Uchwała i debata w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze
Dnia 14 września 2022 r. została opublikowana uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie katastrofy ekologicznej na rzece Odrze (M.P. z 2022 r. poz. 877). Co wnosi?
Obowiązki samorządów i nowe zadania gmin w kwestiach ochrony powietrza
Ustawa Prawo ochrony środowiska (Poś) wprowadziła system oceny i zarządzania jakością powietrza. W związku z tym co roku GIOŚ dokonuje oceny jakości powietrza w strefach, w których poziom substancji przekracza poziom dopuszczalny lub poziom docelowy (klasa C) oraz nie przekracza poziomu dopuszczalnego lub poziomu docelowego (klasa A). Ocena stanu jakości powietrza ma na celu wyodrębnienie stref, które wymagają podjęcia działań naprawczych, mających na celu poprawę jakości powietrza (strefy klasy C).
Załóż firmę recyklingową z nami!
W tym artykule w kilku krokach dowiesz się, jak zgodnie z przepisami prawa rozpocząć działalność polegającą na recyklingu odpadów. To pigułka informacji przydatna na polu ubiegania się o niezbędne decyzje oraz wypełniania wszelkich formalności z tym związanych.
Uważaj, co odprowadzasz do rzek!
W związku z głośną ostatnio sprawą zanieczyszczenia Odry ściekami, w niniejszym artykule poruszamy temat odpowiedzialności karnej za odprowadzanie ścieków do wód. Jakie kary grożą i za co, kiedy można mówić o przestępstwie przeciwko środowisku oraz kiedy to gmina powinna zareakować jako organ własicwy? Opdowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.
Spalarnie odpadów – pozwolenie na emisję do powietrza
Pod jakie wymagania podlega spalarnia odpadów, jeśli chodzi o emisję gazów i pyłów do środowiska? Jakie ciążą na niej obowiązki? Czy podlega pod standardy emisyjne? Czy zawsze wymagane jest uzyskanie pozwolenia na emisję? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Prawna możliwość zmiany formy zabezpieczenia roszczeń
Pytanie: Czy zgodnie z prawem można zmienić formę zabezpieczenia roszczeń, np. z polisy ubezpieczeniowej na depozyt i odwrotnie? Postanowienie o zabezpieczeniu roszczeń stało się ostateczne (nie wniesiono zażalenia).
Opłata podwyższona za naruszenie warunków pozwolenia odnośnie ścieków
Zgodnie z ustawą Prawo wodne (dalej: PW), w momencie gdy podmiot wprowadzający ścieki do środowiska narusza warunki posiadanego pozwolenia wodnoprawnego, a więc np. przekracza ilość lub ścieki są złej jakości, wówczas zobowiązany jest do ponoszenia opłaty podwyższonej.
Nie zawsze trzeba mieć pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie wód deszczowych
Zgodnie z art. 35 ust. 3 pkt 7 ustawy Prawo wodne, odprowadzanie do wód lub do urządzeń wodnych – wód opadowych lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo w systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast, stanowi usługe wodną, na którą wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Poza tym za tego typu korzystanie ze środowiska ponosi się odpowiednią opłatę do Wód Polskich. Co z sytuacją, kiedy wody te odprowadzane są do ziemi? Czy też należy uiszczać jakieś opłaty?
- « pierwsza
- «
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- »
- ostatnia »
2023
Termin na złożenie wniosku przesunięty!
Przypominamy, że 19 września 2022 r. opublikowana została ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1967). Daje ona przedsiębiorcom dostarczającym ciepło do publicznej sieci ciepłowniczej z wykorzystaniem instalacji o mocy nie mniejszej niż 1 MW możliwość uzyskania pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza z określeniem tzw. szczególnych limitów emisji w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa dostaw ciepła.
Czy wiesz, że pojawiła się nowa definicja nieczystości ciekłych?
W zasadzie już od sierpnia 2022 roku zmianie uległy przepisy ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a w raz z nimi zmieniła się definicja nieczystości ciekłych. Dzięki temu rozwiano wątpliwości, jak klasyfikować ścieki znajdujące się w osadnikach. Poniżej szczegóły!
2022
Nowe stawki opłat za zgody wodnoprawne od 2023 roku
Dnia 26 sierpnia 2022 r. zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym RP obwieszczenie ministra infrastruktury z 5 sierpnia 2022 r. w sprawie wysokości stawek opłat za udzielenie zgód wodnoprawnych obowiązujących od 1 stycznia 2023 r. Co się wiąże z tym aktem prawnym?
Ile podmiotów złożyło już deklarację CEEB?
Jak powszechnie wiadomo, do 30 czerwca 2022 r. był obowiązek przedłożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków co do źródeł ogrzewania. Z danych GUNB wynika, że do końca czerwca w systemie CEEB złożono dokładnie 6 477 322 deklaracji o źródłach ciepła w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Te deklaracje dają obraz wykorzystywanych w Polsce źródeł ciepła.
Obligatoryjność kontroli w zakresie ochrony powietrza
Ustawa Prawo ochrony środowiska jest podstawowym przepisem prawnym regulującym kwestie jakości powietrza atmosferycznego. Każdego roku w Polsce dokonywana jest ocena jakości powietrza pod kątem zanieczyszczenia powietrza takimi substancjami, m.in. jak: dwutlenek siarki (SO2), dwutlenek azotu (NO2), tlenek węgla (CO), benzen (C6H6), ozon (O3) oraz pyłami zawieszonymi – PM10 i PM2,5, a także zanieczyszczeniami oznaczanymi w pyle PM10, tj. ołów (Pb), arsen (Ar), kadm (Cd), nikiel (Ni), benzo(a)piren (C20H12).
2021
Czym jest pomoc de minimis i jakie przynosi korzyści
Pomoc de minimis to forma wsparcia publicznego dla małych i średnich przedsiębiorców. Ogólna kwota przyznana podmiotowi gospodarczemu nie może przekroczyć 200 tys. euro brutto (około 867.000 zł) w dowolnie ustalonym okresie trzech lat budżetowych (100 tys. euro w sektorze transportu drogowego). Pułapy te stosuje się bez względu na formę i cel pomocy de minimis, a także bez względu na to, czy jest ona w całości lub w części finansowana ze środków unijnych.Z tekstu dowiesz się:– czym jest pomoc de minimis,– w jakich przypadkach można się o nią ubiegać,– jakich formalności musisz dopełnić,– dlaczego jest to opłacalne.
Uwaga! Pozyskaj pieniądze na działalność odpadową
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) udziela m.in. przedsiębiorcom, jednostkom samorządu terytorialnego oraz publicznym zakładom opieki zdrowotnej pomocy finansowej przeznaczonej na różne obszary działalności związanej z gospodarowaniem odpadami w ramach programu Racjonalna Gospodarka Odpadami. Dofinansowanie można otrzymać w formie dotacji i pożyczki, które możesz przeznaczyć m.in. na: selektywne zbieranie i zapobieganie powstawaniu odpadów, modernizację i rozbudowę instalacji do przetwarzania odpadów, odzysk odpadów wydobywczych.
2020
Przedsięwzięcia inwestycyjne z sektora gospodarki wodno-ściekowej a ocena oddziaływania na środowisko – część II
Prowadzenie procesów inwestycyjnych sektora gospodarki wodno-ściekowej stawia regulacji ocen środowiskowych duże wymagania, o czym pisaliśmy już w ostatnim numerze „Ochrony Środowiska od A do Z”. W poniższym artykule będziesz mógł przeczytać m.in. o: genezie oceny uzupełniającej w polskim systemie prawnym, dwuetapowych regulacjach OOŚ, ponownej OOŚ.
2019
Kiedy możesz uniknąć kontroli lub odroczyć karę
Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, która w jakikolwiek sposób oddziałuje lub może oddziaływać na środowisko, jesteś narażony na kontrolę Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, o czym pisaliśmy szczegółowo w ostatnim numerze. Są jednak obszary i zagadnienia, których WIOŚ nie ma prawa w Twojej firmie kontrolować. Ponadto w niektórych przypadkach przysługuje Ci możliwość odroczenia wymierzonej kary. Więcej na te tematy przeczytasz w artykule.
2015
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej
Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.
2016
Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada
Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.