Kiedy umowa z niemiecką organizacją odzysku
Pytanie: Pytanie: Nasza firma współpracuje na zasadzie B2B z podmiotami w Niemczech. Sprzedajemy formatki szklane na potrzeby meblarstwa i budowlanki. Pakowane są one na drewniane stojaki transportowe i oddzielone są od siebie przekładkami papierowymi, korkowymi lub plastikowymi. Jesteśmy zarejestrowani w LUCID jako wprowadzający opakowania transportowe. Jakie muszę spełnić warunki, by nie musieć podpisywać umowy z niemiecką organizacją odzysku?
Czy okazać WIOŚ faktury?
Pytanie: Pytanie: Czy WIOŚ może żądać faktur dotyczących zakupu odpadów?
Awaria BDO, a auto stoi pod bramą – co teraz?
Niestety baza BDO nie jest idealna i bardzo często dochodzi do jej awarii. Administrator broni się rękami I nogami przed ogłaszaniem na stronie www.bdo.mos.gov.pl informacji o awarii, przez co firmy często zostawione są same sobie i nie wiedząc, jak mają w takich sytuacjach postępować. Co zatem zrobić, jeśli dojdzie do awarii samego systemu BDO lub zostanie zerwane połączenie z Internetem?
Odcieki z przeładunku paliw – odpady czy ścieki?
Kiedy odcieki paliwa stanowią odpad? Jak należy znakować pojazdy transportujące tego typu substancje? Jakie przepisy regulują ich transport w cysternach? Czy trzeba uszczelniać powierzchnię, na której sa przelewane do zbiorników? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Kilka pytań i odpowiedzi z wyliczania opłat za korzystanie ze środowiska
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy art. 285 ust. 3 oraz art. 286 ust. 3 ustawy – Prawo ochrony środowiska, w brzmieniu nadanym ustawą z 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami. Zgodnie z tymi przepisami opłatę za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza ustala się na podstawie wielkości rocznej rzeczywistej emisji, określonej w raporcie do Krajowej bazy. Podmioty korzystające ze środowiska wprowadzające gazy lub pyły do powietrza mają również przedkładać marszałkowi województwa wykaz sporządzony na podstawie informacji zawartych w raporcie do Krajowej bazy (po raz pierwszy w odniesieniu do opłat za korzystanie ze środowiska w 2019 rok).
Emisja do powietrza z procesu spawania – obliczenia
Emisja z procesu spawania może spowodować wiele problemów, jeśli chodzi o wyliczenie opłaty za korzystanei ze środoiska. Jak ją prawidłowo wyliczyć? Szczegóły poniżej.
Zmiana przepisów odnośnie budowlanki przesunięta na 2025 rok
Przepisy w zakresie seleketywnej zbiórki odpadów z rozbiurek I remontów, które miały zaczać obowiązywać od stycznia bieżącego roku, zostały przesunięte na 1 stycznia 2025 roku. Wszystko za sprawą przyjętej 1 grudnia 2022 roku ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.
Weszły nowe przepisy w sprawie ADR
Od tego roku obowiązują nowe przepisy dotyczące transportu niektórych rodzajów odpadów pod kątem ADR. Do końca 2022 roku obowiązywało zwolnienie z przepisów ADR dotyczących przewozu maszyn i urządzeń, niewymienionych w wykazie towarów, zawierających towary niebezpieczne w swoich podzespołach lub w wyposażeniu, zaliczonych do UN: 3363, 3537, 3538, 3539, 3540, 3541, 3542, 3543, 3544, 3545, 3546, 3547 lub 3548. Zwolnienie to obowiązuje, pod warunkiem że zastosowano środki zapobiegające uwolnieniu się zawartości w normalnych warunkach przewozu.
W KOBIZE sprawdzisz klasyfikację substancji
Od 30 sierpnia 2021 roku na stronie Krajowej bazy emisji gazów cieplarnianych uruchomiona została wyszukiwarka mająca na celu pomóc użytkownikom systemu KOBIZE w identyfikacji substancji, z których rozliczają się oni raz w roku w zakresie opłat za korzystanie ze środowiska oraz raportów KOBIZE.
Sprawdź jak zaklasyfikować NMLZO do opłat!
Wielkimi krokami zbliża się okres rozliczeniowy za korzystanie ze środowiska w 2022 roku. Do 30 marca 2023 roku nalezy przedłożyć sprawozdanie do właściwego miejscowo marszałka województwa m.in. o emisji zanieczyszczeń do powietrza z procesów produkcyjnych. Aby tego dokonać, w pierwszej kolejności należały właściwie zaklasyfikować substancje, które sa emitowane, pod kątem stawek opłat. Wszystko omówimy na konkretnym przykładzie.
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »
2023
Kiedy woda z kranu nadaje się do picia?
Wielu przedsiębiorców stosuje na kranach z wodą specjalne filtry uzdatniające. W ten sposób próbują obejść obowiazek wykonywania badań jakości wody zdatnej do spożycia. Czy samo zastosowanie filtrów wystarczy, aby nie trzeba było wykonywać takich badań? Co na ten temat mówi prawo?
Kiedy mamy do czynienia z siłą wyższą?
Pytanie: Pytanie: Na skutek ulewnego deszczu ścieki z pobliskiej kanalizacji miejskiej doprowadziły do szkody na osobie lub mieniu. Czy tego typu sytuacja oznacza tzw. siłę wyższą? Kto ponosi za to odpowiedzialność?
Umowa konsorcjum w ochronie środowiska
Bardzo często formą współpracy przedsiębiorców jest tzw. umowa konsorcjum. Stanowi ona bardzo dużą szansę dla wykonawcy, który nie spełnia warunków udziału w postępowaniu bądź innych wymogów zamawiającego, jest zawiązanie konsorcjum. W niniejszym artykule omówiona zostanie m.in. jakie wymogi formalne musi spelniać podmiot, który chce wspolnie złożyć ofertę i realizować zamówienie oraz wskazane zostaną cechy tego typu współpracy.
2022
Wykorzystywanie odpadów poza instalacjami
Odzysk odpadów poza instalacjami i urządzeniami powinien odbywać się w oparciu o obowiązujące przepisy. Warto zatem poznać warunki wykorzystywania odpadów dopuszczonych m.in. do utwardzania gruntów, wykonywania budowli, w tym ich rozbudowy i przebudowy, wykonywania odbojników i odbijaczy, a także wykorzystywania w podziemnych technikach górniczych.
Uchwała i debata w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze
Dnia 14 września 2022 r. została opublikowana uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie katastrofy ekologicznej na rzece Odrze (M.P. z 2022 r. poz. 877). Co wnosi?
Obowiązki samorządów i nowe zadania gmin w kwestiach ochrony powietrza
Ustawa Prawo ochrony środowiska (Poś) wprowadziła system oceny i zarządzania jakością powietrza. W związku z tym co roku GIOŚ dokonuje oceny jakości powietrza w strefach, w których poziom substancji przekracza poziom dopuszczalny lub poziom docelowy (klasa C) oraz nie przekracza poziomu dopuszczalnego lub poziomu docelowego (klasa A). Ocena stanu jakości powietrza ma na celu wyodrębnienie stref, które wymagają podjęcia działań naprawczych, mających na celu poprawę jakości powietrza (strefy klasy C).
2020
Chcesz uzyskać zezwolenie na zbieranie odpadów? W artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć
Zbieranie odpadów to ich gromadzenie przed transportem do miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej modyfikacji charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów przez prowadzącego zbieranie odpadów.Z artykułu dowiesz się m.in.: kiedy będziesz potrzebował decyzji na zbieranie odpadów, w jaki sposób przygotować wniosek, które załączniki musisz przygotować, jakie dodatkowe wymagania musisz spełnić.
2019
Jak wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków i zbiornik na nieczystości ciekłe
Miejsce, w którym ma być zrealizowana planowana inwestycja, nie zawsze jest wyposażone w niezbędne sieci infrastruktury technicznej. Utrzymanie czystości i porządku w gminie wiąże się m.in. z obowiązkiem przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, jeżeli istnieje taka możliwość. Jeśli sieci kanalizacyjnej nie ma lub gdy jej budowa jest technicznie albo ekonomicznie nieuzasadniona, możesz zdecydować się na inny sposób odprowadzania ścieków. Z artykułu dowiesz się, co zrobić, jeśli działka, którą kupiłeś lub zamierzasz kupić, nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej i będziesz zmuszony do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków lub zbiornika na nieczystości ciekłe.
2018
Jak bardzo szkodliwe są drgania mechaniczne?
Ekspozycja zawodowa pracowników na drgania mechaniczne jest zazwyczaj większa, niż może wydawać się z pozoru pracodawcom. Negatywne oddziaływanie drgań na organizm człowieka jest przyczyną licznych zmian chorobowych. Drgania mechaniczne, jako czynnik szkodliwy dla zdrowia w środowisku pracy, występują w postaci drgań miejscowych lub ogólnych.Drgania miejscowe to drgania mechaniczne na stanowisku pracy działające na organizm człowieka i przenoszone bezpośrednio przez kończyny górne.Drgania ogólne to drgania mechaniczne na stanowisku pracy o ogólnym działaniu na organizm człowieka, przekazywane do organizmu jako całości przez stopy lub części tułowia, w szczególności miednicę bądź plecy.
Dowiedz się, jak postępować z substancjami stwarzającymi zagrożenie
Przedsiębiorstwa wytwarzające lub importujące substancje chemiczne w ich własnej postaci, w mieszaninach lub – w niektórych przypadkach – również w wyrobach w ilości przekraczającej 1 Mg rocznie, bez względu na to, czy jest to substancja stwarzająca zagrożenie, czy też nie, musi ją zarejestrować w ECHA (Europejskiej Agencji Chemikaliów). W przeciwnym razie nie może jej wprowadzać do obrotu na rynku EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego).Jeżeli substancja lub mieszanina zostanie sklasyfikowana jako stwarzająca zagrożenie (SVHC), trzeba spełnić szczególne wymogi w zakresie jej oznakowania i pakowania. Jakie? O tym przeczytasz w artykule.
2015
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej
Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.
2016
Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada
Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.