Zmiany dotyczące wydawania decyzji środowiskowych utrudnią życie inwestorom

Nowa ustawa o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa środowiskowa) wprowadzi ważne zmiany m.in. w procedurze wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Pomimo ogólnego celu mającego wpłynąć pozytywnie na środowisko nowe przepisy nie są korzystne dla inwestorów. Przede wszystkim ułatwią one działania osobom, które będą chciały zablokować dany proces inwestycyjny. Ponadto nowelizacja wzmocni pozycję organizacji ekologicznych, które będą mogły skuteczniej niż do tej pory wstrzymywać realizację przedsięwzięć.

Proces modernizacji elektrociepłowni w kontekście wykorzystania biomasy

Modernizacja polskich elektrociepłowni, zgodnie z oceną ekspertów, nie jest procesem o intensywnej dynamice ze względu na sytuację ekonomiczną w tym sektorze, który nie ma dużych środków własnych do inwestycji i został obciążony wzrastającymi kosztami bilansowania emisji CO2. Z artykułu dowiesz się m.in.: w jakim stopniu elektrociepłownie w Polsce są zainteresowane wykorzystaniem biomasy; czy osady ściekowe z naszej oczyszczalni mogą stać się niedługo cennym źródłem energii.

Kompendium wiedzy o emisjach przemysłowych

Dużym zagrożeniem dla środowiska oraz zdrowia ludzkiego są emisje zanieczyszczeń do powietrza i gruntu oraz zanieczyszczenia wód, które są wynikiem działalności przemysłowej. Tematyka ta stanowi od wielu lat przedmiot prac legislacyjnych zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym.Jednym z najważniejszych dokonań prawnych w tym zakresie jest dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych (IED), związane z nią konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) oraz rozwijająca się strategia unijna Europejski Zielony Ład. W polskim porządku prawnym obowiązuje ustawa Prawo ochrony środowiska i wymagania dotyczące pozyskania pozwoleń zintegrowanych.

Kiedy jesteś zwolniony z obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego

Przepisy Prawa wodnego wymagają, aby podmiot korzystający z wody miał pozwolenie wodnoprawne. Ale nie jest to wcale regułą i istnieje cały katalog sytuacji, w których możemy korzystać z określonych wód, w określonych celach, bez jakichkolwiek pozwoleń.Aby zrozumieć, na jakie korzystanie z wód nie trzeba mieć pozwolenia wodnoprawnego, najpierw należy dowiedzieć się, jakie rodzaje korzystania z wód wyróżnia w ogóle Prawo wodne i czym jest pozwolenie wodnoprawne. O tym m.in. przeczytasz w artykule.

Jak rozwiązać problemy z zagospodarowaniem odpadów medycznych i niebezpiecznych

W związku z panującą pandemią COVID-19 w ciągu ostatniego półtora roku obserwowaliśmy zintensyfikowane działania medyczne, które skutkowały również zwiększeniem ilości wytwarzanych odpadów medycznych oraz niebezpiecznych. Te dwa rodzaje odpadów są zdecydowanie trudniejsze do zagospodarowania niż odpady komunalne. Z jakimi problemami w tym zakresie boryka się branża? W jaki sposób można je rozwiązać? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Zgłoszenie awaryjnego pogorszenia jakości wód – jak postępować

Zasady postępowania w przypadku zgłoszenia zdarzeń awaryjnych, w tym poważnych awarii dotyczących zanieczyszczenia śródlądowych wód powierzchniowych lub zanieczyszczenia poziomów wodonośnych wód podziemnych są ściśle określone.Z artykułu dowiesz się: jakie informacje należy pozyskać od osoby zgłaszającej, jak wygląda wizja lokalna, w jaki sposób przekazać informacje do GIOŚ.

2022

Przygotuj się do kontroli WIOŚ wcześniej!

Nie zawsze WIOŚ zawiadamia o zamiarze rozpoczęcia kontroli. Często kontrolerzy pojawiają się w firmie bez uprzedzenia, najczęściej w wyniku złożonej przez kogoś skargi na przedsiębiorcę. Dlatego też, aby uniknąć przykrych konsekwencji, warto być przygotowanym do kontroli zawsze, zrobić przegląd wszystkich sprawdzanych podczas kontroli dokumentów i uzupełnić braki, zanim znajdzie je inspektor.

Przejęcie zezwolenia przez inny podmiot

Pytanie: Pytanie: Kiedy zezwolenie na zbieranie odpadów przechodzi na drugą firmę?

Odwołanie od decyzji administracyjnej

W przypadku decyzji wydanych w zakresie gospodarowania odpadami przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta można złożyć odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego (SKO). Z kolei w przypadku wydania decyzji przez WIOŚ podmiotowi przysługuje odwołanie do organu wyższej instancji, tzn. GIOŚ.

2020

Nowości

Kto odpowiada za czystą wodę w kranie

Coraz częstsze akcje promujące picie wody z kranu zamiast butelkowanej rodzą pytania o czystość popularnej „kranówki”. Należy zwrócić uwagę na źródło pochodzenia wody z kranu, są to bowiem zazwyczaj wody powierzchniowe lub podziemne.Z artykułu dowiesz się m.in.:· kto odpowiada za czystość wody w kranie,· jakie są obowiązki powiadamiania mieszkańców o czystości wody,· co wpływa na jakość wody kranowej,· czy czystość takiej wody jest nadzorowana.

2019

W trosce o Twoje bezpieczeństwo – wszystko co powinieneś wiedzieć o smogu

Skończył się sezon grzewczy, a wraz z ociepleniem zanieczyszczenia powietrza ulegną znacznemu zmniejszeniu. Zamiast wypierania problemu, który wraz z nadejściem ochłodzenia znów stanie się aktualny, warto podjąć działania, które w następnym sezonie pozwolą na zminimalizowanie jego negatywnych skutków. Świadomość społeczna dotycząca smogu i konsekwencji zdrowotnych wynikających z przebywania w zanieczyszczonym powietrzu jest nadal bardzo niska. W dużych miastach wiedza ta wzrasta stopniowo dzięki licznym kampaniom edukacyjnym i tam coraz prężniej działają ruchy obywatelskie na rzecz ochrony środowiska, w tym poprawy jakości powietrza. W mniejszych miejscowościach świadomość ekologiczna w tym zakresie pozostawia wiele do życzenia.W niniejszym artykule poruszono następujące zagadnienia: Co to jest smog? Jak powstaje? Dlaczego jest niebezpieczny dla zdrowia? Czy problem smogu dotyczy nas bezpośrednio? Stan jakości powietrza w Polsce, Europie i na świecie. Jak zapobiegać powstawaniu smogu?  Działania podejmowane przez rząd mające na celu walkę ze smogiem. Jak chronić się przed szkodliwym działaniem smogu?

Teren znajdujący się w użytkowaniu wieczystym – jak wygląda sprawa wycinki drzew

Do końca 2018 roku użytkownicy wieczyści nieruchomości, którzy chcieli usunąć drzewa z terenu posesji, musieli złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew nawet w sytuacji kiedy rosły one na terenie ich ogródków przydomowych, a ich wycinka nie miała związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Zgodnie z ww. ustawą z początkiem roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostało przekształcone w prawo własności tych gruntów.Z czym się wiążą te zmiany i jaki ma to wpływ na wycinkę drzew? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Równoległe kontrole różnych organów kontrolnych w oddziałach tej samej firmy- sprawdź czy to możliwe

Z artykułu dowiesz się czy: dopuszczalne jest prowadzenie kontroli przez dwa organy nadzoru, w tym samym czasie, u przedsiębiorcy; dopuszczalne jest prowadzenie kontroli  przez Państwową Inspekcję Pracy w biurze spółki na południu Polski i jednocześnie przez Państwową Inspekcję Sanitarną na północy Polski, w innym biurze firmy; w kontrolach mogą uczestniczyć dwie różne osoby (jedna z BHP a druga z zakresu HR), które nie wchodzą w swoje zakresy w dwóch różnych oddziałach firmy w Polsce i innej tematyki.

2018

Wszystko, co musisz wiedzieć o pozwoleniu wodnoprawnym po zmianie przepisów

Pozwolenie wodnoprawne to rodzaj zezwolenia udzielanego w drodze decyzji przez organy administracji państwowej. Nowe prawo wodne nie wprowadziło znaczących modyfikacji w zakresie samej procedury pozyskiwania pozwoleń wodnoprawnych, ale zmieniło zakres działań, w których takie pozwolenie jest wymagane. Większość zmian miała na celu poprawę spójności i przejrzystości przepisów.Z artykułu dowiesz się: co się zmieniło w przepisach prawa wodnego, kiedy musisz starać się o pozwolenie wodnoprawne, co musisz dołączyć do wniosku o wydanie pozwolenia, w jaki sposób przebiega procedura uzyskiwania pozwolenia wodnoprawnego, czy możesz odwołać się od negatywnej decyzji.

W jaki sposób polski rząd chce uniknąć kary 300 tys. euro? Przeczytaj o planowanych zmianach w gospodarowaniu odpadami

Polska musi do 2020 roku osiągnąć odzysk odpadów na poziomie 50%, w przeciwnym wypadku może zostać obarczona karą wynoszącą do 300 tys. euro. W związku z zaostrzeniem wymogów rząd planuje wprowadzić zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.W roku 2015 poziom odzysku w Polsce wynosił 26%, ale wymagania UE na kolejne lata stale wzrastają, i tak w: 2020 r – ma to być 50% 2025 r. – 60% 2030 r. – 70%. Wobec faktu, że wzrost poziomu odzysku w Polsce jest niski (zaledwie 0,7% w skali roku) sytuacja wydaje się dość trudna. Odzysk na poziomie wyznaczonym przez UE nie będzie możliwy bez zmian w systemie segregacji i zbiórki odpadów. W artykule przeczytasz jakie zmiany są planowane i jak to może wpłynąć na sytuację gmin, gospodarstw domowych i firm odbierających odpady.

2015

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.

2016

Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada

Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.