Wymagania dla morskich elektrowni wiatrowych

Pytanie: Pytanie: Gdzie znajdziemy przepisy określające wymagania techniczne dla morskich ferm wiatrowych?

Prawa i obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarki wodnej i ochrony wód

Podstawowym aktem prawnym regulującym zagadnienia związane z gospodarką wodną i ochroną wód jest ustawa z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne. Jakie wynikają z niego prawa i obowiązki odnośnie do gospodarki wodnej i ochrony wód? Kto podlega tym przepisom? Jakie grożą sankcje karne? Tego oraz wielu innych rzeczy dowiesz się z niniejszego artykułu.

Pamiętaj, że od początku roku wystartował EDB!

Od 27 stycznia 2023 r. ruszyła aplikacja elektronicznego dziennika budowy (dalej: EDB), która umożliwiła realizację wszystkich czynności wymaganych przy prowadzeniu dziennika budowy. Jest ona także dostępna w wersji komputerowej pod adresem e-dziennikbudowy.gunb.gov.pl i nie trzeba jej instalować na komputerze, wystarczy przeglądarka internetowa.

Odpowiedzialność karna w zakresie substancji chemicznych

Na terenie Polski funkcjonuje ustawa z 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1816), zgodnie z którą m.in. za łamanie przepisów w zakresie wprowadzania, wywozu, produkcji dystrybucji susbtancji lub mieszanin chemicznych grożą dotkliwe kary finansowe. Poniżej zestawiliśmy informacje o najwazniejszych karach ujętych w ww. ustawie.

Aktualny wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki oraz zwolnienia

Poniżej prezentujemy aktualnie obowiązujące opłaty skarbowe za wydanie niektórych dokumentów z zakresu ochrony środowiska i innych kwesti okołośrodowiskowych.

Zadania gminy i właścicieli posesji w zakresie postępowania ze ściekami

Od 1 stycznia 2023 r. weszły w życie nowe zadania dla gmin, podmiotów gospodarczych zajmujących się wywozem ścieków oraz właścicieli nieruchomości. Ponadto 20 grudnia 2022 r. zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt SK 66/21) w sprawie kar pieniężnych za złożenie po terminie sprawozdania w sprawie odbieranych z nieruchomości ścieków. W niniejszym artykule przedstawiono obowiązki ww. podmiotów, a także sankcje karne, jakie gmina może nałożyć na podmioty gospodarcze.

Termin na złożenie wniosku przesunięty!

Przypominamy, że 19 września 2022 r. opublikowana została ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1967). Daje ona przedsiębiorcom dostarczającym ciepło do publicznej sieci ciepłowniczej z wykorzystaniem instalacji o mocy nie mniejszej niż 1 MW możliwość uzyskania pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza z określeniem tzw. szczególnych limitów emisji w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa dostaw ciepła.

Czy wiesz, że pojawiła się nowa definicja nieczystości ciekłych?

W zasadzie już od sierpnia 2022 roku zmianie uległy przepisy ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a w raz z nimi zmieniła się definicja nieczystości ciekłych. Dzięki temu rozwiano wątpliwości, jak klasyfikować ścieki znajdujące się w osadnikach. Poniżej szczegóły!

2023

Czy można zaktualizować pozwolenie wodnoprawne?

Zgodnie z ustawą Prawo wodne w przypadku odprowadzania do wód lub do urządzeń wodnych wód opadowych lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo w systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast stanowi to usługę wodną i należy mieć pozwolenie wodnoprawne wydawane w trybie art. 389 pkt 1 ww. ustawy. Poniżej dowiesz się, co w sytuacji gdy podmiot zwiększy powierzchnię odwadnianą, ale nie doprowadzi to do zwiększenia ilości odprowadzanych wód opadowych.

Czy można przedłużyć pozwolenie wodnoprawne?

Warto pamiętać, że jeżeli podmiot chce przedłużyć pozwolenie wodnoprawne, tak aby poprzednie nie straciło ważności, musi dochowac odpowiedniego terminu na wysłanie właściwych dokumentów. Poniżej szczegóły.

2022

Ochrona środowiska w umowie najmu

W ustawie Prawo ochrony środowiska jest mowa o zasadzie zanieczyszczający płaci. Zdaje się jednak, że bardzo często przedsiębiorcy o tym zapominają i lekceważę te kwestie przy zawieraniu umów najmu nieruchomości na terenie których prowadzą swoją działalność gospdoarczą. Jakie zapisy we wspomnianej umowie powinny się znaleźć pod kątem ochrony śroowiska?

Współpraca WIOŚ z innymi organami przy kontroli ferm zwierząt

Chów zwierząt regulują przepisy, tj. m.in. dyrektywa IED, ustawa o nawozach i nawożeniu, Dyrektywa Azotanowa, ustawa Prawo ochrony środowiska (dalej: Poś), ustawa Prawo wodne, Konwencja o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego czy Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej.

Szansa na decyzję o szczególnych limitach emisji

Dnia 19 września 2022 r. została opublikowana ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1967). Akt ten, co prawda, wykracza poza zakres regulacji prawa ochrony środowiska, ponieważ odnosi się do zasad przyznawania i wypłacania rekompensat finansowych oraz dodatków związanych z sytuacją na rynku paliw, aczkolwiek daje przedsiebiorcom dostarczającym ciepło do publicznej sieci ciepłowniczej z wykorzystaniem instalacji o mocy nie mniejszej niż 1 MW możliwość uzyskania pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza z określeniem tzw. szczególnych limitów emisji w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa dostaw ciepła.

2021

Kontrola Inspekcji Ochrony Środowiska w zakresie zanieczyszczenia wód azotanami

W kwestii ochrony jakości wód duże znaczenie mają m.in. zanieczyszczenia azotanami pochodzącymi z gospodarstw rolnych. Stosowanie nawozów, szczególnie azotowych mineralnych, jak i naturalnych w postaci stałej i płynnej (obornik, gnojówka, gnojowica), jest konieczne w celu uzyskania właściwych plonów. Ich niewłaściwe stosowanie przyczynia się jednak do zanieczyszczenia środowiska.Które przepisy regulują kwestie obowiązków związanych z ochroną wód przed azotanami? Co w tym zakresie mogą skontrolować inspektorzy ochrony środowiska?

Jakie kompetencje ma dyrektor RZGW Wód Polskich

Dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej jest organem właściwym w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego w sprawie zdecydowanej większości pozwoleń wodnoprawnych i ocen wodnoprawnych.Jakie jeszcze są jego kompetencje i jakie rodzaje decyzji mieszczą się w ramach jego właściwości? Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj poniższy artykuł.

2020

Ewidencja jednorazowych toreb na zakupy

Przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane jednorazówki, musi pobrać opłatę recyklingową oraz prowadzić ewidencję tych toreb.Pobrana opłata recyklingowa powinna być wnoszona regularnie na odrębny rachunek bankowy prowadzony przez marszałka województwa w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym została pobrana, czyli: I kwartał 2020 roku – do 15 kwietnia 2020 r., II kwartał 2020 roku – do 15 lipca 2020 r., III kwartał 2020 roku – do 15 października 2020 r., IV kwartał 2020 roku – do 15 stycznia 2021 r. Co warto jeszcze wiedzieć w tym temacie? O tym w artykule.

Czy opróżnianie zbiornika retencyjnego wymaga pozwolenia

Zbiornik retencyjny mający przeznaczenie przeciwpożarowe w zasadzie cały czas jest zapełniony, przynajmniej w jakiejś części.Co zrobić w przypadku, gdy zachodzi potrzeba jego opróżnienia, na przykład w celu przeprowadzenia remontu czy wyczyszczenia? Czy takie działania wymagają uzyskania pozwolenia? Tego dowiesz się z lektury poniższego artykułu.

2019

Odwołanie od decyzji ustalającej opłatę stałą

Zgodnie z art. 271 ust. 6 Prawa wodnego podmiot obowiązany do ponoszenia opłat za usługi wodne wnosi opłatę stałą na rachunek bankowy Wód Polskich w czterech równych ratach kwartalnych nie później niż do końca miesiąca następującego po upływie każdego kwartału. Natomiast w myśl art. 271 ust. 7 Prawa wodnego, jeżeli podmiot obowiązany do ponoszenia opłat za usługi wodne zaniechał wykonania obowiązku, o którym mowa w ust. 6, właściwy organ Wód Polskich określa wysokość opłaty stałej w drodze decyzji. Czy od decyzji wydanej w tym trybie przysługuje odwołanie do organu II instancji, czy skarga do sądu administracyjnego? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

2015

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.

2016

Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada

Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.