Kto otrzyma pozwolenie wodnoprawne
Pytanie: Skarb Państwa jest właścicielem gruntu, na którym PWiK zamierza uruchomić ujęcie wody podziemnej. Kto powinien zwrócić się do Wód Polskich o pozwolenie wodnoprawne: właściciel gruntu czy właściciel instalacji?
Kalendarium
Obowiązki przedsiębiorcy od 1 do 31 października 2022 r.
Baterie i akumulatory – obowiązki sprzedawców i użytkowników końcowych
Obok podmiotów wprowadzających do obrotu baterie i akumulatory obowiązki dotyczące postępowania z nimi spoczywają również m.in. na sprzedawcach detalicznych oraz użytkownikach tego typu źródeł. Do tej ostatniej grupy zaliczymy także przedsiębiorców działających we wszystkich branżach gospodarki.
ROP jako unijna zintegrowana polityka produktowa
Rozszerzona odpowiedzialność producenta (dalej: ROP) zakłada m.in. że odpowiednie zachęty gospodarcze mogą spowodować, że odpad stanie się cennym surowcem, a ponadto, że każdy z uczestników rynku ma wpływ na minimalizowanie negatywnych oddziaływań środowiskowych. ROP obejmuje projektantów, producentów, dystrybutorów (w tym marketing produktowy), sprzedawców oraz klientów/konsumentów.
Opakowania przyjazne środowisku nowym wyzwaniem dla przedsiębiorców
Producenci opakowań i przedsiębiorcy wykorzystujący opakowania do swoich produktów muszą sprostać rosnącym wymogom ochrony środowiska. Produkcja opakowań i wykorzystane do nich materiały nie mogą być obciążeniem dla środowiska naturalnego. Dlatego pojawiają się nowe regulacje prawne i techniki produkcji sprzyjające proekologicznym opakowaniom.
Szykują się wyższe kary za przestępstwa przeciwko środowisku
W ostatnich latach zauważalny jest wzrost liczby przestępstw przeciwko środowisku. Widoczna jest także tendencja wzrostowa liczby pożarów miejsc gromadzenia odpadów. Praktyka stosowania dotychczasowych przepisów pokazuje, że obecne sankcje karne są niewystarczające i nie powstrzymują sprawców przed popełnianiem przestępstw przeciwko środowisku. Dlatego rząd chce podwyższyć kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku.
Przemysł spożywczy w BDO
Funkcjonowanie przemysłu spożywczego nierozerwalnie wiąże się z generowaniem odpadów. Przede wszystkim dlatego, że większość środków spożywczych dostępnych na rynku wymaga odpowiedniego opakowania. Na etapie produkcji również powstają odpady np. niewykorzystane resztki surowców. Złożoność przepisów prawnych, a także brak ich jednolitej interpretacji przez organy kontrolujące jest problematyczne dla podmiotów działających w branży spożywczej. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi wymaganiami z zakresu ewidencji odpadów, by uniknąć niepotrzebnych problemów i ograniczyć ryzyko dotkliwej kary pieniężnej z tytułu ewentualnego niedopełnienia obowiązków.
Projekt nowego programu ochrony przed hałasem
18 sierpnia 2022 roku na stronie RCL pojawił się nowy projekt program ochrony przed hałasem (dalej: POPH). Jak podano w uzasadnieniu do projektu, aktualizacja program wynika z konieczności transpozycji przepisów dyrektywy Komisji (UE) 2020/367 z 4 marca 2020 r. zmieniającej załącznik III do dyrektywy 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do ustalenia metod oceny szkodliwych skutków hałasu w środowisku (Dz. Urz. UE L 67 z 5 marca 2020 r., str. 132. Dyrektywa ta miała zostać implementowana do 31 grudnia 2021 r. Jak to zazwyczaj w naszym kraju bywa – tak się nie stało.
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »
180
Uchwała i debata w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze
Dnia 14 września 2022 r. została opublikowana uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie katastrofy ekologicznej na rzece Odrze (M.P. z 2022 r. poz. 877). Co wnosi?
Obowiązki samorządów i nowe zadania gmin w kwestiach ochrony powietrza
Ustawa Prawo ochrony środowiska (Poś) wprowadziła system oceny i zarządzania jakością powietrza. W związku z tym co roku GIOŚ dokonuje oceny jakości powietrza w strefach, w których poziom substancji przekracza poziom dopuszczalny lub poziom docelowy (klasa C) oraz nie przekracza poziomu dopuszczalnego lub poziomu docelowego (klasa A). Ocena stanu jakości powietrza ma na celu wyodrębnienie stref, które wymagają podjęcia działań naprawczych, mających na celu poprawę jakości powietrza (strefy klasy C).
181
Wykorzystywanie odpadów poza instalacjami
Odzysk odpadów poza instalacjami i urządzeniami powinien odbywać się w oparciu o obowiązujące przepisy. Warto zatem poznać warunki wykorzystywania odpadów dopuszczonych m.in. do utwardzania gruntów, wykonywania budowli, w tym ich rozbudowy i przebudowy, wykonywania odbojników i odbijaczy, a także wykorzystywania w podziemnych technikach górniczych.
179
Czy jestem dystrybutorem sprzętu?
Pytanie: Czym się różni wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny na rynek od dystrybutora takiego sprzętu? Kiedy wprowadzający staje się dystrybutorem i jakie wiążą się z tym obowiązki?
Nowe stawki opłat za zgody wodnoprawne od 2023 roku
Dnia 26 sierpnia 2022 r. zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym RP obwieszczenie ministra infrastruktury z 5 sierpnia 2022 r. w sprawie wysokości stawek opłat za udzielenie zgód wodnoprawnych obowiązujących od 1 stycznia 2023 r. Co się wiąże z tym aktem prawnym?
Ile podmiotów złożyło już deklarację CEEB?
Jak powszechnie wiadomo, do 30 czerwca 2022 r. był obowiązek przedłożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków co do źródeł ogrzewania. Z danych GUNB wynika, że do końca czerwca w systemie CEEB złożono dokładnie 6 477 322 deklaracji o źródłach ciepła w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Te deklaracje dają obraz wykorzystywanych w Polsce źródeł ciepła.
178
Nie tylko WIOŚ kontroluje ścieki
Powszechnie przyjęło się, że to zazwyczaj WIOŚ kontroluje przedsiębiorstwa pod kątem przepisów ochrony środowiska, w tym także gospodarki wodnościekowej. Tymczasem kontrolęę mogą przeprowadzić także inne organy ochrony środowiska, np. Wody Polskie lub urzedy marszałkowskie. Co obejmuje kontrola Wód Polskich? Z jakich przepisów wynikają ich kompetencje? Szczegóły poniżej.
Kolejne zmiany dotyczące opłat za odpady
Zasada „zanieczyszczający płaci” może niedługo zyskać nowe oblicze. Resort środowiska zamierza wprowadzić zmiany mające na celu zmniejszenie ilości odpadów oraz obniżenie kosztów systemu. Poniżej szczegóły.
177
Dla ilu dni wylicza się opłatę stałą za odprowadzanie wód opadowych
Czy opłata stała za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do wód powinna być ustalona w oparciu o faktyczną liczbę korzystania z usługi, czyli liczby dni z opadami atmosferycznymi? Czy może jednak należy brać pod uwagę cały rok kalendarzowy, tzn. 365 dni, mimo że opady atmosferyczne nie występują nieprzerwanie przez cały ten okres?
3 grudnia 2023 r. mija czas na dostosowanie do konkluzji BAT
Instalacje do termicznego przekształcania odpadów innych niż niebezpieczne o wydajności przekraczającej 3 Mg na godzinę lub instalacje do termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych o wydajności przekraczającej 10 Mg dziennie mają termin do 3 grudnia 2023 r. na dostosowanie swoich pozwoleń do konkluzji BAT.
176
Realizacja celów środowiskowych poprzez zamówienia publiczne
Na barkach podmiotów sektora publicznego spoczywa obowiązek ekologiczności realizowanych zamówień publicznych. Muszą znać unijne kryteria środowiskowe a także priorytety opisane w krajowym dokumencie strategicznym – Polityka zakupowa państwa. Sektor prywatny również musi zdawać sobie sprawę, że biorąc udział w przetargach, będzie zobligowany do spełnienia tych kryteriów.
175
Kolejne zmiany dotyczące wiatraków
Dnia 4 marca 2022 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Co zakłada?
Czy decyzje DUŚ są wymagane w postępowaniach administracyjnych
Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (dalej: DUŚ) wymagane jest dla planowanych przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Poniżej szczegóły.
174
Kilka podmiotów jedna decyzja wodnoprawna
Jeżeli o pozwolenie wodnoprawne ubiega się wspólnie kilka podmiotów (np. dwa zakłady), wówczas wszystkie mogą być adresatami takiego pozwolenia (np. gdy budują wspólnie studnię i chcą z niej czerpać wodę).
Gmina może zlecić utrzymanie kanalizacji deszczowej
Gmina może sama realizować swoje zadania z zakresu utrzymywania kanalizacji deszczowej, ale równie dobrze może zlecić te zadania podmiotowi zewnętrznemu. Gospodarka komunalna, w tym utrzymywanie kanalizacji deszczowej, może być prowadzona także z wykorzystaniem samorządowego zakładu budżetowego czy spółek prawa handlowego należących do gmin.
Czy koperty kurierskie dołączone do towaru stanowią opakowanie
Pytanie: Pytanie: Czy jeżeli do towaru, który jest zapakowany na palecie, dołączam przylgi lub koperty kurierskie, w których jest faktura, to te koperty są opakowaniem wprowadzonym na rynek? Chodzi o liczbę opakowań wprowadzonych do rozliczenia.
173
Od 1 kwietnia zmiany dotyczące wywozu odpadów do niektórych krajów spoza OECD
Od 2 kwietnia 2022 r. obowiązuje rozporządzenie Komisji (UE) 2022/520 z 31 marca 2022 r. zmieniające rozporządzenie Komisji (WE) nr 1418/2007 dotyczące wywozu w celu poddania odzyskowi niektórych odpadów wymienionych w załączniku III lub IIIA do rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady do pewnych państw, których nie obowiązuje decyzja OECD w sprawie kontroli transgranicznego przemieszczania odpadów, zmieniające dotychczasowe rozporządzenie Komisji (WE) nr 1418/2007 z 29 listopada 2007 r. dotyczące wywozu w celu poddania odzyskowi niektórych odpadów wymienionych w załączniku III lub IIIA rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady do pewnych państw, których nie obowiązuje decyzja OECD w sprawie kontroli transgranicznego przemieszczania odpadów (Dz.U.UE.L.2007.316.6).
Gotowi do 55 roku, tzn. „Fit for 55”
Do 2050 roku ma zostać wdrożone narzędzie do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jest to pakiet aktów prawnych mających na celu wprowadzenie kolejnych działań w zakresie ochrony klimatu.
172
Dopiero oczyszczona masa odpadów wlicza się do poziomów recyklingu
Czy wiesz, że odkąd 1 stycznia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków zaliczania masy odpadów opakowaniowych do poddanych recyklingowi, dopiero masa odpadów pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń może zostać wliczona do poziomu recyklingu? Poniżej szczegóły.
171
Praktyczne wskazówki radzenia sobie z BDO
Odkąd ruszyła baza BDO, a przypominamy, że było to już 2 lata temu, podlega ona nieustannym zmianom i modyfikacjom. Przez ten okres dodano wiele nowych modułów i funkcji. Nie zmniejsza to jednak skali pytań i wątpliwości użytkowników. Poniżej kilka praktycznych wskazówek, jak sobie poradzić z niektórymi problemami dotyczącymi bazy.
169
Nowe stawki opłaty podwyższonej za ścieki
Z artykułu dowiesz się, co wprowadza obwieszczenie ministra infrastruktury z 29 września 2021 r. w sprawie wysokości stawek opłaty podwyższonej obowiązujących od 1 stycznia 2022 r.
Czy technologie odnowy sieci stanowią istotny element bezpieczeństwa dostawy wody
Pomimo że w Polsce obserwuje się ciągły rozwój technologii odnowy sieci wodociągowych oraz coraz szerszy zakres ich stosowania, bardzo rzadko podejmowane są programy badawcze mające na celu ocenę stanu technicznego i funkcjonalnego tej infrastruktury i określenia potrzeb w zakresie jej odnowy.Na podstawie badań i obserwacji prowadzonych można jedynie stwierdzić, że generalnie stan tej infrastruktury jest zły. W jaki sposób dokonać odnowy sieci?
167
Kontrola sprawozdań z odbioru nieczystości ciekłych
Zgodnie z art. 9o ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przedsiębiorca, który prowadzi działalność polegającą na opróżnianiu zbiorników bezodpływowych i transporcie nieczystości ciekłych, musi składać kwartalne sprawozdania z prowadzonej działalności.
Koniecznie sprawdź, czy i kiedy musisz złożyć sprawozdanie do GUS
Obowiązek sprawozdawczy do Głównego Urzędu Statystycznego wynika z art. 30 pkt 3 ustawy o statystyce publicznej i dotyczy przekazywania w sposób jednorazowy, systematyczny lub okresowo, nieodpłatnie informacji dotyczących prowadzonej działalności i jej wyników w odpowiednim formacie i terminie oraz według zasad określonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej oraz w rozporządzeniach Rady Ministrów w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej.Za niewywiązanie się z tego obowiązku grozi nawet kara pozbawienia wolności. Kto musi składać takie sprawozdania?