Prawna możliwość zmiany formy zabezpieczenia roszczeń

Pytanie: Czy zgodnie z prawem można zmienić formę zabezpieczenia roszczeń, np. z polisy ubezpieczeniowej na depozyt i odwrotnie? Postanowienie o zabezpieczeniu roszczeń stało się ostateczne (nie wniesiono zażalenia).

Opłata podwyższona za naruszenie warunków pozwolenia odnośnie ścieków

Zgodnie z ustawą Prawo wodne (dalej: PW), w momencie gdy podmiot wprowadzający ścieki do środowiska narusza warunki posiadanego pozwolenia wodnoprawnego, a więc np. przekracza ilość lub ścieki są złej jakości, wówczas zobowiązany jest do ponoszenia opłaty podwyższonej.

Nie zawsze trzeba mieć pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie wód deszczowych

Zgodnie z art. 35 ust. 3 pkt 7 ustawy Prawo wodne, odprowadzanie do wód lub do urządzeń wodnych – wód opadowych lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo w systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast, stanowi usługe wodną, na którą wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Poza tym za tego typu korzystanie ze środowiska ponosi się odpowiednią opłatę do Wód Polskich. Co z sytuacją, kiedy wody te odprowadzane są do ziemi? Czy też należy uiszczać jakieś opłaty?

Kiedy negatywna opinia WIOŚ jest ostateczna?

Pytanie: WIOŚ wydał naszej firmie negatywną opinię, przez co zamknął nam drogę do uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Czy możemy jednak coś z tym zrobić? W jakimś trybie się odwołać?

Jak prawidłowo zmierzyć zwierciadło wody podziemnej?

Pytanie: Firma ma zamontowane piezometry w obrębie zbiornika na ścieki. Czy musimy wykonywać pomiary poziomu zwierciadła wody podziemnej przez akredytowane laboratorium? Czy sami możemy to robić?

Gdzie do 2025 roku należy zamontować stację ładowania?

Pytanie: Ponoć do 2025 roku we wszystkich budynkach ma być montowana stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Czy to prawda? Czy wszystkich obejmie ten obowiązek? Jeśli nie, to kogo? Gdzie można znaleźć informacje na ten temat?

Czy jestem dystrybutorem sprzętu?

Pytanie: Czym się różni wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny na rynek od dystrybutora takiego sprzętu? Kiedy wprowadzający staje się dystrybutorem i jakie wiążą się z tym obowiązki?

Nowe stawki opłat za zgody wodnoprawne od 2023 roku

Dnia 26 sierpnia 2022 r. zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym RP obwieszczenie ministra infrastruktury z 5 sierpnia 2022 r. w sprawie wysokości stawek opłat za udzielenie zgód wodnoprawnych obowiązujących od 1 stycznia 2023 r. Co się wiąże z tym aktem prawnym?

Ile podmiotów złożyło już deklarację CEEB?

Jak powszechnie wiadomo, do 30 czerwca 2022 r. był obowiązek przedłożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków co do źródeł ogrzewania. Z danych GUNB wynika, że do końca czerwca w systemie CEEB złożono dokładnie 6 477 322 deklaracji o źródłach ciepła w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Te deklaracje dają obraz wykorzystywanych w Polsce źródeł ciepła.

Obligatoryjność kontroli w zakresie ochrony powietrza

Ustawa Prawo ochrony środowiska jest podstawowym przepisem prawnym regulującym kwestie jakości powietrza atmosferycznego. Każdego roku w Polsce dokonywana jest ocena jakości powietrza pod kątem zanieczyszczenia powietrza takimi substancjami, m.in. jak: dwutlenek siarki (SO2), dwutlenek azotu (NO2), tlenek węgla (CO), benzen (C6H6), ozon (O3) oraz pyłami zawieszonymi – PM10 i PM2,5, a także zanieczyszczeniami oznaczanymi w pyle PM10, tj. ołów (Pb), arsen (Ar), kadm (Cd), nikiel (Ni), benzo(a)piren (C20H12).

180

Opłata za naturalną retencję w pigułce

Zgodnie z Prawem wodnym podmiot zobowiazany jest do m.in. uiszczenia opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej. O co konkretnie tutaj chodzi?

Czy nowa Dyrektywa wodna UE wejdzie od 2023 roku?

Od nowego roku do RP powinna zostać zaimplementowana dyrektywa wodna UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, zwanej dyrektywą (UE) 2020/2184. Czy tak się stanie? Co zakłada? Szczegóły poniżej.

Zaniedbania człowieka względem rzek – okiem eksperta

Kumulacja zanieczyszczeń w osadach dennych pochodzących z przemysłu oraz z rolnictwa czy też ze zrzutów ścieków bytowych i komunalnych (nagle uwalniana do wody w sprzyjających warunkach), prostowanie koryt rzecznych (zaburzenie naturalnego przepływu), zrzucanie zasolonych lub podgrzanych wód mają bardzo duże skutki dla równowagi biologicznej rzeki czy jeziora (zbiornika czy cieku wodnego).

181

Wykorzystywanie odpadów poza instalacjami

Odzysk odpadów poza instalacjami i urządzeniami powinien odbywać się w oparciu o obowiązujące przepisy. Warto zatem poznać warunki wykorzystywania odpadów dopuszczonych m.in. do utwardzania gruntów, wykonywania budowli, w tym ich rozbudowy i przebudowy, wykonywania odbojników i odbijaczy, a także wykorzystywania w podziemnych technikach górniczych.

179

Kiedy negatywna opinia WIOŚ jest ostateczna?

Pytanie: WIOŚ wydał naszej firmie negatywną opinię, przez co zamknął nam drogę do uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Czy możemy jednak coś z tym zrobić? W jakimś trybie się odwołać?

Jak prawidłowo zmierzyć zwierciadło wody podziemnej?

Pytanie: Firma ma zamontowane piezometry w obrębie zbiornika na ścieki. Czy musimy wykonywać pomiary poziomu zwierciadła wody podziemnej przez akredytowane laboratorium? Czy sami możemy to robić?

Gdzie do 2025 roku należy zamontować stację ładowania?

Pytanie: Ponoć do 2025 roku we wszystkich budynkach ma być montowana stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Czy to prawda? Czy wszystkich obejmie ten obowiązek? Jeśli nie, to kogo? Gdzie można znaleźć informacje na ten temat?

178

Przemysł spożywczy w BDO

Funkcjonowanie przemysłu spożywczego nierozerwalnie wiąże się z generowaniem odpadów. Przede wszystkim dlatego, że większość środków spożywczych dostępnych na rynku wymaga odpowiedniego opakowania. Na etapie produkcji również powstają odpady np. niewykorzystane resztki surowców. Złożoność przepisów prawnych, a także brak ich jednolitej interpretacji przez organy kontrolujące jest problematyczne dla podmiotów działających w branży spożywczej. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi wymaganiami z zakresu ewidencji odpadów, by uniknąć niepotrzebnych problemów i ograniczyć ryzyko dotkliwej kary pieniężnej z tytułu ewentualnego niedopełnienia obowiązków.

Projekt nowego programu ochrony przed hałasem

18 sierpnia 2022 roku na stronie RCL pojawił się nowy projekt program ochrony przed hałasem (dalej: POPH). Jak podano w uzasadnieniu do projektu, aktualizacja program wynika z konieczności transpozycji przepisów dyrektywy Komisji (UE) 2020/367 z 4 marca 2020 r. zmieniającej załącznik III do dyrektywy 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do ustalenia metod oceny szkodliwych skutków hałasu w środowisku (Dz. Urz. UE L 67 z 5 marca 2020 r., str. 132. Dyrektywa ta miała zostać implementowana do 31 grudnia 2021 r. Jak to zazwyczaj w naszym kraju bywa – tak się nie stało.

177

Dla ilu dni wylicza się opłatę stałą za odprowadzanie wód opadowych

Czy opłata stała za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do wód powinna być ustalona w oparciu o faktyczną liczbę korzystania z usługi, czyli liczby dni z opadami atmosferycznymi? Czy może jednak należy brać pod uwagę cały rok kalendarzowy, tzn. 365 dni, mimo że opady atmosferyczne nie występują nieprzerwanie przez cały ten okres?

3 grudnia 2023 r. mija czas na dostosowanie do konkluzji BAT

Instalacje do termicznego przekształcania odpadów innych niż niebezpieczne o wydajności przekraczającej 3 Mg na godzinę lub instalacje do termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych o wydajności przekraczającej 10 Mg dziennie mają termin do 3 grudnia 2023 r. na dostosowanie swoich pozwoleń do konkluzji BAT.

176

Sprawozdawczość o emisji gazów w cyklu życia paliw będzie doprecyzowana!

Na stronie rządowego centrum legislacji 25 maja 2022 r. pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sprawozdania rocznego dotyczącego emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej. Co zakłada?

Rozliczanie dotacji na usuwanie folii rolniczych przez gminę

Gmina jest czynnym podatnikiem VAT. Przystąpiła do przedsięwzięcia związanego z usuwaniem folii rolniczych. Na daną inwestycję gmina otrzyma dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Jak należy dokonać rozliczenia danej dotacji? Czy biorąc pod uwagę stanowiska reprezentowane przez organy podatkowe oraz sądy administracyjne, gmina powinna zapłacić zawarty w kwocie dotacji VAT do US i czy może dokonać odliczenia podatku naliczonego w kwocie 100% VAT z wystawionej faktury? W ramach jakiego dokumentu rozliczyć się z urzędem skarbowym oraz kiedy zaistnieje obowiązek podatkowy? Załóżmy, że faktura opiewa na kwotę brutto 50.000 zł.

Kolejne zmiany w ustawie ooś!

Rząd przewiduje wprowadzenie zmian do obowiązującej ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, które mają przede wszystkim ułatwić procedurę uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Projekt opublikowano na stronie rzadowego centrum legislacji 18 maja 2022 r. Jakie jeszcze zmiany mają być wprowadzone?

175

Utrata statusu przedsięwzięcia znacząco oddziałującego na środowisko

Dnia 20 maja 2022 roku opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z 5 maja 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2022 r. poz. 1071), które wnosi kilka zmian do wcześniej obowiązującego aktu prawnego. Co wprowadzono?

Polityka Surowcowa Państwa (PSP2050)

Dnia 1 marca 2022 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Polityki Surowcowej Państwa" (PSP). Jest to długofalowa polityka publiczna prowadzona na poziomie krajowym, która ma zapewnić dostęp przedsiębiorstw wytwórczych do niezbędnych dla ich działalności surowców po cenie umożliwiającej im bycie konkurencyjnymi, przy jednoczesnym dbaniu o stan środowiska przyrodniczego i społecznego na każdym etapie cyklu surowcowego oraz bieżące i długookresowe bezpieczeństwo gospodarcze kraju. Utworzono ją na podstawie art. 21f ust. 4 ustawy zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

Lista substancji istotnych dla wody przeznaczonej do spożycia

Dnia 27 kwietnia 2022 roku opublikowano decyzję wykonawczą Komisji (UE) 2022/679 z 19 stycznia 2022 r. ustanawiającą listę obserwacyjną substancji i związków wzbudzających zainteresowanie w odniesieniu do wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184. Co wprowadzono?

174

Opłaty za usługi wodne – od kiedy przyrządy pomiarowe

Podmiot korzystający z usług wodnych, który pobiera wody powierzchniowe lub podziemne w ramach usług wodnych, będzie musiał od 1 stycznia 2027 r. stosować przyrządy pomiarowe do zmierzenia ilości pobranych wód oraz ilości i temperatury wprowadzonych ścieków, jeżeli wprowadza do wód lub do ziemi ścieki w ilości średniej dobowej powyżej 0,01 m3/s.

Legalne usuwanie drzew na terenie zakładu przedsiębiorcy

Przedsiębiorca może mieć różne powody, aby dokonać wycinki drzew na terenie swojego zakładu. Przyczyną może być zatem zarówno rozbudowa przedsiębiorstwa, jak i stan drzew zagrażający zdrowiu i życiu ludzi. Usunięcie drzew podlega jednak unormowaniom prawnym i dlatego warto wiedzieć, jakie kroki podjąć w celu ich legalnego wycięcia.

173

Jak ewidencjonować odpady, które zostały z poprzedniego roku?

Pytanie: Pytanie: Ze starego roku zostały nam odpady, których jeszcze nie przekazaliśmy do utylizacji. Jak mamy teraz te odpady zewidencjonować w ramach BDO? Do którego sprawozdania je wliczyć?

Urządzenia wodne – podstawowe obowiązki właścicieli

Zgodnie z art. 188 ust. 1 ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (dalej PW), utrzymywanie urządzeń wodnych należy do ich właścicieli i polega na eksploatacji, konserwacji oraz remontach – w celu zachowania ich funkcji. Co to dokładnie oznacza? Jakie konkretnie obowiązki mają właściciele urządzeń wodnych?

Od 1 lipca będzie można wykorzystywać rtęć w diagnostyce USG

Polska jest zobowiązana dyrektywą delegowaną do tego, by wprowadzić wyłączenie w zakresie ograniczonego stosowania rtęci w elektrycznych złączach obrotowych w wyrobach medycznych do wewnątrznaczyniowego obrazowania ultrasonograficznego.

172

Urządzenia wodne - kompendium wiedzy

W niniejszym artykule poruszamy tematykę szeroko rozumianych urządzeń wodnych. Dowiesz się czym są, co trzeba zrobić, aby zalegalizować takie urządzenia, jak wygląda likwidacja zgodna z prawem oraz wiele innych. Zachęcam do lektury.

Stacje demontażu − obowiązki przedsiębiorców

Jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorcach prowadzących stację demontażu pojazdów? Jak przebiega proces inwestycyjny oraz jakie rodzaje decyzji musi uzyskać przedsiębiorca?

Konsekwencje niewdrożenia dyrektywy ściekowej – co dalej

W dyrektywie nr 91/271/EWG Komisja Europejska (KE) zobowiązała wszystkie państwa członkowskie do zapewnienia, aby aglomeracje miejskie odpowiednio odbierały i oczyszczały ścieki, eliminując lub ograniczając w ten sposób wszystkie niepożądane skutki, jakie się z nimi wiążą przy ich uwalnianiu do jednolitych części wód. Polska do dzisiaj nie zapewniła właściwych rozwiązań. Jakie działania zostały podjęte w celu wdrożenia dyrektywy ściekowej?

171

Pamiętaj o tym, składając wniosek o pozwolenie wodnoprawne dla myjni samochodowej!

Jeśli podmiot planuje uruchomić myjnię samochodową, powinien wiedzieć, że musi najpierw uzyskać pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacji gminy. Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o wydanie takiej decyzji?

Nowe warunki uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny

Od 1 stycznia 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o odpadach, która wprowadziła nowy warunek uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny. Od tego momentu przedmiot lub substancja musza spełnić szczegółowe warunki, aby mogłby być uznane za produkt uboczny.

Szykują się nowe przepisy istotne dla gmin

Pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którym gminy będą mogły kontrolować, czy mieszkańcy opróżniają szamba zgodnie z przepisami i czy mają podpisane stosowne umowy w tym zakresie. Ponadto jedną z nowości jest możliwość dopłacania przez gminy do systemu gospodarki odpadami ze środków własnych.

169

Nowe stawki opłaty podwyższonej za ścieki

Z artykułu dowiesz się, co wprowadza obwieszczenie ministra infrastruktury z 29 września 2021 r. w sprawie wysokości stawek opłaty podwyższonej obowiązujących od 1 stycznia 2022 r.

Czy technologie odnowy sieci stanowią istotny element bezpieczeństwa dostawy wody

Pomimo że w Polsce obserwuje się ciągły rozwój technologii odnowy sieci wodociągowych oraz coraz szerszy zakres ich stosowania, bardzo rzadko podejmowane są programy badawcze mające na celu ocenę stanu technicznego i funkcjonalnego tej infrastruktury i określenia potrzeb w zakresie jej odnowy.Na podstawie badań i obserwacji prowadzonych można jedynie stwierdzić, że generalnie stan tej infrastruktury jest zły. W jaki sposób dokonać odnowy sieci?

167

Nowości

Nowe stawki w zakresie zgód wodnoprawnych i opłat legalizacyjnych

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują również nowe stawki opłat za wydanie zgód wodnoprawnych i opłat legalizacyjnych, które znajdziesz w poniższej tabeli.