Brak możliwości wykonania przyłącza do kanalizacji
Pytanie: Pytanie: Co ma zrobić właściciel nieruchomości w sytuacji, kiedy nie może przyłączyć się do gminnej kanalizacji sanitarnej, bo nie ma po prostu możliwości technicznych i konieczności budowy urządzeń umożliwiających przyłączenie do sieci?
Zmiana stanu wody na gruncie – case study
W niniejszym artykule omówione zostanie na konkretnym przykładzie postępowanie w sprawie zmiany stanu wody na gruncie, które reguluje art. 234 ustawy Prawo wodne. Sprawa dotyczy poszkodowanego, u którego na skutek działań innego podmiotu, tj. wykonania wykopów pod piwnice, może dojść w przyszłości do osiadania budynku jednorodzinnego. Szczegóły w artykule.
Kiedy woda z kranu nadaje się do picia?
Wielu przedsiębiorców stosuje na kranach z wodą specjalne filtry uzdatniające. W ten sposób próbują obejść obowiazek wykonywania badań jakości wody zdatnej do spożycia. Czy samo zastosowanie filtrów wystarczy, aby nie trzeba było wykonywać takich badań? Co na ten temat mówi prawo?
Kiedy mamy do czynienia z siłą wyższą?
Pytanie: Pytanie: Na skutek ulewnego deszczu ścieki z pobliskiej kanalizacji miejskiej doprowadziły do szkody na osobie lub mieniu. Czy tego typu sytuacja oznacza tzw. siłę wyższą? Kto ponosi za to odpowiedzialność?
Umowa konsorcjum w ochronie środowiska
Bardzo często formą współpracy przedsiębiorców jest tzw. umowa konsorcjum. Stanowi ona bardzo dużą szansę dla wykonawcy, który nie spełnia warunków udziału w postępowaniu bądź innych wymogów zamawiającego, jest zawiązanie konsorcjum. W niniejszym artykule omówiona zostanie m.in. jakie wymogi formalne musi spelniać podmiot, który chce wspolnie złożyć ofertę i realizować zamówienie oraz wskazane zostaną cechy tego typu współpracy.
System ZSZ i jego tajniki
W wielu firmach funkcjonuje zintegrowany system zarządzania (dalej: ZSZ). Czym on tak na prawdę jest? Czemu służy? Jakie daje korzyści? Szczegóły w artykule.
Kolejne podmioty zwolnione z obowiązku posiadania zezwolenia na zbieranie odpadów
Dnia 6 stycznia 2023 r. weszła w życie ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o paszach oraz ustawy o odpadach, która rozszerzyła katalog podmiotów zwolnionych z obowiązku bezwzględnego posiadania zezwolenia na zbieranie odpadów. Podmioty te nie muszą również prowadzić ewidencji odpadów.
Ekologia znów dofinansowana!
Od 1 lutego 2023 r. ruszył nabór wniosków o dotacje w ramach programu NFOŚiGW „Innowacje dla Środowiska”. W ramach programu dostępne są 2 miliardy zł na dofinansowanie przedsięwzięć w postaci preferencyjnych pożyczek z możliwością uzyskania premii innowacyjnych.
Kolejne podmioty zwolnione z obowiązku posiadania zezwolenia na zbieranie odpadów
Dnia 6 stycznia 2023 roku weszła w życie ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o paszach oraz ustawy o odpadach, która rozszerzyła katalog podmiotów zwolnionych z obowiązku bezwzględnego posiadania zezwolenia na zbieranie odpadów. Podmioty te nie muszą również prowadzić ewidencji odpadów.
Wystawianie KPO na tzw. drogę – konsekwencje
Obieg elektronicznych dokumentów niezbędnych do prawidłowego ewidencjonowania i przekazywania odpadów kolejnym posiadaczom uregulowany jest w ustawie z 14 grudnia 2012 r. o odpadach. W przepisach art. 66–72 opisano, jak powinien wyglądać proces przekazania odpadów kolejnemu posiadaczowi pod względem obowiązującej w tym zakresie dokumentacji oraz jak prawidłowo ewidencjonować wytworzone lub zebrane odpady.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
2023
Praktyczne wskazówki dotyczące konsorcjum
W poprzednim numerze pisaliśmy o konsorcjum w ochronie środowiska. Dowiedziałeś się m.in., jakie wymogi formalne musi spełniać podmiot, który chce wspolnie złożyć ofertę i realizować zamówienie, oraz zostały wskazane cechy tego typu współpracy. W tym artykule z kolei przeczytasz m.in., jak potwierdzić warunki udziału w postępowaniu w przypadku takich wykonawców, jak złożyć prawidłowe wadium, jakiego szczególnego sposobu potwierdzania warunków zamawiający może wymagać od wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie.
Odprowadzanie wód z dróg bez separatorów
Na drogach krajowych, wojewódzkich i powiatowych klasy G często są prowadzone prace związane z odprowadzaniem wód opadowych do pobliskich rowów. Czy takie przedsięwzięcia wymagają zastosowania separatorów?
Nowelizacja ustawy o opakowaniach istotna dla branży spożywczej
Przedsiębiorcy, którzy mają do czynienia z opakowaniami na produkty spożywcze, muszą przygotować się na zmiany w systemie gospodarki odpadami opakowaniowymi. W nowym roku jako pierwsza wprowadza je nowelizacja ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (dalej: u.o.p.). Poza tym trwają prace nad ustawami o systemie kaucyjnym i ROP.
2022
VerpackG kontra polscy przedsiębiorcy
Od 1 lipca 2022 r. obowiązują w Niemczech zmienione przepisy ustawy VerpackG (niem. Verpackungsgesetz) obowiązującej od 2019 r. Ma to znaczenie szczególnie dla wprowadzających produkty inne niż przeznaczone dla gospodarstw domowych (dystrybucja B2B). Z czym się wiąże?
Przekazywanie pomiarów ze starych pozwoleń
Pytanie: Przedsiębiorca korzystający z usługi wodnej musi za to uiszczać opłaty. Opłaty te niejednokrotnie zależą zaś od wyników pomiarów ilości pobranej wody czy ilości i jakości odprowadzanych ścieków. Czy obowiązek przekazywania takich wyników pomiarów dotyczy także przedsiębiorców, którzy uzyskali pozwolenie wodnoprawne pod rządami starego Prawa wodnego?
Opodatkowanie usług budowlanych z zastosowaniem obniżonej stawki VAT
Pytanie: Jakie warunki musi spełnić osoba świadcząca usługi budowlane, żeby móc wystawiać faktury na obniżoną stawkę VAT?
2021
Musisz zaktualizować zezwolenie? Poznaj wytyczne dotyczące operatu ppoż.
Operat przeciwpożarowy (ppoż.) to dokument zawierający warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu bądź jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, który należy dołączyć do wniosku o wydanie m.in. zezwolenia na zbieranie odpadów. Zlecając realizację takiej usługi uprawnionemu podmiotowi warto, aby przedsiębiorcy mieli świadomość, w jaki sposób skontrolować usługobiorcę i sprawdzić jakość opracowanego dokumentu.
2019
Prawidłowo przygotuj wniosek o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów
W zależności od ilości wytwarzanych odpadów możesz być zobowiązany do posiadania decyzji regulującej gospodarkę odpadami w przedsiębiorstwie, czyli pozwolenia na wytwarzanie odpadów.Dzięki temu artykułowi dowiesz się: kiedy musisz posiadać pozwolenie na wytwarzanie odpadów, jak wygląda wzór wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów, w jaki sposób bezbłędnie wypełnić taki wniosek, które załączniki musisz zgromadzić zgodnie z najnowszymi przepisami, co Ci grozi za prowadzenie działalności bez stosownego pozwolenia.
Postanowienia decyzji środowiskowych w praktyce
Przeprowadzenie procesu inwestycyjnego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko jest możliwe po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Zawiera ona szczegółowe wskazania dotyczące postępowania zarówno na etapie jego realizacji, jak i eksploatacji czy użytkowania. Wszystko po to, aby jak najbardziej ograniczyć negatywny wpływ prowadzonej inwestycji na środowisko, tereny przyległe oraz cenne przyrodniczo.Jeżeli realizujesz przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i uzyskałeś w tym celu decyzję środowiskową, to warto zastanowić się, czy zastosowałeś się do wszystkich zaleceń w niej zawartych. Sprawdź, kto może zweryfikować zgodność postępowania z zapisami decyzji i nakładać kary.
2015
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej
Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.
2016
Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada
Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.