Czy możesz realizować inwestycje na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią

Istnieją tereny, zlokalizowane w bliskiej odległości rzek i potoków, które są wyjątkowo narażone na klęskę żywiołową, jaką jest powódź. Na takich obszarach może z łatwością dojść do lokalnych podtopień i powodzi powodujących znaczne straty materialne.Z tego względu inwestycje planowane na terenach zagrożonych powodzią są objęte szczególną ochroną Prawa wodnego. Jakie są warunki realizacji inwestycji na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią?

Co warto wiedzieć na temat wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi

Woda jest niezbędna do procesów życiowych każdego z nas, ale kwestia dostępu do niej i jej spożywania jest tak oczywista, że nie zawsze zastanawiamy się nad jej właściwościami. Dostępność wody bezpiecznej do spożycia to podstawowa potrzeba i na gruncie prawa europejskiego i krajowego musi być zagwarantowana.W artykule opisano ramy prawne bezpieczeństwa zdrowotnego wody, a także pozostałe kwestie związane z tą tematyką.

Co warto wiedzieć na temat decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu

Decyzja o dopuszczalnym poziomie hałasu, zgodnie z art. 115a Prawa ochrony środowiska (dalej p.o.ś.), jest wydawana w przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm natężenia hałasu poza zakładem, określonych rozporządzeniem w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.Właściwym rozporządzeniem w tej sprawie jest rozporządzenie ministra środowiska z 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz.U. z 2014 r. poz. 112). Co warto wiedzieć o takiej decyzji? O tym w artykule.

Pozwolenia i zezwolenia w ochronie środowiska, czyli jak bezbłędnie przygotować dokumenty środowiskowe

Nowo powstałe lub przebudowywane obiekty budowlane, zespoły obiektów oraz instalacje mogą wymagać uzyskania decyzji, które określą zakres i warunki korzystania ze środowiska.Za brak wymaganych dokumentów grozi Ci kara aresztu, ograniczenia wolności lub kara grzywny. Ponadto za emisję zanieczyszczeń do środowiska może być naliczana opłata podwyższona.W artykule znajdziesz opis procedur i wymaganych dokumentów, które pomogą Ci bezproblemowo przebrnąć przez skomplikowane formalności administracyjne.

Nowości

Nowe technologie uzdatniania wody dzięki funduszom NFOŚiGW

Inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne, w tym mające na celu unowocześnienie technologii uzdatniania wody, mogą skorzystać z dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).Na ww. przedsięwzięcia przewidziano pożyczki w ramach programu priorytetowego „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska”. Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie są warunki pozyskania funduszy, jak wygląda procedura wnioskowania, w jaki sposób przebiega ocena wniosków i zawarcie umowy.

Masz gospodarstwo rolne? Dowiedz się, jak radzić sobie z odpadami niebezpiecznymi

W gospodarstwach rolnych mogą powstawać różnorodne odpady. Niektóre z nich mogą być niebezpieczne, dlatego szczególnie ważna jest ich prawidłowa klasyfikacja i właściwe gospodarowanie nimi.Do rodzajów odpadów niebezpiecznych powstających w gospodarstwach rolnych należą przykładowo padłe zwierzęta, opakowania po środkach ochrony roślin czy baterie i akumulatory ołowiowe. W artykule omówiono postępowanie z poszczególnymi rodzajami takich odpadów.

2022

Wysokie kary w gospodarce odpadowej

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, starosta, marszałek województwa czy też wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska (dalej: WIOŚ) posiadają uprawnienia do nakładania administracyjnych kar pieniężnych, zgodnie z art. 376 ustawy Prawo ochrony środowiska (dalej: POŚ). Dotyczy to podmiotów, które prowadzą działalność gospodarczą z naruszeniem przepisów ustawy POŚ, w tym ustawy o odpadach.

Wykopanie stawu – formalności

Pytanie: Pytanie: Jestem zainteresowany wykopaniem stawu u siebie na działce. Czy można pozyskać jakieś dofinansowanie na tego typu inwestycję? Jakie trzeba spełnić warunki formalne oraz czy potrzebne są jakieś zezwolenia?

2021

Zasady pozyskiwania energii z wody i wiatru

Energia pozyskiwana z wody wymaga konkretnych uwarunkowań lokalizacyjnych. Warunkiem koniecznym, aby elektrownie wodne wykorzystywały spadek wody, jest zlokalizowanie nad „wodą płynącą” o wartkim nurcie, np. rzeki górskie, potoki, wodospady.

Prowadzisz instalację komunalną? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o pozwoleniu zintegrowanym

Instalacje do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych (MBP) mogą podlegać obowiązkowi uzyskania pozwolenia zintegrowanego.Co warto wiedzieć na ten temat? Czy po otrzymaniu nowego pozwolenia zintegrowanego należy złożyć wniosek aktualizacyjny w BDO? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

2020

Praca montera instalacji wodno-kanalizacyjnych - jakie zagrożenia się z nią wiążą

Praca w zawodzie montera instalacji, sieci i urządzeń wodno-kanalizacyjnych polega przede wszystkim na wykonywaniu prac montażowych tych instalacji, sieci i urządzeń. Często związane jest to także z remontami i usuwaniem awarii związanych z ich eksploatacją. Pracownik na tym stanowisku może również przygotowywać elementy, prefabrykaty w warsztacie, a także wykonywać prace związane z robotami powykonawczymi (np. porządkować teren prac).Miejsce pracy montera sieci to zarówno pomieszczenia zamknięte, jak i teren otwarty, w tym często plac budowy. Różnorodność podejmowanych czynności, a także zróżnicowane miejsce pracy wymaga posiadania niezbędnej wiedzy na temat bezpiecznych metod jej wykonywania. Szczególnie ważne jest zatem uświadomienie pracownikowi zagrożeń, jakie mogą pojawić się w jego pracy.

Odnawialne źródła energii - co warto wiedzieć o fotowoltaice

Energia ze źródeł odnawialnych to energia, która jest pozyskiwana z naturalnych, powtarzających się procesów przyrodniczych. Stanowi alternatywę dla paliw kopalnych. Zasoby tej energii odnawiają się w naturalnych procesach przyrodniczych, zatem to źródło niewyczerpalne. Wykorzystywanie energii z tych źródeł jest często całkowicie bezemisyjne, w związku z czym przyczynia się do ograniczania emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń do atmosfery.Panele fotowoltaiczne mogą służyć do wytwarzania prądu nie tylko dla gospodarstw domowych, ale także dla firm czy gospodarstw rolnych. Co warto wiedzieć na temat energii słonecznej?

2019

Szkoda w środowisku – zakres, rodzaje, działania naprawcze

Ustawodawca coraz częściej w aktach prawnych dotyczących ochrony środowiska stosuje szeroko pojętą zasadę „zanieczyszczający płaci”. Zgodnie z nią sprawcy szkód w środowisku ponoszą koszty zapobiegania tym szkodom lub naprawiania ich skutków. Rezultatem wprowadzenia zasady „zanieczyszczający płaci” są m.in. zielone czy ekologiczne podatki (wszystkie podatki nakładane na podmioty zanieczyszczające środowisko) lub sankcje przewidywane bezpośrednio za działania szkodliwe dla środowiska.W artykule znajdziesz odpowiedzi m.in. na następujące pytania:- Kiedy nie odpowiesz za spowodowanie szkody?- Jakie są kryteria oceny szkody?- Który organ nadzoruje szkody w środowisku?- Czym jest współodpowiedzialność za szkody?- W jaki sposób prowadzić działania naprawcze?- Ile będzie Cię to kosztować?

Oświadczenie dotyczące opłat za usługi wodne – ważne informacje

Zgodnie z art. 552 ust. 2b ustawy Prawo wodne podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne są zobowiązane składać oświadczenia za poszczególne kwartały. Wzory sprawozdań są dostępne na stronie internetowej PGWWP.

Organizacje ekologiczne a planowane inwestycje

Inwestorzy nie muszą się już obawiać blokowania przez organizacje pseudoekologiczne wydania decyzji środowiskowych. W praktyce inwestycyjnej był to do tej pory częsty problem. Dochodziło nawet do wyłudzeń na zasadzie szantażu. Jeżeli inwestor, np. deweloper, nie chciał mieć blokującego inwestycję niekończącego się sporu z organizacją, musiał za to zapłacić. Obecnie za sprawą zmiany w ustawie Prawo wodne z postępowania administracyjnego zostały wyeliminowane jako strona sporu podmioty, które nie mają tytułu własności do gruntu objętego oddziaływaniem planowanej inwestycji.

2015

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.

2016

Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada

Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.