Spawanie – jak prawidłowo wyznaczyć emisję?
Podmiot korzystający ze środowiska jest zobowiązany do określenia wielkości emisji do powietrza pyłów i gazów w kilogramach i w tym celu powinien skorzystać ze stawek za kilogram substancji danego rodzaju z odpowiedniej tabeli obwieszczenia (lub rozporządzenia) ministra środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska.
Prosty sposób na określenie warunków korzystania z wód
Określenie warunków korzystania z wód w operacie wodnoprawnym często nastręcza wiele problemów osobom, które opracowują ten dokument. W niniejszym artykule podpowiadamy, skąd wziąć niezbędne dane i jak określić warunki krok po kroku.
Pamiętaj o tym, składając wniosek o pozwolenie wodnoprawne dla myjni samochodowej!
Jeśli podmiot planuje uruchomić myjnię samochodową, powinien wiedzieć, że musi najpierw uzyskać pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacji gminy. Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o wydanie takiej decyzji?
Nowe warunki uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny
Od 1 stycznia 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o odpadach, która wprowadziła nowy warunek uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny. Od tego momentu przedmiot lub substancja musza spełnić szczegółowe warunki, aby mogłby być uznane za produkt uboczny.
Szykują się nowe przepisy istotne dla gmin
Pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którym gminy będą mogły kontrolować, czy mieszkańcy opróżniają szamba zgodnie z przepisami i czy mają podpisane stosowne umowy w tym zakresie. Ponadto jedną z nowości jest możliwość dopłacania przez gminy do systemu gospodarki odpadami ze środków własnych.
Praktyczne wskazówki radzenia sobie z BDO
Odkąd ruszyła baza BDO, a przypominamy, że było to już 2 lata temu, podlega ona nieustannym zmianom i modyfikacjom. Przez ten okres dodano wiele nowych modułów i funkcji. Nie zmniejsza to jednak skali pytań i wątpliwości użytkowników. Poniżej kilka praktycznych wskazówek, jak sobie poradzić z niektórymi problemami dotyczącymi bazy.
Zakres raportu ooś dla ferm drobiu
Przedmiotowy artykuł zawiera kluczowe kwestie w celu skrócenia procedury związanej z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Jeśli więc chcesz poznać, co powinien zawierać raport ooś, aby skrócić całą procedurę, koniecznie się z nim zapoznaj.
System rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP)
Ustawa z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw weszła w życie już 1 stycznia 2022 r., z wyjątkiem art. 1 pkt 35 i pkt 40 lit. A, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. Nowe przepisy wprowadziły wiele zmian i nowych zapisów w zakresie, m.in.: gospodarowania odpadami, w tym odpadami komunalnymi, produktu ubocznego, krajowego programu zapobiegania powstawaniu odpadów, programu zapobiegania powstawaniu odpadów żywności, krajowego planu gospodarki odpadami, odpadów budowlanych i rozbiórkowych, olejów odpadowych, termicznego przekształcania odpadów.
- « pierwsza
- «
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- »
- ostatnia »
2023
Przetwarzanie odpadów w pigułce
Działalność polegająca na przetwarzaniu odpadów wymaga zgodnie z przepisami odpowiedniego zezwolenia. Do kogo złożyć wniosek? Jak go przygotować? Ile kosztuje uzyskanie decyzji? Przeczytasz o tym w niniejszym artykule.
Przenieś koszty mediów na najemcę
Bardzo wielu przedsiębiorców wynajmuje nieruchomości klientom, którzy zajmują się różnego rodzaju działalnością związaną z ochroną środowiska, np. gospodarowaniem odpadami. Umowy najmu sporządzane są w formie pisemnej. Określane są w nich m.in. koszty, które najemca przejmuje w związku z najmem danej nieruchomości, np. za media (gaz, ciepła i zimna woda, odbiór ścieków czy koszty wywozu śmieci). Są one płacone na podstawie refaktur, powiększonych o VAT. Warto zagłębić się w ten temat i poznać tajniki prawidłowego refakturowania kosztów mediów na najemcę. Szczegóły w artykule.
Od nowego roku zmieniły się stawki opłat w gospodarce wodnościekowej
Od początku 2023 roku zmianie uległy niektóre stawki opłat w zależności od przedmiotu.
2022
Sprawozdawczość o emisji gazów w cyklu życia paliw będzie doprecyzowana!
Na stronie rządowego centrum legislacji 25 maja 2022 r. pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sprawozdania rocznego dotyczącego emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej. Co zakłada?
Rozliczanie dotacji na usuwanie folii rolniczych przez gminę
Gmina jest czynnym podatnikiem VAT. Przystąpiła do przedsięwzięcia związanego z usuwaniem folii rolniczych. Na daną inwestycję gmina otrzyma dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Jak należy dokonać rozliczenia danej dotacji? Czy biorąc pod uwagę stanowiska reprezentowane przez organy podatkowe oraz sądy administracyjne, gmina powinna zapłacić zawarty w kwocie dotacji VAT do US i czy może dokonać odliczenia podatku naliczonego w kwocie 100% VAT z wystawionej faktury? W ramach jakiego dokumentu rozliczyć się z urzędem skarbowym oraz kiedy zaistnieje obowiązek podatkowy? Załóżmy, że faktura opiewa na kwotę brutto 50.000 zł.
Kolejne zmiany w ustawie ooś!
Rząd przewiduje wprowadzenie zmian do obowiązującej ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, które mają przede wszystkim ułatwić procedurę uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Projekt opublikowano na stronie rzadowego centrum legislacji 18 maja 2022 r. Jakie jeszcze zmiany mają być wprowadzone?
2021
Zmiany dotyczące wydawania decyzji środowiskowych utrudnią życie inwestorom
Nowa ustawa o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa środowiskowa) wprowadzi ważne zmiany m.in. w procedurze wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Pomimo ogólnego celu mającego wpłynąć pozytywnie na środowisko nowe przepisy nie są korzystne dla inwestorów. Przede wszystkim ułatwią one działania osobom, które będą chciały zablokować dany proces inwestycyjny. Ponadto nowelizacja wzmocni pozycję organizacji ekologicznych, które będą mogły skuteczniej niż do tej pory wstrzymywać realizację przedsięwzięć.
Proces modernizacji elektrociepłowni w kontekście wykorzystania biomasy
Modernizacja polskich elektrociepłowni, zgodnie z oceną ekspertów, nie jest procesem o intensywnej dynamice ze względu na sytuację ekonomiczną w tym sektorze, który nie ma dużych środków własnych do inwestycji i został obciążony wzrastającymi kosztami bilansowania emisji CO2. Z artykułu dowiesz się m.in.: w jakim stopniu elektrociepłownie w Polsce są zainteresowane wykorzystaniem biomasy; czy osady ściekowe z naszej oczyszczalni mogą stać się niedługo cennym źródłem energii.
2020
Audyt o ZSEiE oraz opakowaniowy – co warto o nich wiedzieć
Ustawa z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r. poz. 875) przesunęła terminy przeprowadzenia audytów zewnętrznych za 2019 rok dla przetwarzających i eksportujących odpady opakowaniowe oraz dla zakładów przetwarzania i organizacji odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Co warto wiedzieć o tych audytach i jak rzetelnie się do nich przygotować? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
W jaki sposób zgłosić instalację? Poznaj stosowną procedurę
Niektóre rodzaje instalacji, które nie wymagają pozwolenia, podlegają zgłoszeniu. W wyniku eksploatacji instalacji emitowane są substancje mogące wywierać negatywny wpływ na środowisko. W konsekwencji zostały opublikowane rodzaje instalacji powodujące konieczność zgłoszenia ich odpowiedniemu organowi ochrony środowiska. Oczywistym warunkiem jest, aby taka instalacja nie wymagała uzyskania pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza.Z artykułu dowiesz się m.in.: Które rodzaje instalacje powinieneś zgłosić Jak takie zgłoszenie powinno wyglądać Do jakiego urzędu należy się z nim udać
Skąd pozyskać dane do operatu wodnoprawnego
Pozwolenie wodnoprawne wraz ze zgłoszeniem wodnoprawnym, oceną wodnoprawną oraz decyzją zwalniającą z zakazu lokalizacji pewnych inwestycji czy obiektów na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią stanowią wspólny pakiet tzw. zgód wodnoprawnych. W każdym przypadku należy wystąpić z wnioskiem o wydanie zgody wodnoprawnej, a jedynie do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego należy dołączyć specjalistyczną dokumentację, jaką jest operat wodnoprawny.
2019
Najczęstsze uwagi dotyczące wniosków o wydanie pozwoleń na wytwarzanie odpadów
Przedsiębiorcy składając wniosek o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów do starostwa lub innego organu ochrony środowiska, liczą się dodatkowym okresem przewidzianym na wezwanie do jego uzupełnień. Błędy w składanych wnioskach często powtarzają się i tym samym urzędnicy potrafią wskazać te nieprawidłowości, które są przez przedsiębiorców popełniane najczęściej. Jeżeli zależy Ci na oszczędności czasu i skróceniu drogi koniecznej do zdobycia stosownych pozwoleń, przeczytaj poniższy artykuł. Opisano w nim przykładowe uwagi do wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów dla bezobsługowej myjni samochodowej.
2018
Zajmujesz się urządzeniami chłodniczymi oraz klimatyzacjami swoich klientów? Dowiedz się, w jaki sposób uzyskać niezbędny certyfikat dla przedsiębiorców
Jeżeli prowadzisz działalność w obrębie SZWO i F-gazów lub chcesz zajmować się stacjonarnymi urządzeniami chłodniczymi, klimatyzacyjnymi i pompami ciepła bądź wykonywać takie usługi dla klientów, powinieneś uzyskać certyfikat dla przedsiębiorców. Dokument ten potwierdzi Twoje uprawnienia do instalacji, konserwacji (napraw i usuwania) lub serwisowania urządzeń. Z artykułu dowiesz się, w jaki sposób możesz to zrobić.Dokumenty do tematu: Wniosek o wydanie certyfikatu dla przedsiębiorców, Oświadczenie o niekaralności, Oświadczenie o spełnieniu przez przedsiębiorcę wymagań odpowiednich do rodzaju prowadzonej działalności (szwo i F-gazy). Na stronie internetowej: Wniosek o wydanie certyfikatu dla przedsiębiorców.
Zobacz, jak wygląda przykładowa karta charakterystyki
Informacje dotyczące substancji niebezpiecznych oraz ich właściwości są zawarte w kartach charakterystyki substancji niebezpiecznych. Poniżej znajdziesz przykładową kartę − wodorotlenku sodu, dzięki której zapoznasz się ze wszystkimi danymi, które powinna zawierać karta charakterystyki oraz poznasz szczegółowe właściwości tej substancji.
2015
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej
Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.
2016
Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada
Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.