Spraw, żeby Twój budynek się zazielenił
Zielone dachy i żyjące ściany to sposób na nadanie budynkom bliższego naturze, zielonego charakteru. Jak można tego dokonać? Poniżej kilka sposobów.
Klasyfikacja transgranicznie przemieszczanych odpadów
W przypadku odpadów, które mają zostać przewiezione za granicę w celu poddania ich odzyskowi lub unieszkodliwieniu, klasyfikacja odpadów wygląda nieco inaczej niż w przypadku odpadów krajowych. Cały proces transgranicznego przemieszczania odpadów uregulowany został w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1013/2006 z 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów.
Realizacja celów środowiskowych poprzez zamówienia publiczne
Na barkach podmiotów sektora publicznego spoczywa obowiązek ekologiczności realizowanych zamówień publicznych. Muszą znać unijne kryteria środowiskowe a także priorytety opisane w krajowym dokumencie strategicznym – Polityka zakupowa państwa. Sektor prywatny również musi zdawać sobie sprawę, że biorąc udział w przetargach, będzie zobligowany do spełnienia tych kryteriów.
Utrata statusu przedsięwzięcia znacząco oddziałującego na środowisko
Dnia 20 maja 2022 roku opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z 5 maja 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2022 r. poz. 1071), które wnosi kilka zmian do wcześniej obowiązującego aktu prawnego. Co wprowadzono?
Polityka Surowcowa Państwa (PSP2050)
Dnia 1 marca 2022 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Polityki Surowcowej Państwa" (PSP). Jest to długofalowa polityka publiczna prowadzona na poziomie krajowym, która ma zapewnić dostęp przedsiębiorstw wytwórczych do niezbędnych dla ich działalności surowców po cenie umożliwiającej im bycie konkurencyjnymi, przy jednoczesnym dbaniu o stan środowiska przyrodniczego i społecznego na każdym etapie cyklu surowcowego oraz bieżące i długookresowe bezpieczeństwo gospodarcze kraju. Utworzono ją na podstawie art. 21f ust. 4 ustawy zasadach prowadzenia polityki rozwoju.
Lista substancji istotnych dla wody przeznaczonej do spożycia
Dnia 27 kwietnia 2022 roku opublikowano decyzję wykonawczą Komisji (UE) 2022/679 z 19 stycznia 2022 r. ustanawiającą listę obserwacyjną substancji i związków wzbudzających zainteresowanie w odniesieniu do wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184. Co wprowadzono?
Kolejne zmiany dotyczące wiatraków
Dnia 4 marca 2022 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Co zakłada?
Czy decyzje DUŚ są wymagane w postępowaniach administracyjnych
Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (dalej: DUŚ) wymagane jest dla planowanych przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Poniżej szczegóły.
- « pierwsza
- «
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- »
- ostatnia »
2023
Awaria BDO, a auto stoi pod bramą – co teraz?
Niestety baza BDO nie jest idealna i bardzo często dochodzi do jej awarii. Administrator broni się rękami I nogami przed ogłaszaniem na stronie www.bdo.mos.gov.pl informacji o awarii, przez co firmy często zostawione są same sobie i nie wiedząc, jak mają w takich sytuacjach postępować. Co zatem zrobić, jeśli dojdzie do awarii samego systemu BDO lub zostanie zerwane połączenie z Internetem?
Odcieki z przeładunku paliw – odpady czy ścieki?
Kiedy odcieki paliwa stanowią odpad? Jak należy znakować pojazdy transportujące tego typu substancje? Jakie przepisy regulują ich transport w cysternach? Czy trzeba uszczelniać powierzchnię, na której sa przelewane do zbiorników? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Kilka pytań i odpowiedzi z wyliczania opłat za korzystanie ze środowiska
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy art. 285 ust. 3 oraz art. 286 ust. 3 ustawy – Prawo ochrony środowiska, w brzmieniu nadanym ustawą z 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami. Zgodnie z tymi przepisami opłatę za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza ustala się na podstawie wielkości rocznej rzeczywistej emisji, określonej w raporcie do Krajowej bazy. Podmioty korzystające ze środowiska wprowadzające gazy lub pyły do powietrza mają również przedkładać marszałkowi województwa wykaz sporządzony na podstawie informacji zawartych w raporcie do Krajowej bazy (po raz pierwszy w odniesieniu do opłat za korzystanie ze środowiska w 2019 rok).
2022
Obowiązki przedsiębiorców wprowadzających do obrotu baterie i akumulatory
Aby ograniczyć negatywny wpływ baterii i akumulatorów na środowisko, wprowadzono przepisy regulujące postępowanie z nimi. Główny akt prawny regulujący tego typu kwestie to ustawa o bateriach i akumulatorach (dalej: uba), powiązana z unijnymi przepisami dotyczącymi opakowań, zużytego sprzętu elektronicznego oraz odpadów. Niniejszy artykuł koncentruje się na podstawowych obowiązkach podmiotu wprowadzającego baterie lub akumulatory (dalej: wprowadzający).
Obowiązki administracji rządowej i samorządowej według ustawy o elektromobilności
Ubiegłoroczne zmiany w ustawie z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (dalej: ustawa o.e.i.p.a) przekładają się na realne obowiązki wszystkich zamawiających, którzy stosują Prawo zamówień publicznych. Ustawa o elektromobilności przewiduje określone zadania, jakie muszą realizować podmioty z sektora administracji rządowej, samorządowej oraz wszystkie pozostałe jednostki zamawiające. W tym artykule omawiamy obowiązki administracji samorządowej i rządowej.
Nowe rozporządzenie w sprawie morskich farm wiatrowych już obowiązuje!
Dnia 29 czerwca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie ministra klimatu i środowiska w sprawie szczegółowych wymagań dla elementów zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy oraz dla elementów stacji elektroenergetycznych zlokalizowanych na morzu.
2021
Nowości
W poniższej tabeli znajdziesz informacje dotyczące najnowszych wprowadzonych lub planowanych zmian prawnych dotyczących przepisów o odpadach.Rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 10 maja 2021 r. w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2021 r. poz. 906)Od 1 lipca obowiązują przepisy nowego rozporządzenia dotyczącego selektywnego zbierania odpadów, które jedynie w niewielkim stopniu różni się od wcześniej obowiązującego rozporządzenia ministra środowiska z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2019 r. poz. 2028).
Nowoczesne technologie przetwarzania odpadów, które mają pomóc w realizacji zielonego ładu
Propozycja przedstawiona przez Komisję Europejską zakłada, że do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych powinny się już nadawać do recyklingu.Działania na rzecz środowiska są częścią polityk wspólnotowych od wielu lat, jak również funkcjonują zapisy ich dotyczące w Traktacie o funkcjonowaniu UE. Ustanowienie w grudniu Europejskiego Zielonego Ładu jest kolejnym elementem tych działań.
2020
Na jakich zasadach możesz wydobywać odpady ze składowisk
W artykule przedstawiono aktualne wymagania dotyczące wydobywania odpadów ze składowisk. Co powinieneś wiedzieć na temat pozwoleń w tym zakresie, jak wygląda wniosek o wydanie zgody oraz jakie grożą kary za brak decyzji – o tym przeczytasz poniżej.
2019
Bioplastik jako zamiennik tworzyw sztucznych
Pod koniec marca 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Dyrektywa ta jest elementem polityki ograniczania produkcji i użytkowania tworzyw sztucznych, które są niekorzystne dla środowiska ze względu na ich bardzo długi proces rozkładu.Tworzywa sztuczne stanowią podstawowy materiał stosowany do wyrobu opakowań i trudno będzie znaleźć ich alternatywny zamiennik. Czym jest bioplastik i czy ma szansę na zastąpienie tworzyw sztucznych na rynku opakowań? O tym w artykule.
Wycinanie drzew i krzewów w pigułce
Upłynęło już trochę czasu od zmian w prawie ochrony przyrody, które wywołały burzliwą dyskusję na temat możliwości wycinania drzew i krzewów. Zostały one przeprowadzone w szybki sposób, a ustabilizowanie sytuacji prawnej było dość burzliwe. Z uwagi na to, że wycinanie drzew i krzewów może wymagać uzyskania zezwolenia albo nie, warto wiedzieć, kiedy jest ono potrzebne. W artykule znajdziesz usystematyzowane informacje na temat zasad aktualnie obowiązujących podczas wycinania drzew i krzewów.
Szykuje się kolejna rewolucja w gminnej gospodarce odpadami
Nadal trwają prace legislacyjne procedowanego od sierpnia 2018 roku projektu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. W artykule odniesiono się do najważniejszych zmian, które wprowadza projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja).Z artykułu dowiesz się m.in.:- czego dotyczą najnowsze zmiany? - czy gmina otrzyma nowe narzędzia do regulacji systemu gospodarowania odpadami?- jakie odpady będzie odbierał PSZOK? - skąd będzie można pozyskiwać środki na naprawę i odzysk produktów?
2018
Wytwarzasz energię z odnawialnych źródeł? Sprawdź, czy musisz uzyskać wpis do MIOZE
Na stronie Urzędu Regulacji Energetyki 6 czerwca 2018 roku zaktualizowano rejestr wytwórców energii w małej instalacji (tzw. rejestr MIOZE). Mała instalacja to instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 40 kW i nie większej niż 200 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 120 kW i nie większej niż 600 kW. Działalność gospodarcza polegająca na wytwarzaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej i wymaga wpisu do rejestru. Więcej informacji znajdziesz w artykule.
2015
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej
Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.
2016
Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada
Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.