Otwieranie zgłoszenia SENT

Podmioty wysyłające odpady zza granicy na terytorium Polski zobowiązane są wystawić zgłoszenie w systemie SENT. Niniejszy artykuł stanowi kompendium wiedzy na temat tego, jak prawidłowo dokonać zgłoszenia takiego transportu odpadów.

Kto ustala opłatę za zmniejszenie naturalnej retencji?

Pytanie: Pytanie: Czy podmiot sam powinien się zgłosić do Wód Polskich z wnioskiem o ustalenie opłaty za zmniejszenia naturalnej retencji powierzchni terenu, jeśli np. na skutek przebudowy kanalizacji deszczowej zmieniła się powierzchnia utwardzona?

Czy karty charakterystyk podlegają aktualizacji?

Pytanie: Pytanie: Posiadamy na terenie naszego zakłądu produkcyjnego wiele różnych substancji niebezpiecznych, do których oczywiście są wystawione karty charakterystyk. Co jaki okres powinna być aktualizowana taka karta? Czy jeśli producent nie dokonał aktualizacji w ciągu roku lub dwóch lat, taką kartę można uznać za aktualną według przepisów? A może karta powinna być z każdym nowym rokiem aktualizowana?

Wymagania Wód Polskich podczas kontroli wydanych decyzji wodnoprawnych

Wody Polskie w wydanych przez siebie decyzjach wskazują warunki, których podmiot otrzymujący pozwolenie winien przestrzegać. W trakcie kontroli, kontrolujący powinien przedłożyć dokumentację potwierdzającą wykonania nałożonych na niego obowiązków.

Kilka pozwoleń w jednej decyzji – kwestie finansowe

Wielokrotnie temat opłat za wydanie w jednej decyzji kilku pozwoleń wodnoprawnych budził kontrowersje. Jak powinien organ traktować kwestie finansowe za wydanie pozwoleń wodnoprawnych tożsamych rodzajowo? I co oznacza to pojęcie? Rozstrzygnął to WSA w Łodzi.

Postępowanie kompensacyjne w ochronie powietrza

Głównym zadaniem organów administracji jest zapewnienie jak najlepszej jakości powietrza. Jak te podmioty mogą to zapewnić i co się z tym wiąże dla przedsiębiorców? Szczegóły w artykule.

Od 2023 roku w Holandii obowiązują nowe zasady przewozu odpadów

Z nowym rokiem weszły w Holandii przepisy dotyczące transport odpadów do tego kraju z krajów zewnętrznych. Zmianie uległy przepisy holenderskiej ustawy o transporcie drogowym. Oznacza to, że samochody, którymi będą przewożone odpady, trzeba będzie zgłosić do rejestru Krajowej i Międzynarodowej Organizacji Transportu Drogowego (NIWO).

Masz zbiornik na paszę? Oto, co powinieneś wiedzieć

Zbiorniki na paszę wymagają niekierdy uzyskana pozwolenia na emisję gazów i pyłów do powietrza. Przypadki te określone zostały w rozporządzeniu w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia, oraz rozporządzeniu w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia.

2023

Do kiedy trzeba zakupić uprawnienia do emisji do powietrza

Pytanie: Pytanie: Mamy instalację ciepłowniczą, która podlega pod system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Musimy kupić uprawnienia w celu rozliczenia roku 2022. Czy zakup brakujących uprawnień musiał odbyć się w 2022 roku, czy możemy je kupić teraz?

Brak możliwości wykonania przyłącza do kanalizacji

Pytanie: Pytanie: Co ma zrobić właściciel nieruchomości w sytuacji, kiedy nie może przyłączyć się do gminnej kanalizacji sanitarnej, bo nie ma po prostu możliwości technicznych i konieczności budowy urządzeń umożliwiających przyłączenie do sieci?

Zmiana stanu wody na gruncie – case study

W niniejszym artykule omówione zostanie na konkretnym przykładzie postępowanie w sprawie zmiany stanu wody na gruncie, które reguluje art. 234 ustawy Prawo wodne. Sprawa dotyczy poszkodowanego, u którego na skutek działań innego podmiotu, tj. wykonania wykopów pod piwnice, może dojść w przyszłości do osiadania budynku jednorodzinnego. Szczegóły w artykule.

2022

Opłata za naturalną retencję w pigułce

Zgodnie z Prawem wodnym podmiot zobowiazany jest do m.in. uiszczenia opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej. O co konkretnie tutaj chodzi?

Czy nowa Dyrektywa wodna UE wejdzie od 2023 roku?

Od nowego roku do RP powinna zostać zaimplementowana dyrektywa wodna UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, zwanej dyrektywą (UE) 2020/2184. Czy tak się stanie? Co zakłada? Szczegóły poniżej.

Zaniedbania człowieka względem rzek – okiem eksperta

Kumulacja zanieczyszczeń w osadach dennych pochodzących z przemysłu oraz z rolnictwa czy też ze zrzutów ścieków bytowych i komunalnych (nagle uwalniana do wody w sprzyjających warunkach), prostowanie koryt rzecznych (zaburzenie naturalnego przepływu), zrzucanie zasolonych lub podgrzanych wód mają bardzo duże skutki dla równowagi biologicznej rzeki czy jeziora (zbiornika czy cieku wodnego).

2021

Innowacyjne rozwiązania stosowane do odprowadzania wody zanieczyszczonej

Zazwyczaj popularniejsze rozwiązania w budownictwie koncentrują się głównie na ograniczaniu zużycia energii elektrycznej, pomijając rolę innych mediów, czyli wody.Woda jest drugim najbardziej kosztownym medium i stanowi znaczący koszt eksploatacyjny zarówno dla właścicieli, jak i najemców. Wdrożenie rozwiązań np. w zakresie recyklingu wody szarej lub zagospodarowania wód opadowych pozwoli na obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Taki patent to również wymierne korzyści dla środowiska oraz możliwość uzyskania punktów do certyfikacji budynków.Wyzwaniem jest więc zagospodarowanie zużytej, pochodzącej z pryszniców, umywalek i pralek wody, jej oczyszczenie, a także odzysk wody deszczowej (przewidziany w projekcie budynku).

Gospodarka odpadami komunalnymi w gminie a kwestia zamówień publicznych

Rada gminy określa, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów. Usługi te są świadczone w zamian za opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.Wójt, burmistrz lub prezydent miasta są obowiązani udzielić zamówienia publicznego na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.

W jakich przypadkach gmina ma prawo unieważnić przetarg na odbiór odpadów

Ustawa Prawo zamówień publicznych (Pzp) daje wiele możliwości unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Należy jednak pamiętać, że każde postępowanie ma swój własny opis przedmiotu zamówienia oraz indywidualny przebieg postępowania.Generalną wskazówką dla prowadzących procedurę udzielenia zamówienia jest, aby w każdym przypadku dokonywać interpretacji przepisów, jeśli jest to możliwe, w taki sposób, aby doprowadzić postępowanie do końca. W tym kontekście bardzo ważna jest właściwa interpretacja stanu faktycznego zaistniałego w postępowaniu, aby wykazać możliwość unieważnienia postępowania na podstawie konkretnej podstawy prawnej.  

2020

Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę

Ustawa z 13 lutego 2020 roku o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 471) nowelizuje kilka aktów prawnych, w tym w swoim art. 7 zmienia treść ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.Nowelizacja dodaje art. 19a i zmienia art. 29. Z czego wynikają zmiany i na czym dokładnie polegają? Przeczytasz poniżej.

2015

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.

2016

Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada

Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.