Pozwolenia i zezwolenia w ochronie środowiska, czyli jak bezbłędnie przygotować dokumenty środowiskowe

Nowo powstałe lub przebudowywane obiekty budowlane, zespoły obiektów oraz instalacje mogą wymagać uzyskania decyzji, które określą zakres i warunki korzystania ze środowiska.Za brak wymaganych dokumentów grozi Ci kara aresztu, ograniczenia wolności lub kara grzywny. Ponadto za emisję zanieczyszczeń do środowiska może być naliczana opłata podwyższona.W artykule znajdziesz opis procedur i wymaganych dokumentów, które pomogą Ci bezproblemowo przebrnąć przez skomplikowane formalności administracyjne.

Nowości

Nowe technologie uzdatniania wody dzięki funduszom NFOŚiGW

Inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne, w tym mające na celu unowocześnienie technologii uzdatniania wody, mogą skorzystać z dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).Na ww. przedsięwzięcia przewidziano pożyczki w ramach programu priorytetowego „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska”. Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie są warunki pozyskania funduszy, jak wygląda procedura wnioskowania, w jaki sposób przebiega ocena wniosków i zawarcie umowy.

Masz gospodarstwo rolne? Dowiedz się, jak radzić sobie z odpadami niebezpiecznymi

W gospodarstwach rolnych mogą powstawać różnorodne odpady. Niektóre z nich mogą być niebezpieczne, dlatego szczególnie ważna jest ich prawidłowa klasyfikacja i właściwe gospodarowanie nimi.Do rodzajów odpadów niebezpiecznych powstających w gospodarstwach rolnych należą przykładowo padłe zwierzęta, opakowania po środkach ochrony roślin czy baterie i akumulatory ołowiowe. W artykule omówiono postępowanie z poszczególnymi rodzajami takich odpadów.

Czym jest pomoc de minimis i jakie przynosi korzyści

Pomoc de minimis to forma wsparcia publicznego dla małych i średnich przedsiębiorców. Ogólna kwota przyznana podmiotowi gospodarczemu nie może przekroczyć 200 tys. euro brutto (około 867.000 zł) w dowolnie ustalonym okresie trzech lat budżetowych (100 tys. euro w sektorze transportu drogowego). Pułapy te stosuje się bez względu na formę i cel pomocy de minimis, a także bez względu na to, czy jest ona w całości lub w części finansowana ze środków unijnych.Z tekstu dowiesz się:– czym jest pomoc de minimis,– w jakich przypadkach można się o nią ubiegać,– jakich formalności musisz dopełnić,– dlaczego jest to opłacalne.

Uwaga! Pozyskaj pieniądze na działalność odpadową

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) udziela m.in. przedsiębiorcom, jednostkom samorządu terytorialnego oraz publicznym zakładom opieki zdrowotnej pomocy finansowej przeznaczonej na różne obszary działalności związanej z gospodarowaniem odpadami w ramach programu Racjonalna Gospodarka Odpadami. Dofinansowanie można otrzymać w formie dotacji i pożyczki, które możesz przeznaczyć m.in. na: selektywne zbieranie i zapobieganie powstawaniu odpadów, modernizację i rozbudowę instalacji do przetwarzania odpadów, odzysk odpadów wydobywczych.

AOC 166

Kontrola Inspekcji Ochrony Środowiska w zakresie zanieczyszczenia wód azotanami

W kwestii ochrony jakości wód duże znaczenie mają m.in. zanieczyszczenia azotanami pochodzącymi z gospodarstw rolnych. Stosowanie nawozów, szczególnie azotowych mineralnych, jak i naturalnych w postaci stałej i płynnej (obornik, gnojówka, gnojowica), jest konieczne w celu uzyskania właściwych plonów. Ich niewłaściwe stosowanie przyczynia się jednak do zanieczyszczenia środowiska.Które przepisy regulują kwestie obowiązków związanych z ochroną wód przed azotanami? Co w tym zakresie mogą skontrolować inspektorzy ochrony środowiska?

Jakie kompetencje ma dyrektor RZGW Wód Polskich

Dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej jest organem właściwym w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego w sprawie zdecydowanej większości pozwoleń wodnoprawnych i ocen wodnoprawnych.Jakie jeszcze są jego kompetencje i jakie rodzaje decyzji mieszczą się w ramach jego właściwości? Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj poniższy artykuł.

AOC 165

Czy możesz realizować inwestycje na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią

Istnieją tereny, zlokalizowane w bliskiej odległości rzek i potoków, które są wyjątkowo narażone na klęskę żywiołową, jaką jest powódź. Na takich obszarach może z łatwością dojść do lokalnych podtopień i powodzi powodujących znaczne straty materialne.Z tego względu inwestycje planowane na terenach zagrożonych powodzią są objęte szczególną ochroną Prawa wodnego. Jakie są warunki realizacji inwestycji na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią?

Co warto wiedzieć na temat wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi

Woda jest niezbędna do procesów życiowych każdego z nas, ale kwestia dostępu do niej i jej spożywania jest tak oczywista, że nie zawsze zastanawiamy się nad jej właściwościami. Dostępność wody bezpiecznej do spożycia to podstawowa potrzeba i na gruncie prawa europejskiego i krajowego musi być zagwarantowana.W artykule opisano ramy prawne bezpieczeństwa zdrowotnego wody, a także pozostałe kwestie związane z tą tematyką.

Co warto wiedzieć na temat decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu

Decyzja o dopuszczalnym poziomie hałasu, zgodnie z art. 115a Prawa ochrony środowiska (dalej p.o.ś.), jest wydawana w przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm natężenia hałasu poza zakładem, określonych rozporządzeniem w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.Właściwym rozporządzeniem w tej sprawie jest rozporządzenie ministra środowiska z 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz.U. z 2014 r. poz. 112). Co warto wiedzieć o takiej decyzji? O tym w artykule.

AOC 164

Czym jest pomoc de minimis i jakie przynosi korzyści

Pomoc de minimis to forma wsparcia publicznego dla małych i średnich przedsiębiorców. Ogólna kwota przyznana podmiotowi gospodarczemu nie może przekroczyć 200 tys. euro brutto (około 867.000 zł) w dowolnie ustalonym okresie trzech lat budżetowych (100 tys. euro w sektorze transportu drogowego). Pułapy te stosuje się bez względu na formę i cel pomocy de minimis, a także bez względu na to, czy jest ona w całości lub w części finansowana ze środków unijnych.Z tekstu dowiesz się:– czym jest pomoc de minimis,– w jakich przypadkach można się o nią ubiegać,– jakich formalności musisz dopełnić,– dlaczego jest to opłacalne.

AOC 163

Kompendium wiedzy o odpadach komunalnych

Dynamiczny rozwój gospodarczy oraz konsumpcjonizm są głównymi czynnikami sprzyjającymi powstawaniu coraz większej ilości odpadów komunalnych. Stanowi to jeden z poważniejszych problemów, nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach świata. W poniższym artykule zostaną poruszone kwestie dotyczące funkcjonowania gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce, w tym: zasady postępowania z tymi odpadami, dokumenty opracowywane w związku z ich gospodarowaniem, metody ich zagospodarowania, obsługę bazy BDO.

AOC 162

Nowoczesne technologie przetwarzania odpadów, które mają pomóc w realizacji zielonego ładu

Propozycja przedstawiona przez Komisję Europejską zakłada, że do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych powinny się już nadawać do recyklingu.Działania na rzecz środowiska są częścią polityk wspólnotowych od wielu lat, jak również funkcjonują zapisy ich dotyczące w Traktacie o funkcjonowaniu UE. Ustanowienie w grudniu Europejskiego Zielonego Ładu jest kolejnym elementem tych działań.

Jak uniknąć błędów podczas ustalania stawek za odbiór odpadów

Jeśli rada gminy niewłaściwie skonstruuje uchwałę wskazującą sposób naliczania opłat za odbiór odpadów, może być ona unieważniona przez regionalne izby obrachunkowe (dalej: RIO) lub sąd administracyjny. Przyglądając się błędom, które popełniły te organy, w artykule przedstawimy analizę pokazującą, jakich zapisów unikać, by nie narazić się na unieważnienie uchwał.

AOC 161

Nowe wytyczne obliczania poziomu odzysku recyklingu – jak mają przygotować się gminy

Dotychczasowe przepisy zobowiązywały gminy do osiągania poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia czterech frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła, a sposób jego obliczania był określony w rozporządzeniu z 14 grudnia 2016 r. w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych, które zostało uchylone 31 grudnia 2020 r. Gminy muszą się przygotować do nowych wytycznych dotyczących obliczania poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia uwzględniającego całą masę odpadów komunalnych, które wejdą w życie po raz pierwszy za 2021 rok. O tym, jak to zrobić i jakie kary grożą za niespełnienie tych przepisów, przeczytasz w artykule.

Konsekwencje braku wdrożenia konkluzji BAT dla instalacji przetwarzania odpadów

Decyzją Wykonawczą 2018/1147 z 10 sierpnia 2018 r. Komisja UE ustanowiła konkluzje BAT dotyczące najlepszych dostępnych technik w odniesieniu do przetwarzania odpadów. Dokument ten określa szeroki zakres technologii przetwarzania odpadów będących odniesieniem podczas ustalania warunków pozwoleń zintegrowanych. Co muszą zrobić zakłady przetwarzania do 17 sierpnia 2022 r. i co grozi za niespełnienie tych wymogów?

AOC 160

Kiedy jesteś zwolniony z obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego

Przepisy Prawa wodnego wymagają, aby podmiot korzystający z wody miał pozwolenie wodnoprawne. Ale nie jest to wcale regułą i istnieje cały katalog sytuacji, w których możemy korzystać z określonych wód, w określonych celach, bez jakichkolwiek pozwoleń.Aby zrozumieć, na jakie korzystanie z wód nie trzeba mieć pozwolenia wodnoprawnego, najpierw należy dowiedzieć się, jakie rodzaje korzystania z wód wyróżnia w ogóle Prawo wodne i czym jest pozwolenie wodnoprawne. O tym m.in. przeczytasz w artykule.

Jak rozwiązać problemy z zagospodarowaniem odpadów medycznych i niebezpiecznych

W związku z panującą pandemią COVID-19 w ciągu ostatniego półtora roku obserwowaliśmy zintensyfikowane działania medyczne, które skutkowały również zwiększeniem ilości wytwarzanych odpadów medycznych oraz niebezpiecznych. Te dwa rodzaje odpadów są zdecydowanie trudniejsze do zagospodarowania niż odpady komunalne. Z jakimi problemami w tym zakresie boryka się branża? W jaki sposób można je rozwiązać? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w artykule.

AOC 159

Europejski Zielony Ład a energetyczne wykorzystanie odpadów

Istotny wpływ na kształtowanie krajowej strategii energetycznej ma polityka klimatyczno-energetyczna Unii Europejskiej, w tym długoterminowa wizja dążenia do neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz mechanizmy regulacyjne stymulujące osiąganie efektów w najbliższych dziesięcioleciach. Europejski Zielony Ład to plan działania na rzecz zrównoważonej gospodarki UE. Jego osiągnięcie jest możliwe dzięki przekształceniu wyzwań związanych z klimatem i środowiskiem w realne działania.

AOC 158

Nowelizacja prawa energetycznego − nowe zasady funkcjonowania na rynku energii elektrycznej

Prezydent podpisał ustawę zawierającą nowelizację Prawa energetycznego. Ta ma przynieść sporo korzystnych rozwiązań dla odbiorcy końcowego i wspomóc jego aktywizację na rynku energii, poprawić ochronę konsumenta i zlikwidować dotychczasowe bariery w rozwoju magazynów energii. Zmiany obejmą również przedsiębiorstwa energetyczne oraz Krajowy System Elektroenergetyczny.Z artykułu dowiesz się: jak funkcjonuje rynek energii elektrycznej w Polsce, więcej na temat zmian, które wprowadza nowelizacja, jak wprowadzone zmiany  wpłyną na branżę OZE.

AOC 157

Jakie są zalety zrównoważonych systemów odwadniających

Korzyści ze stosowania zrównoważonych systemów odwadniających to głównie symulacja działania systemów naturalnych oraz integracja instalacji z krajobrazem jako struktury atrakcyjnej wizualnie, co poza oczywistymi korzyściami środowiskowymi i społecznymi stwarza siedliska i promuje zasilanie wód gruntowych.Ograniczenia możliwości zastosowania zrównoważonych systemów drenażu wynikają z wymagań znacznych powierzchni, częstego serwisu oraz z potrzeby akceptacji społecznej dla naziemnych zbiorników. Pomimo tego zrównoważone metody zagospodarowania wód deszczowych mają wiele zalet w porównaniu z systemem konwencjonalnym (tj. zbiorczą siecią kanalizacyjną).

Fundusze w ramach programu „Energia Plus”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Energia Plus”. Istnieje możliwość pozyskania do 85% kosztów kwalifikowanych. Z artykułu dowiesz się: do kiedy możesz składać wnioski, na co możesz pozyskać środki, kto może być beneficjentem.

Etykietowanie i transport odpadów niebezpiecznych

Przepisy dotyczące magazynowania odpadów zostały określone w rozporządzeniu ministra klimatu z 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów. W związku z tymi przepisami na opakowania po środkach niebezpiecznych (np. kod 15 01 10*) firmy powinny naklejać etykiety. W którym momencie? Czy oddając odpad niebezpieczny (oznaczony etykietami), trzeba mieć również naklejki ADR? Na te i inne pytania, odpowiedzi znajdziesz poniżej.

AOC 156

Nowości

Katalog kar w ochronie środowiska – niezbędnik każdego specjalisty

Aktualnie obowiązujące akty prawne z zakresu ochrony środowiska tworzą obszerny zbiór przepisów, nakazów i zakazów, a także sankcji, które grożą za niedopełnienie obowiązków.Prowadzisz działalność gospodarczą, eksploatujesz instalację czy w jakikolwiek inny sposób korzystasz ze środowiska? Sprawdź, jakie kary mogą Cię czekać za niedopełnienie obowiązków środowiskowych.

AOC 155

Kary, które mogą nałożyć strażnicy gminni w zakresie przepisów o odpadach

Z 20 sierpnia 2020 r. pochodzi rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji zmieniające rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.Strażnicy straży gminnych mogą nakładać mandaty karne za naruszenia w zakresie ustawy o odpadach oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Za co w obecnym systemie prawnym możesz zostać ukarany?