Obowiązki administracji rządowej i samorządowej według ustawy o elektromobilności
Ubiegłoroczne zmiany w ustawie z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (dalej: ustawa o.e.i.p.a) przekładają się na realne obowiązki wszystkich zamawiających, którzy stosują Prawo zamówień publicznych. Ustawa o elektromobilności przewiduje określone zadania, jakie muszą realizować podmioty z sektora administracji rządowej, samorządowej oraz wszystkie pozostałe jednostki zamawiające. W tym artykule omawiamy obowiązki administracji samorządowej i rządowej.
Nowe rozporządzenie w sprawie morskich farm wiatrowych już obowiązuje!
Dnia 29 czerwca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie ministra klimatu i środowiska w sprawie szczegółowych wymagań dla elementów zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy oraz dla elementów stacji elektroenergetycznych zlokalizowanych na morzu.
Korekta sprawozdania PSZOK za 2021 rok
Pytanie: Pytanie: Muszę dokonać korekty sprawozdania PSZOK za rok 2021. Urząd życzy sobie, aby dla każdego kodu w sprawozdaniu wskazać miejsce przekazania odpadów, przy czym odpady przekazane pod kodem 150102 zostały rozbite na kod 150102 i 191212. Jedna część odpadów została przekazana na składowisko „A”, a druga na „B” – w jaki sposób to zapisać?
Jak gospodarować odpadami budowlanymi i komunalne
Pytanie: Pytanie: Mam pytanie dotyczące kodu odpadu 170604 (materiały izolacyjne inne niż wymienione w 17 06 01 i 17 06 03). Zgodnie z nowelizacją przepisów grupa 17 została wyłączona z definicji odpadów komunalnych, ale gminy organizują ich zbiórki. Czy ich odbiór nadal może być organizowany na podstawie kart przekazania odpadów komunalnych (KPOK)? Co z testami zgodności dla tego kodu odpadów?
Działania po zarządzeniu pokontrolnym WIOŚ
Miałeś kontrolę z WIOŚ i organ wydał Ci zarządzenie pokontrolne? Nie wiesz, co masz dalej z tym zrobić? Pamiętaj, że musisz udzielić mu odpowiedzi w terminie wskazanym w otrzymanym dokumencie. Trzeba go poinformować o podjętych działaniach wskazanych w celu usunięcia stwierdzonych naruszeń. Poniżej szczegóły.
Dla ilu dni wylicza się opłatę stałą za odprowadzanie wód opadowych
Czy opłata stała za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do wód powinna być ustalona w oparciu o faktyczną liczbę korzystania z usługi, czyli liczby dni z opadami atmosferycznymi? Czy może jednak należy brać pod uwagę cały rok kalendarzowy, tzn. 365 dni, mimo że opady atmosferyczne nie występują nieprzerwanie przez cały ten okres?
3 grudnia 2023 r. mija czas na dostosowanie do konkluzji BAT
Instalacje do termicznego przekształcania odpadów innych niż niebezpieczne o wydajności przekraczającej 3 Mg na godzinę lub instalacje do termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych o wydajności przekraczającej 10 Mg dziennie mają termin do 3 grudnia 2023 r. na dostosowanie swoich pozwoleń do konkluzji BAT.
W SENT masy odpadów podaje się brutto
Pytanie: Pytanie: Czy tworząc zgłoszenie w SENT, wpisujemy wagę towaru brutto? Zrobiłam zgłoszenie na 10 Mg odpadów, tyle samo zapisano w międzynarodowym liście przewozowym CMR, a faktura obejmuje 9 Mg. Czy w SENT, na CMR oraz w BDO powinna widnieć taka sama masa odpadów, jeśli tak − brutto czy netto?
Przykładowa klasyfikacja odpadów
Nie zawsze klasyfikacja odpadów jest tak oczywista, jak by się mogło wydawać. Dlatego też warto zasięgnąć szczegółowych informacji, zanim nada się kod odpadom, zwłaszcza gdy są one wytwarzane w dużych ilościach przez przedsiębiorstwo. Można w tym celu poszukać informacji w środkach ogólnodostępnych, np. Internecie. Najlepiej skontaktować się z właściwym miejscowo organem ochrony środowiska, np. WIOŚ lub urzędem marszałkowskim.
Pozwolenie wodnoprawne w jednym palcu!
Nie łatwo jest pozyskać jakąkolwiek decyzję, a zwłaszcza wodnoprawną. Co zarząd zlewni, to inne wymagania, choć teoretycznie wszędzie powinno to wyglądać tak samo. Niniejszy artykuł to swoisty poradnik na temat pozwoleń wodnoprawnych.
- « pierwsza
- «
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- »
- ostatnia »
2023
Od 2023 roku w Holandii obowiązują nowe zasady przewozu odpadów
Z nowym rokiem weszły w Holandii przepisy dotyczące transport odpadów do tego kraju z krajów zewnętrznych. Zmianie uległy przepisy holenderskiej ustawy o transporcie drogowym. Oznacza to, że samochody, którymi będą przewożone odpady, trzeba będzie zgłosić do rejestru Krajowej i Międzynarodowej Organizacji Transportu Drogowego (NIWO).
Masz zbiornik na paszę? Oto, co powinieneś wiedzieć
Zbiorniki na paszę wymagają niekierdy uzyskana pozwolenia na emisję gazów i pyłów do powietrza. Przypadki te określone zostały w rozporządzeniu w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia, oraz rozporządzeniu w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia.
2022
Szykują się wyższe kary za przestępstwa przeciwko środowisku
W ostatnich latach zauważalny jest wzrost liczby przestępstw przeciwko środowisku. Widoczna jest także tendencja wzrostowa liczby pożarów miejsc gromadzenia odpadów. Praktyka stosowania dotychczasowych przepisów pokazuje, że obecne sankcje karne są niewystarczające i nie powstrzymują sprawców przed popełnianiem przestępstw przeciwko środowisku. Dlatego rząd chce podwyższyć kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku.
Przemysł spożywczy w BDO
Funkcjonowanie przemysłu spożywczego nierozerwalnie wiąże się z generowaniem odpadów. Przede wszystkim dlatego, że większość środków spożywczych dostępnych na rynku wymaga odpowiedniego opakowania. Na etapie produkcji również powstają odpady np. niewykorzystane resztki surowców. Złożoność przepisów prawnych, a także brak ich jednolitej interpretacji przez organy kontrolujące jest problematyczne dla podmiotów działających w branży spożywczej. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi wymaganiami z zakresu ewidencji odpadów, by uniknąć niepotrzebnych problemów i ograniczyć ryzyko dotkliwej kary pieniężnej z tytułu ewentualnego niedopełnienia obowiązków.
Projekt nowego programu ochrony przed hałasem
18 sierpnia 2022 roku na stronie RCL pojawił się nowy projekt program ochrony przed hałasem (dalej: POPH). Jak podano w uzasadnieniu do projektu, aktualizacja program wynika z konieczności transpozycji przepisów dyrektywy Komisji (UE) 2020/367 z 4 marca 2020 r. zmieniającej załącznik III do dyrektywy 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do ustalenia metod oceny szkodliwych skutków hałasu w środowisku (Dz. Urz. UE L 67 z 5 marca 2020 r., str. 132. Dyrektywa ta miała zostać implementowana do 31 grudnia 2021 r. Jak to zazwyczaj w naszym kraju bywa – tak się nie stało.
2021
Wyzwanie dla oczyszczalni ścieków - farmaceutyki oraz mikroplastik
Wymagania prawne wobec wody nadającej się do spożycia, także ścieków, które mogą być ponownie wykorzystane, się zwiększają. Dlatego z czasem konieczne będzie powszechne zastosowanie metod oczyszczania ze związków, które są dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi, jakimi są pozostałości leków i mikroplastiki.Wciąż zwiększające się wymagania dotyczące jakości wody to przede wszystkim wyzwanie dla oczyszczalni ścieków. I temu niezwykle istotnemu tematowi poświęcony jest poniższy artykuł.
W jaki sposób wykryć przeciek sieci wodno-kanalizacyjnej
Wycieki wody do gruntu są nieodłączną częścią eksploatacji sieci wodociągowej. Konsekwencją występujących w ramach sieci awarii i wycieków mogą być straty środowiskowe (straty wody i energii) oraz finansowe.Opisane w artykule metody i urządzenia dają obecnie dobrą gwarancję wykrycia i szybkiego usunięcia tego typu awarii. Poznaj szczegóły.
2020
Jakie obowiązki wynikają z ustawy o zużytym sprzęcie? Przeczytaj nasz kompleksowy poradnik
Ustawa z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym określa prawa i obowiązki wprowadzających sprzęt elektryczny i elektroniczny. Ustawa ta stanowi transpozycję do polskiego prawa przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/19/UE w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przepisy ustawy weszły w życie 1 stycznia 2018 r. po dwuletnim vacatio legis. Wówczas też zaczęła obowiązywać m.in. nowa definicja „sprzętu elektrycznego” i „sprzętu elektronicznego”, nowe poziomy zbierania, odzysku i recyklingu, a także nowy podział na grupy sprzętu. Ponadto w 2018 roku dane przedsiębiorców zostały przeniesione z rejestru GIOŚ do BDO. Przedsiębiorcy wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny zostali zobowiązani do dostosowania swoich działalności do nowych przepisów. W poradniku znajdziesz kompleksowe omówienie tych obowiązków.
2019
Masz problem z wypełnieniem sprawozdania o opakowaniach? Przeczytaj ten artykuł!
Wiele firm ma problem z wypełnieniem rocznego sprawozdania o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi. Ostatni raz sprawozdania te były składane do 15 marca 2019 r. za rok 2018. Za rok 2019 mają być one składane za pośrednictwem rejestru BDO. Sprawozdawczość w zakresie gospodarki opakowaniami należało przedstawiać w tabelach zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 13 grudnia 2018 r. w sprawie wzoru formularza sprawozdania o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi za rok 2018 (Dz.U. z 2018 r. poz. 2526). W artykule znajdziesz praktyczne przykłady dotyczące składania sprawozdań o opakowaniach.
2018
Jak zdobyć dotacje z programu Czyste powietrze
W czerwcu br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (skr. NFOŚiGW), wojewódzkie fundusze ochrony środowiska oraz Bank Ochrony Środowiska SA podpisali Porozumienie inicjujące realizację nowego Programu Priorytetowego Czyste powietrze. Program będzie trwał dziesięć kolejnych lat, a jego budżet został oszacowany na około 103 miliardy zł (całkowity planowany koszt inwestycji to prawie 130 miliardów zł).Z artykułu dowiesz się m.in.:- jakie są cele programu Czyste powietrze,- kto może starać się o dotacje,- na co można pozyskać środki,- jak wysokie będą pułapy dofinansowań.
Dowiedz się, kiedy możesz zostać obciążony karą biegnącą
Administracyjne kary pieniężne wymierza wojewódzki inspektor ochrony środowiska, w drodze decyzji. Kary biegnące wymierzane są m.in. za przekroczenie ilości lub rodzaju gazów lub pyłów wprowadzanych do powietrza określonych w pozwoleniu zintegrowanym lub pozwoleniu na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza bądź przekroczenie wartości określonych w decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu lub pozwoleniu zintegrowanym. Z artykułu dowiesz się m.in.: Kiedy wymierzana jest kara biegnąca, Na jakiej podstawie wyliczana jest jej wysokość, W jakich przypadkach wysokość ta może ulec zmianie, Na czym polegają pomiary ciągłe.
Dowiedz się, jak wybudować ekologiczny dom swoich marzeń!
Wybudowanie nieruchomości, która pozytywnie przejdzie proces certyfikacji ekologicznej, wymaga przestrzegania zasad zrównoważonego budownictwa. Na każdym etapie inwestycji należy stosować rozwiązania pomagające osiągnąć zamierzony efekt ekologiczny, czyli przede wszystkim jak najmniejsze zużycie energii i jak najmniej szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Dom ekologiczny, często zwany ekodomem, to nie tylko budynek posiadający nowoczesne instalacje, takie jak pompy ciepła, rekuperację czy panele słoneczne. Powinien on być wybudowany w zgodzie z naturą – z wykorzystaniem naturalnych i dostępnych w danym regionie materiałów i surowców. Dom ekologiczny powinien też charakteryzować się niskim zapotrzebowaniem na energię. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o zrównoważonym budownictwie?
2015
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej
Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.
2016
Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada
Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.