Nowe stawki w zakresie zgód wodnoprawnych i opłat legalizacyjnych

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują również nowe stawki opłat za wydanie zgód wodnoprawnych i opłat legalizacyjnych, które znajdziesz w poniższej tabeli.

Kontrola sprawozdań z odbioru nieczystości ciekłych

Zgodnie z art. 9o ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przedsiębiorca, który prowadzi działalność polegającą na opróżnianiu zbiorników bezodpływowych i transporcie nieczystości ciekłych, musi składać kwartalne sprawozdania z prowadzonej działalności.

Koniecznie sprawdź, czy i kiedy musisz złożyć sprawozdanie do GUS

Obowiązek sprawozdawczy do Głównego Urzędu Statystycznego wynika z art. 30 pkt 3 ustawy o statystyce publicznej i dotyczy przekazywania w sposób jednorazowy, systematyczny lub okresowo, nieodpłatnie informacji dotyczących prowadzonej działalności i jej wyników w odpowiednim formacie i terminie oraz według zasad określonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej oraz w rozporządzeniach Rady Ministrów w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej.Za niewywiązanie się z tego obowiązku grozi nawet kara pozbawienia wolności. Kto musi składać takie sprawozdania?

Prowadzisz myjnię samochodową? Sprawdź, które pozwolenia środowiskowe musisz pozyskać

Myjnia samochodowa to jedno z tych przedsięwzięć, które wpływają na nasze środowisko naturalne. To powoduje, że zamierzając prowadzić takie przedsiębiorstwo, musimy dopełnić licznych formalności. Część z nich dotyczy właśnie tego, w jaki sposób myjnia korzysta ze środowiska.Nie jest to tylko pozwolenie wodnoprawne, lecz sporo innych dokumentów administracyjnych. Rzeczoznawca, wyceniając myjnię, powinien także brać pod uwagę stan prawny takiej inwestycji, w tym to, czy inwestor dochował niezbędnych formalności.

Panele fotowoltaiczne to nie wszystko – efektywne OZE potrzebują lokalnych magazynów energii

Na koniec maja 2021 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wynosiła blisko 5 GW i wartość ta stale wzrasta w bardzo szybkim tempie. W celu zapewnienia stabilnej podaży energii pochodzącej ze słońca czy wiatru, należy postawić na decentralizację sieci i budowę lokalnych magazynów energii.W pierwszej kolejności powinny one znaleźć zastosowanie w przemyśle, gdzie niezbędne jest zapewnienie ciągłości działania procesów przy jednoczesnym obniżeniu stopnia emisji CO2 z tzw. brudnych źródeł energii – co z kolei pozostaje jednym z wymogów Europejskiego Zielonego Ładu.

Musisz zaktualizować zezwolenie? Poznaj wytyczne dotyczące operatu ppoż.

Operat przeciwpożarowy (ppoż.) to dokument zawierający warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu bądź jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, który należy dołączyć do wniosku o wydanie m.in. zezwolenia na zbieranie odpadów. Zlecając realizację takiej usługi uprawnionemu podmiotowi warto, aby przedsiębiorcy mieli świadomość, w jaki sposób skontrolować usługobiorcę i sprawdzić jakość opracowanego dokumentu.

Kontrola Inspekcji Ochrony Środowiska w zakresie zanieczyszczenia wód azotanami

W kwestii ochrony jakości wód duże znaczenie mają m.in. zanieczyszczenia azotanami pochodzącymi z gospodarstw rolnych. Stosowanie nawozów, szczególnie azotowych mineralnych, jak i naturalnych w postaci stałej i płynnej (obornik, gnojówka, gnojowica), jest konieczne w celu uzyskania właściwych plonów. Ich niewłaściwe stosowanie przyczynia się jednak do zanieczyszczenia środowiska.Które przepisy regulują kwestie obowiązków związanych z ochroną wód przed azotanami? Co w tym zakresie mogą skontrolować inspektorzy ochrony środowiska?

2023

Odprowadzanie odcieków z destruktu asfaltowego

Podobnie, jak w przypadku odcieków ze składowisk odpadów, tak odcieki z procesu magazynowania destruktu asfaltowego stanowią specyficzny ściek przemysłowy. Wielu przedsiębiorców ma problem z ich prawidłową gospodarką. Odcieki z miejsc magazynowania odpadów mogą zawierać określone substancje (drobne frakcje odpadów, pyły, zanieczyszczenia), które następnie trafiają do środowiska, dlatego konieczne jest szczególne podejście do tego typu wód. Warto więc zgłębić tematykę ich odprowadzania do środowiska.

Cztery metody oczyszczania odcieków ze składowisk

Odcieki ze składowisk stanowią specyficzne ścieki przemysłowe, które należy poddać odpowiedniej metodzie oczyszczania, zanim zostaną odprowadzone do środowiska. Stosowane mogą być m.in. flokulacja/strącanie, adsorpcja na węglu aktywnym, zaawansowane metody utleniania, procesy membranowe obejmujące np. odwróconą osmozę, nanofiltrację. Do oczyszczania odcieków pochodzących ze składowisk odpadów komunalnych eksploatowanych do 5 lat polecane są metody biologiczne, z których odcieki charakteryzują się wysokim BZT5, do odcieków ze składowisk eksploatowanych powyżej 10 lat – metody fizyko-chemiczne. Którą metodę wybrać? Czym one się charakteryzują? Szczegóły w artykule.

Stacje demontażu pojazdów – poziomy odzysku i recyklingu, kary, sprawozdania

Stacje demontażu pojazdów muszą wypełniać szereg obowiązków w zakresie ochrony środowiska, w tym w zakresie poziomów odzysku i recyklingu odpadów pochodzących z pojazdów, a w razie ich nieosiągnięcia, naliczania odpowiednich opłat. Poza tym muszą również przedkładać stosowne sprawozdania. W artykule znajdziesz szczegóły.

2022

Lista substancji istotnych dla wody przeznaczonej do spożycia

Dnia 27 kwietnia 2022 roku opublikowano decyzję wykonawczą Komisji (UE) 2022/679 z 19 stycznia 2022 r. ustanawiającą listę obserwacyjną substancji i związków wzbudzających zainteresowanie w odniesieniu do wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184. Co wprowadzono?

Kolejne zmiany dotyczące wiatraków

Dnia 4 marca 2022 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Co zakłada?

2021

Korzyści ekonomiczne wynikające z wykorzystania OZE

Z realizacją przedsięwzięć z zastosowaniem OZE, w tym instalacji fotowoltaicznych w obiektach przemysłowych, obiektach użyteczności publicznej czy u osób fizycznych, wiążą się duże korzyści ekonomiczne.Z artykułu dowiesz się: jakie są atuty zamontowania instalacji fotowoltaicznej, jaki jest czas zwrotu kosztów realizacji takiej instalacji, na jakie dofinansowanie możesz liczyć, planując inwestycję w fotowoltaikę.

2020

Nowości

Kompendium wiedzy na temat pozwolenia zintegrowanego

Eksploatacja instalacji powodującej emisję zanieczyszczeń do środowiska w niektórych przypadkach może być prowadzona wyłącznie po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia lub zezwolenia. Takimi dokumentami będą np. pozwolenie na emisję gazów i pyłów do powietrza, decyzja zezwalająca na wytwarzanie i przetwarzanie odpadów czy odprowadzanie ścieków. Tego rodzaju pozwolenia nazywa się sektorowymi, ponieważ swym zakresem obejmują wyłącznie jeden rodzaj oddziaływania na środowisko.Pozwolenie zintegrowane, jak sama nazwa wskazuje, łączy w jedną całość wszystkie typy oddziaływań i zastępuje cząstkowe decyzje z zakresu ochrony środowiska.  W jaki sposób możesz je pozyskać? O tym przeczytasz w artykule.

Karta przekazania odpadu – wskazówki w zakresie jej wypełnienia

System BDO jest narzędziem stosunkowo nowym, z którego użytkowaniem wiele podmiotów wciąż ma duże problemy. W niniejszym artykule znajdziesz wskazówki dotyczące wypełniania karty przekazania odpadów.

2019

Uniknij błędów – poznaj tajniki opracowywania karty informacyjnej przedsięwzięcia

Karta informacyjna przedsięwzięcia (skr. KIP) jest dokumentem sporządzanym w ramach procedury oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.Dołączenie karty informacyjnej przedsięwzięcia do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest niezbędne w przypadku przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Przedsięwzięcia te zostały wyszczególnione w rozporządzeniu Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.Z artykułu dowiesz się m.in.: co powinna zawierać KIP; jak wygląda schemat procedury przedsięwzięcia mogącego zawsze znacząco oddziaływać na środowisko; w jaki sposób prawidłowo przygotować KIP.

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów – przygotuj bezbłędnie wniosek

W zależności od rodzaju i zakresu prowadzonej działalności możesz być zobowiązany do posiadania odpowiedniej decyzji regulującej gospodarkę odpadami w przedsiębiorstwie. Do decyzji tych zaliczamy pozwolenie na wytwarzanie odpadów oraz zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie odpadów.Zezwolenie należy uzyskać przed podjęciem działalności w zakresie przetwarzania odpadów. Przetwarzanie odpadów polega na: odzyskiwaniu surowców wtórnych w procesach produkcyjnych w celu uzyskania materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub innym, unieszkodliwianiu odpadów w instalacjach technicznych (np. przez spalanie lub składowanie). Z artykułu dowiesz się, jak bezbłędnie przejść przez całą procedurę, nie marnując czasu ani pieniędzy.

Zakup nieruchomości pod środowiskową kontrolą, czyli environmental due diligence

Dogłębna analiza kondycji środowiska naturalnego oraz dokumentacji z nim związanej jest jedną        z kluczowych kwestii branych pod uwagę w momencie szacowania rzeczywistej wartości, wycenionej przez sprzedającego nieruchomości. Aby uniknąć późniejszych problemów i ewentualnego ryzyka, warto przed zakupem danego terenu − czy to działki z obiektem, czysamej działki dokonać „środowiskowego due diligence” w zakresie, jakim inwestycja będzie tego wymagać.Z tego artykułu dowiesz się:− czym jest i czemu służy environmental due diligence,− jaki jest zakres tego działania.

2018

Wytwórco odpadów – poznaj pięć błędów, których musisz unikać!

Ustawa o odpadach definiuje wytwórcę odpadów jako każdego, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów (pierwotny wytwórca odpadów) oraz każdego, kto przeprowadza wstępną obróbkę, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów.Podstawowym obowiązkiem posiadacza odpadów jest prowadzenie na bieżąco ich ilościowej i jakościowej ewidencji zgodnie z katalogiem odpadów. Obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów nie dotyczy m. in. wytwórców odpadów komunalnych.Administracyjne kary pieniężne za nieprawidłowości w zakresie gospodarowania odpadami wynoszą od 1 tys. do nawet 1 mln zł. Może Ci grozić również areszt albo wstrzymanie działalności Twojego zakładu. Jeżeli chcesz uchronić swoją działalność przed potencjalnymi karami, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Twoja firma zanieczyszcza rzekę? Dowiedz się, co Ci grozi w razie kontroli

Przedsiębiorca, który dopuszcza się tego typu działań i dokonuje zrzutu ścieków do wód, powinien liczyć się z możliwością obarczenia wysokimi karami. Zgodnie z art. 35 ust. 3 pkt 5 Prawa wodnego wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi stanowi usługę wodną, w związku z czym podmiot zobowiązany jest do wystąpienia o pozwolenie wodnoprawne wydawane w trybie art. 389 pkt 1 Prawa wodnego. Funkcjonowanie firmy bez aktualnego pozwolenia wodnoprawnego wiąże się z naliczeniem opłaty podwyższonej o 500% za zanieczyszczenia emitowane do środowiska wraz ze ściekami. Ponadto zgodnie z art. 351 Prawa ochrony środowiska za eksploatację instalacji bez wymaganego pozwolenia grozi kara aresztu albo ograniczenia wolności lub grzywna. W artykule znajdziesz więcej szczegółów.

Sprawozdawczość w zakresie gospodarki odpadami - przygotuj się na nadchodzące zmiany

Obowiązki sprawozdawcze w zakresie gospodarki odpadami, które ciążą na przedsiębiorcach, zostały zawarte w kilkunastu aktach prawnych. W najbliższych latach, w związku z rozpoczęciem funkcjonowania Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO), zajdą w tym zakresie znaczące zmiany dla przedsiębiorców.W niniejszym artykule znajdziesz m.in. następujące informacje: jakie nadejdą zmiany w postępowaniu z odpadami w najbliższych latach, jaki jest planowany zakres zmian w sprawozdawczości i ewidencji odpadów, jak zmienią się karty przekazania odpadów, czym będzie karta przekazania odpadów komunalnych.

2015

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.

2016

Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada

Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.