Oblicz bezbłędnie ilość magazynowanych odpadów
Pytanie: Pytanie: Składamy wniosek o wydanie zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów, w którym trzeba podać masę odpadów magazynowanych w ciągu roku. Jak prawdiłowo wyliczyć tę wartość?
Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat instalacji PEM
W niniejszym artykule omówiona zostanie tematyka instalacji PEM. Dowiesz się, jak powinno wyglądać zgłoszenie tego typu przedsięwzięcia, na czym polega jego istotna zmiana, jak formalnie powinno wyglądać przejęcie instalacji, aktualizacja informacji oraz jak realizować obowiązek wykonywania pomiarów.
Złap dotację na selektywną zbiórkę odpadów
Do30 grudnia 2022 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela dotacji na selektywne zbieranie i zapobieganie powstawaniu odpadów w ramach programu „Racjonalna gospodarka odpadami”. Poniżej szczegóły.
Sprawozdawczość o emisji gazów w cyklu życia paliw będzie doprecyzowana!
Na stronie rządowego centrum legislacji 25 maja 2022 r. pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sprawozdania rocznego dotyczącego emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej. Co zakłada?
Rozliczanie dotacji na usuwanie folii rolniczych przez gminę
Gmina jest czynnym podatnikiem VAT. Przystąpiła do przedsięwzięcia związanego z usuwaniem folii rolniczych. Na daną inwestycję gmina otrzyma dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Jak należy dokonać rozliczenia danej dotacji? Czy biorąc pod uwagę stanowiska reprezentowane przez organy podatkowe oraz sądy administracyjne, gmina powinna zapłacić zawarty w kwocie dotacji VAT do US i czy może dokonać odliczenia podatku naliczonego w kwocie 100% VAT z wystawionej faktury? W ramach jakiego dokumentu rozliczyć się z urzędem skarbowym oraz kiedy zaistnieje obowiązek podatkowy? Załóżmy, że faktura opiewa na kwotę brutto 50.000 zł.
Kolejne zmiany w ustawie ooś!
Rząd przewiduje wprowadzenie zmian do obowiązującej ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, które mają przede wszystkim ułatwić procedurę uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Projekt opublikowano na stronie rzadowego centrum legislacji 18 maja 2022 r. Jakie jeszcze zmiany mają być wprowadzone?
Tworzywa sztuczne a zgłoszenie w SENT
Pytanie: Pytanie: Od 22 lutego 2022 r. każdy przewóz i przywóz do Polski odpadów jest objęty systemem SENT. Czy to dotyczy również tworzyw sztucznych, proszków PCW itp.?
Czy na jednej działce mogą istnieć dwa złomowiska?
Pytanie: Pytanie: Czy dwa niezależne podmioty mogą prowadzić swoje punkty skupu złomu na tej samej nieruchomości? Czy muszą mieć dwa osobne pozwolenia? Jak wskazać miejsce prowadzenia działalności we wniosku o ich wydanie, jeśli działka nie jest formalnie podzielona?
Czy handel materiałami budowlanymi wymaga wpisu do BDO
Pytanie: Pytanie: Czy firma handlowa obsługująca w zakresie sprzedaży producenta materiałów budowlanych (kleje, zaprawy, gładzie, wylewki itp. w workach), która wytwarza jedynie niewielką ilość odpadów komunalnych, ma obowiązek rejestracji w BDO? Obsługiwany producent jest zarejestrowany w BDO.
- « pierwsza
- «
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- »
- ostatnia »
2023
Kiedy umowa z niemiecką organizacją odzysku
Pytanie: Pytanie: Nasza firma współpracuje na zasadzie B2B z podmiotami w Niemczech. Sprzedajemy formatki szklane na potrzeby meblarstwa i budowlanki. Pakowane są one na drewniane stojaki transportowe i oddzielone są od siebie przekładkami papierowymi, korkowymi lub plastikowymi. Jesteśmy zarejestrowani w LUCID jako wprowadzający opakowania transportowe. Jakie muszę spełnić warunki, by nie musieć podpisywać umowy z niemiecką organizacją odzysku?
Czy okazać WIOŚ faktury?
Pytanie: Pytanie: Czy WIOŚ może żądać faktur dotyczących zakupu odpadów?
2022
Nie tylko WIOŚ kontroluje ścieki
Powszechnie przyjęło się, że to zazwyczaj WIOŚ kontroluje przedsiębiorstwa pod kątem przepisów ochrony środowiska, w tym także gospodarki wodnościekowej. Tymczasem kontrolęę mogą przeprowadzić także inne organy ochrony środowiska, np. Wody Polskie lub urzedy marszałkowskie. Co obejmuje kontrola Wód Polskich? Z jakich przepisów wynikają ich kompetencje? Szczegóły poniżej.
Kolejne zmiany dotyczące opłat za odpady
Zasada „zanieczyszczający płaci” może niedługo zyskać nowe oblicze. Resort środowiska zamierza wprowadzić zmiany mające na celu zmniejszenie ilości odpadów oraz obniżenie kosztów systemu. Poniżej szczegóły.
2021
Pytania i wątpliwości dotyczące magazynowania odpadów
Poniżej znajdziesz pięć pytań i odpowiedzi dotyczących wątpliwości w zakresie interpretacji przepisów rozporządzenia ministra klimatu z 11 września 2020 roku w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów (dalej: rozporządzenie).Pomimo obowiązywania tego przepisu prawie od roku, nadal budzi on wiele wątpliwości i problemów wśród podmiotów gospodarujących odpadami. W artykule problemy te przedstawiono w formie konkretnych pytań i odpowiedzi, co pozwoli na bardziej dogłębne zrozumienie tych zagadnień.
2020
Poznaj 12 zasad panujących na kąpieliskach
W tym roku, z uwagi na epidemię SARS-CoV-2, sezon kąpielowy wymaga szczególnej organizacji, aby zminimalizować ryzyko zakażenia wśród korzystających z kąpielisk. Dowiedz się, jakie są oficjalne wytyczne dla organizatorów kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli.
2019
Kontrole w zakresie ochrony środowiska
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, która w jakikolwiek sposób oddziałuje lub może oddziaływać na środowisko, jest narażony na kontrolę organów ochrony środowiska oraz pokrewnych, zarówno w trakcie jej prowadzenia, jak również na etapie uzyskiwania stosownych zezwoleń. Z poniższego artykułu dowiesz się:- jakie są zadania poszczególnych organów kontroli w Polsce;- na podstawie jakich przepisów jest prowadzona kontrola środowiskowa;- który typ kontroli może zostać przeprowadzony w Twojej firmie;- jak wygląda procedura kontroli;- jakie uprawnienia przysługują inspektorom, a jakie przedsiębiorcom;- w jaki sposób przygotować się do takiej kontroli;- których przepisów musisz przestrzegać.
Co powinieneś wiedzieć o terenie biologicznie czynnym
Zagadnienia związane z terenem biologicznie czynnym odgrywają bardzo istotną rolę w procesie budowlanym. Decydują bowiem o tym, czy na danym gruncie możliwe jest posadowienie planowanego budynku. Wynika to z faktu, że w zapisach planów miejscowych lub w treści decyzji o warunkach zabudowy zawsze procentowo określona jest wielkość terenu biologicznie czynnego w stosunku do terenu, który może być zabudowany. Z artykułu dowiesz się, jakie kwestie związane z terenem biologicznie czynnym powinieneś uwzględnić w procesie budowlanym oraz jak duże znaczenie teren biologicznie czynny może odgrywać w różnych procesach inwestycyjnych.
2018
Czy konserwacja instalacji wodno-kanalizacyjnych należy do obowiązków pracodawcy?
Pracodawca ponosi odpowiedzialność za szkodę doznaną przez pracownika wskutek wypadku przy pracy, gdy można uznać, że do zdarzenia doszło w wyniku niedopełnienia ciążących na pracodawcy obowiązków, np. w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 21 września 1997 r., sygn. akt I PK 272/16. Pracodawca nie dochował należytej staranności przy wyposażeniu pracownika we właściwe obuwie, a także nie powiadomił służb technicznych o stanie instalacji wodno-kanalizacyjnej – nie dopełnił zatem obowiązków z art. 207 § 1 i 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: kp). Przytoczone powyżej orzeczenie jest jednym z przykładów na to, że na pracodawcy ciąży wiele obowiązków związanych z zagwarantowaniem pracownikom odpowiednich warunków pracy, także w zakresie drożnych instalacji sanitarnych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
Zgoda wodnoprawna w nowym prawie wodnym
Dnia 1 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1566 ze zm.; dalej: pw). Nowe prawo wodne wprowadziło zmiany w obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarki wodnej. Kwestią istotną w zrealizowanych modyfikacjach jest pojęcie zgody wodnoprawnej, która jest jednym z instrumentów w systemie zarządzania gospodarką wodną.W artykule przeczytasz m.in. na temat: Organów właściwych w sprawie zgód wodnoprawnych, Opłat za udzielanie zgód wodnoprawnych, Pozwolenia wodnoprawnego, Operatu wodnoprawnego, Zakresu inwestycji lub działań wymagających oceny wodnoprawnej.
2015
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej
Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.
2016
Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada
Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.