Czy nowa Dyrektywa wodna UE wejdzie od 2023 roku?

Od nowego roku do RP powinna zostać zaimplementowana dyrektywa wodna UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, zwanej dyrektywą (UE) 2020/2184. Czy tak się stanie? Co zakłada? Szczegóły poniżej.

Zaniedbania człowieka względem rzek – okiem eksperta

Kumulacja zanieczyszczeń w osadach dennych pochodzących z przemysłu oraz z rolnictwa czy też ze zrzutów ścieków bytowych i komunalnych (nagle uwalniana do wody w sprzyjających warunkach), prostowanie koryt rzecznych (zaburzenie naturalnego przepływu), zrzucanie zasolonych lub podgrzanych wód mają bardzo duże skutki dla równowagi biologicznej rzeki czy jeziora (zbiornika czy cieku wodnego).

Wykorzystywanie odpadów poza instalacjami

Odzysk odpadów poza instalacjami i urządzeniami powinien odbywać się w oparciu o obowiązujące przepisy. Warto zatem poznać warunki wykorzystywania odpadów dopuszczonych m.in. do utwardzania gruntów, wykonywania budowli, w tym ich rozbudowy i przebudowy, wykonywania odbojników i odbijaczy, a także wykorzystywania w podziemnych technikach górniczych.

Uchwała i debata w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze

Dnia 14 września 2022 r. została opublikowana uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie katastrofy ekologicznej na rzece Odrze (M.P. z 2022 r. poz. 877). Co wnosi?

Obowiązki samorządów i nowe zadania gmin w kwestiach ochrony powietrza

Ustawa Prawo ochrony środowiska (Poś) wprowadziła system oceny i zarządzania jakością powietrza. W związku z tym co roku GIOŚ dokonuje oceny jakości powietrza w strefach, w których poziom substancji przekracza poziom dopuszczalny lub poziom docelowy (klasa C) oraz nie przekracza poziomu dopuszczalnego lub poziomu docelowego (klasa A). Ocena stanu jakości powietrza ma na celu wyodrębnienie stref, które wymagają podjęcia działań naprawczych, mających na celu poprawę jakości powietrza (strefy klasy C).

Załóż firmę recyklingową z nami!

W tym artykule w kilku krokach dowiesz się, jak zgodnie z przepisami prawa rozpocząć działalność polegającą na recyklingu odpadów. To pigułka informacji przydatna na polu ubiegania się o niezbędne decyzje oraz wypełniania wszelkich formalności z tym związanych.

Uważaj, co odprowadzasz do rzek!

W związku z głośną ostatnio sprawą zanieczyszczenia Odry ściekami, w niniejszym artykule poruszamy temat odpowiedzialności karnej za odprowadzanie ścieków do wód. Jakie kary grożą i za co, kiedy można mówić o przestępstwie przeciwko środowisku oraz kiedy to gmina powinna zareakować jako organ własicwy? Opdowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Spalarnie odpadów – pozwolenie na emisję do powietrza

Pod jakie wymagania podlega spalarnia odpadów, jeśli chodzi o emisję gazów i pyłów do środowiska? Jakie ciążą na niej obowiązki? Czy podlega pod standardy emisyjne? Czy zawsze wymagane jest uzyskanie pozwolenia na emisję? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

180

Ochrona środowiska w umowie najmu

W ustawie Prawo ochrony środowiska jest mowa o zasadzie zanieczyszczający płaci. Zdaje się jednak, że bardzo często przedsiębiorcy o tym zapominają i lekceważę te kwestie przy zawieraniu umów najmu nieruchomości na terenie których prowadzą swoją działalność gospdoarczą. Jakie zapisy we wspomnianej umowie powinny się znaleźć pod kątem ochrony śroowiska?

Współpraca WIOŚ z innymi organami przy kontroli ferm zwierząt

Chów zwierząt regulują przepisy, tj. m.in. dyrektywa IED, ustawa o nawozach i nawożeniu, Dyrektywa Azotanowa, ustawa Prawo ochrony środowiska (dalej: Poś), ustawa Prawo wodne, Konwencja o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego czy Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej.

Szansa na decyzję o szczególnych limitach emisji

Dnia 19 września 2022 r. została opublikowana ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1967). Akt ten, co prawda, wykracza poza zakres regulacji prawa ochrony środowiska, ponieważ odnosi się do zasad przyznawania i wypłacania rekompensat finansowych oraz dodatków związanych z sytuacją na rynku paliw, aczkolwiek daje przedsiebiorcom dostarczającym ciepło do publicznej sieci ciepłowniczej z wykorzystaniem instalacji o mocy nie mniejszej niż 1 MW możliwość uzyskania pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza z określeniem tzw. szczególnych limitów emisji w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa dostaw ciepła.

181

Wykorzystywanie odpadów poza instalacjami

Odzysk odpadów poza instalacjami i urządzeniami powinien odbywać się w oparciu o obowiązujące przepisy. Warto zatem poznać warunki wykorzystywania odpadów dopuszczonych m.in. do utwardzania gruntów, wykonywania budowli, w tym ich rozbudowy i przebudowy, wykonywania odbojników i odbijaczy, a także wykorzystywania w podziemnych technikach górniczych.

179

Prawna możliwość zmiany formy zabezpieczenia roszczeń

Pytanie: Czy zgodnie z prawem można zmienić formę zabezpieczenia roszczeń, np. z polisy ubezpieczeniowej na depozyt i odwrotnie? Postanowienie o zabezpieczeniu roszczeń stało się ostateczne (nie wniesiono zażalenia).

Opłata podwyższona za naruszenie warunków pozwolenia odnośnie ścieków

Zgodnie z ustawą Prawo wodne (dalej: PW), w momencie gdy podmiot wprowadzający ścieki do środowiska narusza warunki posiadanego pozwolenia wodnoprawnego, a więc np. przekracza ilość lub ścieki są złej jakości, wówczas zobowiązany jest do ponoszenia opłaty podwyższonej.

Nie zawsze trzeba mieć pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie wód deszczowych

Zgodnie z art. 35 ust. 3 pkt 7 ustawy Prawo wodne, odprowadzanie do wód lub do urządzeń wodnych – wód opadowych lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo w systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast, stanowi usługe wodną, na którą wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Poza tym za tego typu korzystanie ze środowiska ponosi się odpowiednią opłatę do Wód Polskich. Co z sytuacją, kiedy wody te odprowadzane są do ziemi? Czy też należy uiszczać jakieś opłaty?

178

ROP jako unijna zintegrowana polityka produktowa

Rozszerzona odpowiedzialność producenta (dalej: ROP) zakłada m.in. że odpowiednie zachęty gospodarcze mogą spowodować, że odpad stanie się cennym surowcem, a ponadto, że każdy z uczestników rynku ma wpływ na minimalizowanie negatywnych oddziaływań środowiskowych. ROP obejmuje projektantów, producentów, dystrybutorów (w tym marketing produktowy), sprzedawców oraz klientów/konsumentów.

Opakowania przyjazne środowisku nowym wyzwaniem dla przedsiębiorców

Producenci opakowań i przedsiębiorcy wykorzystujący opakowania do swoich produktów muszą sprostać rosnącym wymogom ochrony środowiska. Produkcja opakowań i wykorzystane do nich materiały nie mogą być obciążeniem dla środowiska naturalnego. Dlatego pojawiają się nowe regulacje prawne i techniki produkcji sprzyjające proekologicznym opakowaniom.

Szykują się wyższe kary za przestępstwa przeciwko środowisku

W ostatnich latach zauważalny jest wzrost liczby przestępstw przeciwko środowisku. Widoczna jest także tendencja wzrostowa liczby pożarów miejsc gromadzenia odpadów. Praktyka stosowania dotychczasowych przepisów pokazuje, że obecne sankcje karne są niewystarczające i nie powstrzymują sprawców przed popełnianiem  przestępstw przeciwko środowisku. Dlatego rząd chce podwyższyć kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku.

177

Korekta sprawozdania PSZOK za 2021 rok

Pytanie: Pytanie: Muszę dokonać korekty sprawozdania PSZOK za rok 2021. Urząd życzy sobie, aby dla każdego kodu w sprawozdaniu wskazać miejsce przekazania odpadów, przy czym odpady przekazane pod kodem 150102 zostały rozbite na kod 150102 i 191212. Jedna część odpadów została przekazana na składowisko „A”, a druga na „B” – w jaki sposób to zapisać?

Jak gospodarować odpadami budowlanymi i komunalne

Pytanie: Pytanie: Mam pytanie dotyczące kodu odpadu 170604 (materiały izolacyjne inne niż wymienione w 17 06 01 i 17 06 03). Zgodnie z nowelizacją przepisów grupa 17 została wyłączona z definicji odpadów komunalnych, ale gminy organizują ich zbiórki. Czy ich odbiór nadal może być organizowany na podstawie kart przekazania odpadów komunalnych (KPOK)? Co z testami zgodności dla tego kodu odpadów?

Działania po zarządzeniu pokontrolnym WIOŚ

Miałeś kontrolę z WIOŚ i organ wydał Ci zarządzenie pokontrolne? Nie wiesz, co masz dalej z tym zrobić? Pamiętaj, że musisz udzielić mu odpowiedzi w terminie wskazanym w otrzymanym dokumencie. Trzeba go poinformować o podjętych działaniach wskazanych w celu usunięcia stwierdzonych naruszeń. Poniżej szczegóły.

176

Oblicz bezbłędnie ilość magazynowanych odpadów

Pytanie: Pytanie: Składamy wniosek o wydanie zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów, w którym trzeba podać masę odpadów magazynowanych w ciągu roku. Jak prawdiłowo wyliczyć tę wartość?

Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat instalacji PEM

W niniejszym artykule omówiona zostanie tematyka instalacji PEM. Dowiesz się, jak powinno wyglądać zgłoszenie tego typu przedsięwzięcia, na czym polega jego istotna zmiana, jak formalnie powinno wyglądać przejęcie instalacji, aktualizacja informacji oraz jak realizować obowiązek wykonywania pomiarów.

Złap dotację na selektywną zbiórkę odpadów

Do30 grudnia 2022 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela dotacji na selektywne zbieranie i zapobieganie powstawaniu odpadów w ramach programu „Racjonalna gospodarka odpadami”. Poniżej szczegóły.

175

Spraw, żeby Twój budynek się zazielenił

Zielone dachy i żyjące ściany to sposób na nadanie budynkom bliższego naturze, zielonego charakteru. Jak można tego dokonać? Poniżej kilka sposobów.

Klasyfikacja transgranicznie przemieszczanych odpadów

W przypadku odpadów, które mają zostać przewiezione za granicę w celu poddania ich odzyskowi lub unieszkodliwieniu, klasyfikacja odpadów wygląda nieco inaczej niż w przypadku odpadów krajowych. Cały proces transgranicznego przemieszczania odpadów uregulowany został w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1013/2006 z 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów.

174

Poradnik prawidłowej klasyfikacji odpadów

Mimo powszechnie dostepnych informacji, jak prawidłowo klasyfikować wytwarzane na terenie zakładu odpady, firmy nadal borykają się z tym problemem i bardzo często popełniają błędy. Nieniejszy artykuł przybliży ten temat i pozwoli rozwiać niektóre wątpliwości.

173

Odwołanie od decyzji administracyjnej

W przypadku decyzji wydanych w zakresie gospodarowania odpadami przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta można złożyć odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego (SKO). Z kolei w przypadku wydania decyzji przez WIOŚ podmiotowi przysługuje odwołanie do organu wyższej instancji, tzn. GIOŚ.

KPO z 2021 potwierdzone w 2022 roku – do którego sprawozdania je zaliczyć

Pytanie: Pytanie: W 2021 roku wystawiliśmy KPO, jednak zostało ono przyjęte przez podmiot odbierający odpady dopiero w 2022. Jak to powinniśmy teraz ująć w BDO? Do której ewidencji przyjąć odpady, za 2021 rok czy za 2022 rok? Posiadacz odpadów jest zobowiązany do prowadzenia na bieżąco ich ilościowej i jakościowej ewidencji.

Kiedy można się zrzec pozwolenia wodnoprawnego

Pytanie: Pytanie: Przed zakończeniem obowiązywania dotychczasowego pozwolenia wodnoprawnego złożono wniosek na podstawie art. 407 ustawy Prawo wodne o wydanie pozwolenia wodnoprawnego. Nie wnioskowano o ustalenie kolejnego okresu obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego na podstawie art. 414 ust. 2 Prawa wodnego z uwagi na nieaktualne operaty. Czy wnioskodawca powinien wcześniej wystąpić o zrzeczenie się dotychczasowego pozwolenia wodnoprawnego? Czy można określić datę, od której będzie obowiązywać zrzeczenie?

172

Praktyczne rozwiązania dla użytkowników bazy BDO

W tym numerze kontynuujemy opisywanie problemów związanych z prowadzeniem bazy BDO przez jej użytkowników. Odpowiadamy na najbardziej nurtujące Was pytania i wskazujemy proste rozwiązania. Dowiesz się m.in., kto może skorzystać z pomocy de minimis, jakie działy powinien wypełnić wytwórca odpadów w sprawozdaniu o odpadach oraz jak powinna wyglądać korekta sprawozdania rocznego. Szczegóły poniżej.

Zmiana przepisów dotyczących raportu ooś

Dnia 23 kwietnia 2022 roku weszło w życie rozporządzenie w sprawie format dokumentu zawierającego wyniki inwentaryzacji przyrodniczej oraz format raportu o oddziaływaniu na środowisko. Ma ono wpływ na podmioty, które zajmują się opracowywaniem tzw. raportów ooś. Co wprowadzono?

WIOŚ będzie dawał nowe mandaty!

Dnia 21 lutego 2022 roku na stronie Rządowego Centrum legislacji pojawił się projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Co zakłada?

171

Wniosek o pozwolenie na wytwarzanie odpadów w pigułce

Jak poprawnie przygotować wniosek o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów? Niniejszy artykuł to kompendium wiedzy na ten temat. Pomożemy Ci sporządzić bezbłędny wniosek i uniknąć niepotrzebnych stresów.

Spawanie – jak prawidłowo wyznaczyć emisję?

Podmiot korzystający ze środowiska jest zobowiązany do określenia wielkości emisji do powietrza pyłów i gazów w kilogramach i w tym celu powinien skorzystać ze stawek za kilogram substancji danego rodzaju z odpowiedniej tabeli obwieszczenia (lub rozporządzenia) ministra środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska.

Prosty sposób na określenie warunków korzystania z wód

Określenie warunków korzystania z wód w operacie wodnoprawnym często nastręcza wiele problemów osobom, które opracowują ten dokument. W niniejszym artykule podpowiadamy, skąd wziąć niezbędne dane i jak określić warunki krok po kroku.

170

UWAGA! Od 22 lutego 2022 r. odpady muszą być zgłaszane do SENT!

Jak podano w komunikacie na stronie celno–skarbowej PUESC pod adresem: https://puesc.gov.pl/aktualnosci 26 stycznie 2022 r. zatwierdzono projekt rozporządzenia dotyczącego systemu monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, zgodnie z którym od 22 lutego 2022 r. międzynarodowy obrót odpadami jest monitorowany w SENT.

Rok 2022 to nowe dotacje i pożyczki na ochronę środowiska

W 2022 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przygotował kolejne wsparcia dla projektów inwestycyjnych przyczyniających się aktywnie do poprawy stanu środowiska naturalnego.

Pięć etapów sporządzania deklaracji dotyczącej źródeł ciepła (CEEB)

Zarządca budynku lub lokalu powinien złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Sprawdź, kiedy i jak taką deklarację złożyć oraz w jaki sposób ją wypełniać.

167

Są już dostępne stawki opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2022

Podmioty korzystające ze środowiska przedkładają marszałkowi województwa wykazy zawierające informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz wysokości należnych opłat z tytułu korzystania ze środowiska za poprzedni rok kalendarzowy w terminie do 31 marca następnego roku. Co roku zmieniają się stawki, na podstawie których opłaty te są obliczane.