Jakie kompetencje ma dyrektor RZGW Wód Polskich

Dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej jest organem właściwym w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego w sprawie zdecydowanej większości pozwoleń wodnoprawnych i ocen wodnoprawnych.Jakie jeszcze są jego kompetencje i jakie rodzaje decyzji mieszczą się w ramach jego właściwości? Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj poniższy artykuł.

Innowacyjne rozwiązania stosowane do odprowadzania wody zanieczyszczonej

Zazwyczaj popularniejsze rozwiązania w budownictwie koncentrują się głównie na ograniczaniu zużycia energii elektrycznej, pomijając rolę innych mediów, czyli wody.Woda jest drugim najbardziej kosztownym medium i stanowi znaczący koszt eksploatacyjny zarówno dla właścicieli, jak i najemców. Wdrożenie rozwiązań np. w zakresie recyklingu wody szarej lub zagospodarowania wód opadowych pozwoli na obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Taki patent to również wymierne korzyści dla środowiska oraz możliwość uzyskania punktów do certyfikacji budynków.Wyzwaniem jest więc zagospodarowanie zużytej, pochodzącej z pryszniców, umywalek i pralek wody, jej oczyszczenie, a także odzysk wody deszczowej (przewidziany w projekcie budynku).

Gospodarka odpadami komunalnymi w gminie a kwestia zamówień publicznych

Rada gminy określa, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów. Usługi te są świadczone w zamian za opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.Wójt, burmistrz lub prezydent miasta są obowiązani udzielić zamówienia publicznego na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.

W jakich przypadkach gmina ma prawo unieważnić przetarg na odbiór odpadów

Ustawa Prawo zamówień publicznych (Pzp) daje wiele możliwości unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Należy jednak pamiętać, że każde postępowanie ma swój własny opis przedmiotu zamówienia oraz indywidualny przebieg postępowania.Generalną wskazówką dla prowadzących procedurę udzielenia zamówienia jest, aby w każdym przypadku dokonywać interpretacji przepisów, jeśli jest to możliwe, w taki sposób, aby doprowadzić postępowanie do końca. W tym kontekście bardzo ważna jest właściwa interpretacja stanu faktycznego zaistniałego w postępowaniu, aby wykazać możliwość unieważnienia postępowania na podstawie konkretnej podstawy prawnej.  

Nowości

Kiedy na pojeździe musisz umieścić tablicę z napisem „ODPADY”

Przewoźnik ma obowiązek oznaczenia tablicą z napisem „ODPADY” pojazdu, który przewozi tego rodzaju ładunek, tylko w ściśle określonych przypadkach.Pojazdy, którymi przewożone są odpady, należy oznaczać tablicą z napisem „ODPADY”. Nie trzeba tego robić tylko wtedy, gdy: nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, środkiem transportu transportuje się odpady inne niż niebezpieczne, w ilości nieprzekraczającej 100 kg.

2023

Zmiany w ustawie o źródłach ciepła

W 2023 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadziło kolejne zmiany w ustawie z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Co się zmieniło?

Pamiętaj o sortowaniu odpadów od 2023 roku

Ustawa z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw wprowadziła nowe zasady dotyczące zbierania odpadów budowlanych, które obowiązują od 1 stycznia 2023 r.

Obowiązki właścicieli nieruchomości niezamieszkanych

Przepisy ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) nie rozróżniają obowiązków właścicieli nieruchomości zamieszkanych w zakresie pozbywania się odpadów komunalnych od obowiązków właścicieli nieruchomości niezamieszkanych.

2022

Czy decyzje DUŚ są wymagane w postępowaniach administracyjnych

Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (dalej: DUŚ) wymagane jest dla planowanych przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Poniżej szczegóły.

Węgiel i koks będą objęte systemem SENT

Jest projekt rozporządzenia, zgodnie z którym system monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów SENT obejmie kolejną grupę towarów. Skąd ta zmiana?

2021

Europejski Zielony Ład a energetyczne wykorzystanie odpadów

Istotny wpływ na kształtowanie krajowej strategii energetycznej ma polityka klimatyczno-energetyczna Unii Europejskiej, w tym długoterminowa wizja dążenia do neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz mechanizmy regulacyjne stymulujące osiąganie efektów w najbliższych dziesięcioleciach. Europejski Zielony Ład to plan działania na rzecz zrównoważonej gospodarki UE. Jego osiągnięcie jest możliwe dzięki przekształceniu wyzwań związanych z klimatem i środowiskiem w realne działania.

Zgłoszenie awaryjnego pogorszenia jakości wód – jak postępować

Zasady postępowania w przypadku zgłoszenia zdarzeń awaryjnych, w tym poważnych awarii dotyczących zanieczyszczenia śródlądowych wód powierzchniowych lub zanieczyszczenia poziomów wodonośnych wód podziemnych są ściśle określone.Z artykułu dowiesz się: jakie informacje należy pozyskać od osoby zgłaszającej, jak wygląda wizja lokalna, w jaki sposób przekazać informacje do GIOŚ.

2020

Jak ograniczyć negatywny wpływ inwestycji budowlanej na środowisko naturalne

Pozytywna ocena wpływu inwestycji na środowisko może być kluczowa podczas starania się o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (duś), bez której żaden proces inwestycyjny nie jest możliwy. Dodatkowo stale zaostrzające się przepisy prawa w zakresie ochrony środowiska mogą piętrzyć kolejne trudności w procesie inwestycyjnym, stawiając coraz wyższe wymogi w kwestii proekologicznych rozwiązań. Warto zapoznać się z poniższym kompendium, które pomoże znaleźć odpowiedzi m.in. na poniższe pytania: w jaki sposób budynek i jego poszczególne elementy mogą wpływać na środowisko? na co należy zwrócić uwagę, planując inwestycję budowlaną przyjazną środowisku? jak sformułować kryteria zamówienia w procesie wyboru firmy w postępowaniu przetargowym?

W jaki sposób poszczególne podmioty powinny zdecydować o konieczności wpisu do rejestru BDO

Konieczność uzyskania wpisu do BDO może zależeć od kilku czynników, w tym m.in. rodzaju prowadzonej działalności i rodzajów wytwarzanych odpadów. Wpis do BDO umożliwia realizację pozostałych obowiązków wynikających z przepisów prawa (np. prowadzenia ewidencji), dlatego wiedza w tym zakresie jest dla przedsiębiorców niezwykle istotna.Niektóre rodzaje działalności, choć nie jest to ze względu na ich specyfikę oczywiste, wymagają wpisu do BDO. W artykule znajdziesz szczegóły dotyczące wpisu do BDO takich podmiotów jak: prowadzące drobną działalność usługową (np. salony kosmetyczne), sklepy internetowe, firmy budowlane, kioski, podmioty sprowadzające części samochodowe z zagranicy.

2019

Wszystko, co musisz wiedzieć o kontroli Wód Polskich

Wody Polskie, jako organ odpowiedzialny za gospodarkę wodną, uprawnione są do kontrolowania działalności związanej z gospodarowaniem wodami w bardzo szerokim zakresie. Perspektywa kontroli w zakresie gospodarowania wodami nie musi jednak budzić wśród przedsiębiorców przerażenia. Z artykułu dowiesz się m.in.:- kto i w jaki sposób może tę kontrolę przeprowadzić;- jakie masz prawa i obowiązki związane z prowadzoną kontrolą;- co podlega kontroli;

W jaki sposób prawidłowo zbudować drogowe przejście dla zwierząt

Przejścia dla zwierząt mogą być skutecznym sposobem minimalizowania zagrożeń, jakie stanowi dla nich infrastruktura drogowa. Przejścia umożliwiają bezpieczne funkcjonowanie gatunkom, których siedliska przecina droga, a także pozwalają na naturalne procesy migracji i wędrówek zwierząt. Ich budowa jest najważniejszą i powszechnie stosowaną metodą minimalizacji negatywnego oddziaływania dróg na dziką faunę.Pierwszym etapem budowy jest ustalenie skali negatywnego oddziaływania inwestycji na gatunki dzikich zwierząt i ich siedliska. W związku z czym każda duża inwestycja musi zostać poprzedzona uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (duś). Co jeszcze jest potrzebne? O tym w artykule.

Uprawnienia dla przedsiębiorców i personelu w pracy z urządzeniami zawierającymi SZWO lub F-gazy

Właściciele instalacji zlecający serwisowanie, konserwację, naprawę lub likwidację, kontrolę szczelności i odzysk gazu, przed jej likwidacją muszą upewnić się, że podmiot przyjmujący zlecenie posiada stosowne uprawnienia. Potwierdzeniem posiadania odpowiednich kwalifikacji są certyfikaty poświadczające uprawnienia do wykonywania następujących czynności: • instalowania, serwisowania, konserwacji, naprawy lub likwidacji urządzeń zawierających SZWO lub F-gazy;• kontrolę szczelności, odzysk, instalację, naprawę (w tym konserwację lub serwisowanie) oraz likwidację agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni, które zawierają fluorowane gazy cieplarniane.

2015

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.

2016

Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada

Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.