Wyzwanie dla oczyszczalni ścieków - farmaceutyki oraz mikroplastik

Wymagania prawne wobec wody nadającej się do spożycia, także ścieków, które mogą być ponownie wykorzystane, się zwiększają. Dlatego z czasem konieczne będzie powszechne zastosowanie metod oczyszczania ze związków, które są dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi, jakimi są pozostałości leków i mikroplastiki.Wciąż zwiększające się wymagania dotyczące jakości wody to przede wszystkim wyzwanie dla oczyszczalni ścieków. I temu niezwykle istotnemu tematowi poświęcony jest poniższy artykuł.

W jaki sposób wykryć przeciek sieci wodno-kanalizacyjnej

Wycieki wody do gruntu są nieodłączną częścią eksploatacji sieci wodociągowej. Konsekwencją występujących w ramach sieci awarii i wycieków mogą być straty środowiskowe (straty wody i energii) oraz finansowe.Opisane w artykule metody i urządzenia dają obecnie dobrą gwarancję wykrycia i szybkiego usunięcia tego typu awarii. Poznaj szczegóły.

Pytania i wątpliwości dotyczące magazynowania odpadów

Poniżej znajdziesz pięć pytań i odpowiedzi dotyczących wątpliwości w zakresie interpretacji przepisów rozporządzenia ministra klimatu z 11 września 2020 roku w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów (dalej: rozporządzenie).Pomimo obowiązywania tego przepisu prawie od roku, nadal budzi on wiele wątpliwości i problemów wśród podmiotów gospodarujących odpadami. W artykule problemy te przedstawiono w formie konkretnych pytań i odpowiedzi, co pozwoli na bardziej dogłębne zrozumienie tych zagadnień.

Nowości

W poniższej tabeli znajdziesz informacje dotyczące najnowszych wprowadzonych lub planowanych zmian prawnych dotyczących przepisów o odpadach.Rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 10 maja 2021 r. w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2021 r. poz. 906)Od 1 lipca obowiązują przepisy nowego rozporządzenia dotyczącego selektywnego zbierania odpadów, które jedynie w niewielkim stopniu różni się od wcześniej obowiązującego rozporządzenia ministra środowiska z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2019 r. poz. 2028).

Nowoczesne technologie przetwarzania odpadów, które mają pomóc w realizacji zielonego ładu

Propozycja przedstawiona przez Komisję Europejską zakłada, że do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych powinny się już nadawać do recyklingu.Działania na rzecz środowiska są częścią polityk wspólnotowych od wielu lat, jak również funkcjonują zapisy ich dotyczące w Traktacie o funkcjonowaniu UE. Ustanowienie w grudniu Europejskiego Zielonego Ładu jest kolejnym elementem tych działań.

Jak uniknąć błędów podczas ustalania stawek za odbiór odpadów

Jeśli rada gminy niewłaściwie skonstruuje uchwałę wskazującą sposób naliczania opłat za odbiór odpadów, może być ona unieważniona przez regionalne izby obrachunkowe (dalej: RIO) lub sąd administracyjny. Przyglądając się błędom, które popełniły te organy, w artykule przedstawimy analizę pokazującą, jakich zapisów unikać, by nie narazić się na unieważnienie uchwał.

Emisja hałasu do środowiska – kompendium wiedzy

Hałas jest dźwiękiem generowanym w wyniku działalności człowieka, który jest uważany za szkodliwy czynnik fizyczny podlegający weryfikacji. Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska (art. 3 pkt 5) hałas to dźwięki o częstotliwościach od 16 Hz do 16 000 Hz. W artykule przeczytasz m.in. o: źródłach hałasu, na czym polega ochrona przed hałasem, kto może prowadzić pomiary hałasu, czym jest i kiedy Ci grozi kara biegnąca.

2022

Legalne usuwanie drzew na terenie zakładu przedsiębiorcy

Przedsiębiorca może mieć różne powody, aby dokonać wycinki drzew na terenie swojego zakładu. Przyczyną może być zatem zarówno rozbudowa przedsiębiorstwa, jak i stan drzew zagrażający zdrowiu i życiu ludzi. Usunięcie drzew podlega jednak unormowaniom prawnym i dlatego warto wiedzieć, jakie kroki podjąć w celu ich legalnego wycięcia.

Kilka podmiotów jedna decyzja wodnoprawna

Jeżeli o pozwolenie wodnoprawne ubiega się wspólnie kilka podmiotów (np. dwa zakłady), wówczas wszystkie mogą być adresatami takiego pozwolenia (np. gdy budują wspólnie studnię i chcą z niej czerpać wodę).

2021

Nowelizacja prawa energetycznego − nowe zasady funkcjonowania na rynku energii elektrycznej

Prezydent podpisał ustawę zawierającą nowelizację Prawa energetycznego. Ta ma przynieść sporo korzystnych rozwiązań dla odbiorcy końcowego i wspomóc jego aktywizację na rynku energii, poprawić ochronę konsumenta i zlikwidować dotychczasowe bariery w rozwoju magazynów energii. Zmiany obejmą również przedsiębiorstwa energetyczne oraz Krajowy System Elektroenergetyczny.Z artykułu dowiesz się: jak funkcjonuje rynek energii elektrycznej w Polsce, więcej na temat zmian, które wprowadza nowelizacja, jak wprowadzone zmiany  wpłyną na branżę OZE.

2020

Czy opaska chłonna stanowi urządzenie do retencjonowania wody

Retencja wody to okresowe wyłączenie znacznych ilości wody z cyklu hydrologicznego na skutek ich zatrzymania w zbiornikach wodnych (naturalnych i sztucznych), ciekach, lodowcach i pokrywie śnieżnej lub w gruncie. Zadaniem retencji jest w pierwszej kolejności regulacja obiegu wody w środowisku.W związku z powyższym, ustalając wysokość opłaty retencyjnej, organ powinien wyraźnie wskazać, dlaczego opaska chłonna takiej funkcji nie pełni. Sam fakt, że opaska chłonna nie jest zbiornikiem, nie jest wystarczający do stwierdzenia, że nie jest ona urządzeniem wodnym służącym retencjonowaniu wody. W artykule przeczytasz na temat konkretnego przypadku dotyczącego skargi na nieprawidłowo wyliczoną opłatę za usługi wodne.

Zasady stosowania osadów ściekowych na powierzchni ziemi

Zgodnie z definicją stosowanie komunalnych osadów ściekowych polega na rozprowadzaniu ich na powierzchni ziemi lub wprowadzaniu do gleby.Celem stosowania osadów ściekowych na powierzchni ziemi jest wykorzystanie ich potencjału nawozowego z uwagi na zawartość substancji organicznej oraz cennych pierwiastków biogennych tj. azotu i fosforu oraz mikroelementów. Należy zwrócić jednak szczególną uwagę na obecność metali ciężkich oraz bakterii chorobotwórczych w osadach, których zawartość należy dostosować do wymaganych norm dla konkretnego przeznaczenia.W jakich przypadkach możesz stosować osady ściekowe? O tym przeczytasz w artykule.

SZWO i f-gazy − obowiązki Urzędu Dozoru Technicznego i wymagana sprawozdawczość do BDS i CRO

SZWO (substancje zubażające warstwę ozonową) to związki organiczne będące głównie pochodnymi metanu i etanu, zawierające w swym składzie atomy chloru, chloru i fluoru lub bromu i fluoru.Poniższy artykuł dotyczy regulacji prawnych związanych z postępowaniem z substancjami, które przyczyniają się do zubażania warstwy ozonowej oraz do zwiększenia efektu cieplarnianego. Przeczytasz w nim również o Centralnym Rejestrze Operatorów i Bazie danych sprawozdań, a także dowiesz się, kogo i w jakim zakresie dotyczą obowiązki wpisu do tych rejestrów.

2018

Kontakty z urzędem

Decyzje w sprawach rekultywacji i zagospodarowania – dowiedz się, jak postępować, żeby uniknąć karyRekultywacja gruntów to nadanie lub przywrócenie gruntom zdegradowanym albo zdewastowanym wartości użytkowych lub przyrodniczych przez właściwe ukształtowanie rzeźby terenu, poprawienie właściwości fizycznych i chemicznych, uregulowanie stosunków wodnych, odtworzenie gleb, umocnienie skarp oraz odbudowanie lub zbudowanie niezbędnych dróg.W przypadku powstania zanieczyszczenia środowiska gruntowego istnieje obowiązek podjęcia działań naprawczych mających na celu przywrócenie stanu środowiska sprzed powstania zanieczyszczenia. Za rekultywację terenu odpowiedzialny jest jego właściciel, o ile nie wykaże, że gleba lub ziemia zanieczyszczona została z powodów niezależnych od niego. Gdy prowadzenie działalności zobliguje cię do przeprowadzenia rekultywacji, jeśli chcesz uniknąć kary, musisz postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Konieczne będzie m.in. złożenie wniosku o wydanie decyzji w sprawie rekultywacji i zagospodarowania do starosty właściwego ze względu na miejsce prowadzonej działalności. Dokumenty do tematu: wniosek o wydanie decyzji określającej kierunek rekultywacji gruntów, wniosek o wydanie decyzji uznającej rekultywację gruntów za zakończoną.

2015

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.

2016

Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada

Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.