VerpackG kontra polscy przedsiębiorcy
Od 1 lipca 2022 r. obowiązują w Niemczech zmienione przepisy ustawy VerpackG (niem. Verpackungsgesetz) obowiązującej od 2019 r. Ma to znaczenie szczególnie dla wprowadzających produkty inne niż przeznaczone dla gospodarstw domowych (dystrybucja B2B). Z czym się wiąże?
Przekazywanie pomiarów ze starych pozwoleń
Pytanie: Przedsiębiorca korzystający z usługi wodnej musi za to uiszczać opłaty. Opłaty te niejednokrotnie zależą zaś od wyników pomiarów ilości pobranej wody czy ilości i jakości odprowadzanych ścieków. Czy obowiązek przekazywania takich wyników pomiarów dotyczy także przedsiębiorców, którzy uzyskali pozwolenie wodnoprawne pod rządami starego Prawa wodnego?
Opodatkowanie usług budowlanych z zastosowaniem obniżonej stawki VAT
Pytanie: Jakie warunki musi spełnić osoba świadcząca usługi budowlane, żeby móc wystawiać faktury na obniżoną stawkę VAT?
Ochrona środowiska w umowie najmu
W ustawie Prawo ochrony środowiska jest mowa o zasadzie zanieczyszczający płaci. Zdaje się jednak, że bardzo często przedsiębiorcy o tym zapominają i lekceważę te kwestie przy zawieraniu umów najmu nieruchomości na terenie których prowadzą swoją działalność gospdoarczą. Jakie zapisy we wspomnianej umowie powinny się znaleźć pod kątem ochrony śroowiska?
Współpraca WIOŚ z innymi organami przy kontroli ferm zwierząt
Chów zwierząt regulują przepisy, tj. m.in. dyrektywa IED, ustawa o nawozach i nawożeniu, Dyrektywa Azotanowa, ustawa Prawo ochrony środowiska (dalej: Poś), ustawa Prawo wodne, Konwencja o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego czy Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej.
Szansa na decyzję o szczególnych limitach emisji
Dnia 19 września 2022 r. została opublikowana ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1967). Akt ten, co prawda, wykracza poza zakres regulacji prawa ochrony środowiska, ponieważ odnosi się do zasad przyznawania i wypłacania rekompensat finansowych oraz dodatków związanych z sytuacją na rynku paliw, aczkolwiek daje przedsiebiorcom dostarczającym ciepło do publicznej sieci ciepłowniczej z wykorzystaniem instalacji o mocy nie mniejszej niż 1 MW możliwość uzyskania pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza z określeniem tzw. szczególnych limitów emisji w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa dostaw ciepła.
Opłata za naturalną retencję w pigułce
Zgodnie z Prawem wodnym podmiot zobowiazany jest do m.in. uiszczenia opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej. O co konkretnie tutaj chodzi?
Czy nowa Dyrektywa wodna UE wejdzie od 2023 roku?
Od nowego roku do RP powinna zostać zaimplementowana dyrektywa wodna UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, zwanej dyrektywą (UE) 2020/2184. Czy tak się stanie? Co zakłada? Szczegóły poniżej.
Zaniedbania człowieka względem rzek – okiem eksperta
Kumulacja zanieczyszczeń w osadach dennych pochodzących z przemysłu oraz z rolnictwa czy też ze zrzutów ścieków bytowych i komunalnych (nagle uwalniana do wody w sprzyjających warunkach), prostowanie koryt rzecznych (zaburzenie naturalnego przepływu), zrzucanie zasolonych lub podgrzanych wód mają bardzo duże skutki dla równowagi biologicznej rzeki czy jeziora (zbiornika czy cieku wodnego).
Wykorzystywanie odpadów poza instalacjami
Odzysk odpadów poza instalacjami i urządzeniami powinien odbywać się w oparciu o obowiązujące przepisy. Warto zatem poznać warunki wykorzystywania odpadów dopuszczonych m.in. do utwardzania gruntów, wykonywania budowli, w tym ich rozbudowy i przebudowy, wykonywania odbojników i odbijaczy, a także wykorzystywania w podziemnych technikach górniczych.
- « pierwsza
- «
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- »
- ostatnia »
2023
Aktualny wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki oraz zwolnienia
Poniżej prezentujemy aktualnie obowiązujące opłaty skarbowe za wydanie niektórych dokumentów z zakresu ochrony środowiska i innych kwesti okołośrodowiskowych.
Zadania gminy i właścicieli posesji w zakresie postępowania ze ściekami
Od 1 stycznia 2023 r. weszły w życie nowe zadania dla gmin, podmiotów gospodarczych zajmujących się wywozem ścieków oraz właścicieli nieruchomości. Ponadto 20 grudnia 2022 r. zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt SK 66/21) w sprawie kar pieniężnych za złożenie po terminie sprawozdania w sprawie odbieranych z nieruchomości ścieków. W niniejszym artykule przedstawiono obowiązki ww. podmiotów, a także sankcje karne, jakie gmina może nałożyć na podmioty gospodarcze.
2022
Jak prawidłowo zmierzyć zwierciadło wody podziemnej?
Pytanie: Firma ma zamontowane piezometry w obrębie zbiornika na ścieki. Czy musimy wykonywać pomiary poziomu zwierciadła wody podziemnej przez akredytowane laboratorium? Czy sami możemy to robić?
Gdzie do 2025 roku należy zamontować stację ładowania?
Pytanie: Ponoć do 2025 roku we wszystkich budynkach ma być montowana stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Czy to prawda? Czy wszystkich obejmie ten obowiązek? Jeśli nie, to kogo? Gdzie można znaleźć informacje na ten temat?
Czy jestem dystrybutorem sprzętu?
Pytanie: Czym się różni wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny na rynek od dystrybutora takiego sprzętu? Kiedy wprowadzający staje się dystrybutorem i jakie wiążą się z tym obowiązki?
2021
Nowe technologie uzdatniania wody dzięki funduszom NFOŚiGW
Inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne, w tym mające na celu unowocześnienie technologii uzdatniania wody, mogą skorzystać z dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).Na ww. przedsięwzięcia przewidziano pożyczki w ramach programu priorytetowego „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska”. Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie są warunki pozyskania funduszy, jak wygląda procedura wnioskowania, w jaki sposób przebiega ocena wniosków i zawarcie umowy.
Masz gospodarstwo rolne? Dowiedz się, jak radzić sobie z odpadami niebezpiecznymi
W gospodarstwach rolnych mogą powstawać różnorodne odpady. Niektóre z nich mogą być niebezpieczne, dlatego szczególnie ważna jest ich prawidłowa klasyfikacja i właściwe gospodarowanie nimi.Do rodzajów odpadów niebezpiecznych powstających w gospodarstwach rolnych należą przykładowo padłe zwierzęta, opakowania po środkach ochrony roślin czy baterie i akumulatory ołowiowe. W artykule omówiono postępowanie z poszczególnymi rodzajami takich odpadów.
2020
Jakie są zasady przywozu odpadów plastikowych do Polski
Każdego roku do Polski trafia kilkaset tysięcy ton odpadów z zagranicy, a jednocześnie pojawia się problem z odpadami wytwarzanymi w Polsce, które nie są zbierane selektywnie, a wartość surowców możliwych do odzyskania z nich jest bezpowrotnie tracona.Przewożenie odpadów przez granicę ma ścisły związek z różnicą w cenach przetwarzania, różnymi obostrzeniami prawnymi lub zróżnicowanymi poziomami kontroli przez instytucje publiczne. Podczas transgranicznego przemieszczania odpadów zyskuje zarówno podmiot wysyłający odpady do Polski, unikający w ten sposób większych opłat w swoim kraju, jak i podmiot przyjmujący odpady. Jakie są zasady transgranicznego przywozu odpadów tworzyw sztucznych? O tym przeczytasz w artykule.
Wprowadzasz opakowania lub produkty w opakowaniach? Ten artykuł jest dla Ciebie!
Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach lub opakowania muszą realizować dużą liczbę obowiązków, które dynamicznie się zmieniają. W tym artykule omówimy wszystkie zadania wynikające z obecnie obowiązujących przepisów dla podmiotów działających w tej branży.Z artykułu dowiesz się m.in.: kim jest wprowadzający opakowania, a kim wprowadzający produkty w opakowaniach, jakie są obowiązki obu tych podmiotów, czym są dokumenty DPO i DPR, jak obliczać opłatę produktową.
2018
Pomiary emisji na stanowisku pracy – czy można je wykorzystać we wniosku o pozwolenie na emisję?
Część firm na rynku dysponuje pomiarami środowiska pracy w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza wykonanymi przez Sanepid, dotyczącymi dopuszczalnych wielkości emisji określonych w rozporządzeniu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 12 czerwca 2018 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. z 2018 r. poz. 1286).Wielkość emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska naturalnego za pomocą źródeł zorganizowanych, tj. kominów, otworów wentylacyjnych, kanałów, wyznaczana jest z kolei zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 26 stycznia 2010 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu (Dz.U. z 2010 r. nr 16, poz. 87).Czy pomiary emisji na stanowisku pracy mogą być wykorzystywane do obliczeń rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w powietrzu, które są niezbędne do wniosku o wydanie pozwolenia na emisję gazów i pyłów?
2015
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej
Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.
2016
Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada
Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.