dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową lub fluorowanych gazów cieplarnianych oraz pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych, z wyodrębnieniem ilości substancji zubożających warstwę ozonową i fluorowanych gazów cieplarnianych oraz pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych, przywożonych spoza Unii Europejskiej i wywożonych z Unii Europejskiej. Co powinieneś wiedzieć na temat bazy BDS?
2015
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej
Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.
2016
Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada
Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.