Kiedy negatywna opinia WIOŚ jest ostateczna?
Pytanie: WIOŚ wydał naszej firmie negatywną opinię, przez co zamknął nam drogę do uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Czy możemy jednak coś z tym zrobić? W jakimś trybie się odwołać?
Jak prawidłowo zmierzyć zwierciadło wody podziemnej?
Pytanie: Firma ma zamontowane piezometry w obrębie zbiornika na ścieki. Czy musimy wykonywać pomiary poziomu zwierciadła wody podziemnej przez akredytowane laboratorium? Czy sami możemy to robić?
Gdzie do 2025 roku należy zamontować stację ładowania?
Pytanie: Ponoć do 2025 roku we wszystkich budynkach ma być montowana stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Czy to prawda? Czy wszystkich obejmie ten obowiązek? Jeśli nie, to kogo? Gdzie można znaleźć informacje na ten temat?
Czy jestem dystrybutorem sprzętu?
Pytanie: Czym się różni wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny na rynek od dystrybutora takiego sprzętu? Kiedy wprowadzający staje się dystrybutorem i jakie wiążą się z tym obowiązki?
Nowe stawki opłat za zgody wodnoprawne od 2023 roku
Dnia 26 sierpnia 2022 r. zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym RP obwieszczenie ministra infrastruktury z 5 sierpnia 2022 r. w sprawie wysokości stawek opłat za udzielenie zgód wodnoprawnych obowiązujących od 1 stycznia 2023 r. Co się wiąże z tym aktem prawnym?
Ile podmiotów złożyło już deklarację CEEB?
Jak powszechnie wiadomo, do 30 czerwca 2022 r. był obowiązek przedłożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków co do źródeł ogrzewania. Z danych GUNB wynika, że do końca czerwca w systemie CEEB złożono dokładnie 6 477 322 deklaracji o źródłach ciepła w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Te deklaracje dają obraz wykorzystywanych w Polsce źródeł ciepła.
Obligatoryjność kontroli w zakresie ochrony powietrza
Ustawa Prawo ochrony środowiska jest podstawowym przepisem prawnym regulującym kwestie jakości powietrza atmosferycznego. Każdego roku w Polsce dokonywana jest ocena jakości powietrza pod kątem zanieczyszczenia powietrza takimi substancjami, m.in. jak: dwutlenek siarki (SO2), dwutlenek azotu (NO2), tlenek węgla (CO), benzen (C6H6), ozon (O3) oraz pyłami zawieszonymi – PM10 i PM2,5, a także zanieczyszczeniami oznaczanymi w pyle PM10, tj. ołów (Pb), arsen (Ar), kadm (Cd), nikiel (Ni), benzo(a)piren (C20H12).
Kto otrzyma pozwolenie wodnoprawne
Pytanie: Skarb Państwa jest właścicielem gruntu, na którym PWiK zamierza uruchomić ujęcie wody podziemnej. Kto powinien zwrócić się do Wód Polskich o pozwolenie wodnoprawne: właściciel gruntu czy właściciel instalacji?
Kalendarium
Obowiązki przedsiębiorcy od 1 do 31 października 2022 r.
- « pierwsza
- «
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- »
- ostatnia »
2023
Otwieranie zgłoszenia SENT
Podmioty wysyłające odpady zza granicy na terytorium Polski zobowiązane są wystawić zgłoszenie w systemie SENT. Niniejszy artykuł stanowi kompendium wiedzy na temat tego, jak prawidłowo dokonać zgłoszenia takiego transportu odpadów.
Kto ustala opłatę za zmniejszenie naturalnej retencji?
Pytanie: Pytanie: Czy podmiot sam powinien się zgłosić do Wód Polskich z wnioskiem o ustalenie opłaty za zmniejszenia naturalnej retencji powierzchni terenu, jeśli np. na skutek przebudowy kanalizacji deszczowej zmieniła się powierzchnia utwardzona?
Czy karty charakterystyk podlegają aktualizacji?
Pytanie: Pytanie: Posiadamy na terenie naszego zakłądu produkcyjnego wiele różnych substancji niebezpiecznych, do których oczywiście są wystawione karty charakterystyk. Co jaki okres powinna być aktualizowana taka karta? Czy jeśli producent nie dokonał aktualizacji w ciągu roku lub dwóch lat, taką kartę można uznać za aktualną według przepisów? A może karta powinna być z każdym nowym rokiem aktualizowana?
2022
Kto otrzyma pozwolenie wodnoprawne
Pytanie: Skarb Państwa jest właścicielem gruntu, na którym PWiK zamierza uruchomić ujęcie wody podziemnej. Kto powinien zwrócić się do Wód Polskich o pozwolenie wodnoprawne: właściciel gruntu czy właściciel instalacji?
Kalendarium
Obowiązki przedsiębiorcy od 1 do 31 października 2022 r.
2021
Podwyżki opłat za wodę i ścieki – z czego wynikają
Ze względu na kondycję finansową przedsiębiorstw wod.-kan. wzrost opłat za wodę i ścieki w wielu przypadkach jest nieunikniony.Ustalone ceny za wodę i ścieki są również wynikiem oceny konkretnego przedsiębiorstwa oraz jego warunków finansowo-ekonomicznych. Oceny tej może dokonać regulator w ramach analizy wniosku taryfowego prowadzonej w postępowaniu administracyjnym. Skąd się biorą podwyżki za wodę i ścieki?
2020
Metody doboru urządzeń do oczyszczania wód opadowych i roztopowych
Wody opadowe i roztopowe niosą za sobą wysoki ładunek zanieczyszczeń. Z tego powodu muszą być bezwzględnie oczyszczone, aby spełnić warunek dopuszczalnych wartości dla poszczególnych zanieczyszczeń przed wprowadzeniem ich do środowiska. Istotny jest właściwy dobór urządzenia do oczyszczania wód.Z artykułu dowiesz się: jak przebiega proces redukcji zanieczyszczeń, czym jest proces separacji, jak ustalić wielkość średniego stężenia zanieczyszczeń, jaka powinna być sprawność urządzenia.
Tożsamość rodzajowa pozwoleń wodnoprawnych
Zarząd dróg wojewódzkich złożył wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na usługę wodną w zakresie odprowadzania wód opadowych i roztopowych do urządzenia wodnego – rowu oraz do rzeki, za pomocą dwóch istniejących wylotów.Dyrektor zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie uwzględnił wniosek zarządu dróg wojewódzkich i wydał pozwolenie, określając jego warunki. Jakie były to warunki i który z podmiotów miał rację? O tym przeczytasz w artykule.
2019
Jak powinien wyglądać prawidłowo przygotowany operat przeciwpożarowy
Operat przeciwpożarowy został wprowadzony jako obligatoryjna część dokumentacji do wykonania przez podmioty wytwarzające, zbierające lub przetwarzające odpady. Zgodnie z nowelizacją ustawy o odpadach do 5 marca 2020 r. firmy chcące uzyskać zezwolenie na wytwarzanie, przetwarzanie lub zbieranie odpadów palnych muszą złożyć operat przeciwpożarowy, który jest załącznikiem do wniosku. Dokument ten powinien zawierać warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu lub jego części bądź innego miejsca magazynowania odpadów, uzgodnione z komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej. Jak prawidłowo go opracować?
Gospodarka odpadami od 2020 roku. Zapoznaj się z przepisami na podstawie przykładu transportującego i przetwarzającego ZSEiE
Ostatnie nowelizacje przepisów ustawy o odpadach (dalej: uo) wynikają głównie z konieczności ich dostosowania do zasad funkcjonowania elektronicznej Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (dalej: BDO), a także do zapisów związanych z ochroną przeciwpożarową oraz ochroną danych osobowych. Wprowadzane rozwiązania mają na celu uszczelnienie systemu gospodarki odpadami w kraju i zapobieganie sytuacjom mającym niekorzystny wpływ na środowisko oraz życie i zdrowie ludzi (np. pożarom składowisk, których liczba w ostatnim czasie znacząco wzrosła).
2018
Mpzp kluczowy dla dopuszczalnego poziomu hałasu dla terenów sąsiadujących z zakładem przemysłowym
W trakcie rozpatrywania takiej sprawy zaliczenie danego obszaru do odpowiedniej grupy chronionej pod względem akustycznym następuje na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (skr. mpzp). Gdy dla danego obszaru nie został uchwalony plan, bierze się pod uwagę rzeczywisty sposób zagospodarowania terenu. Takie wnioski wynikają z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 20 lutego 2018 r.W przypadku stwierdzenia przez organ ochrony środowiska, na podstawie pomiarów własnych, pomiarów dokonanych przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska lub pomiarów podmiotu obowiązanego do ich prowadzenia, że poza zakładem, w wyniku jego działalności, przekroczone są dopuszczalne poziomy hałasu, organ ten wydaje decyzję o dopuszczalnym poziomie hałasu (art. 115a ustawy z 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska).
2015
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej
Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.
2016
Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada
Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.