Nowe stawki opłaty podwyższonej za ścieki
Z artykułu dowiesz się, co wprowadza obwieszczenie ministra infrastruktury z 29 września 2021 r. w sprawie wysokości stawek opłaty podwyższonej obowiązujących od 1 stycznia 2022 r.
Czy technologie odnowy sieci stanowią istotny element bezpieczeństwa dostawy wody
Pomimo że w Polsce obserwuje się ciągły rozwój technologii odnowy sieci wodociągowych oraz coraz szerszy zakres ich stosowania, bardzo rzadko podejmowane są programy badawcze mające na celu ocenę stanu technicznego i funkcjonalnego tej infrastruktury i określenia potrzeb w zakresie jej odnowy.Na podstawie badań i obserwacji prowadzonych można jedynie stwierdzić, że generalnie stan tej infrastruktury jest zły. W jaki sposób dokonać odnowy sieci?
Te kwestie dotyczące raportu o KOBiZE Cię zainteresują
Głównym zadaniem KOBiZE jest administrowanie systemem handlu uprawnieniami do emisji w Polsce. KOBiZE prowadzi także Krajową bazę, w której gromadzone są informacje o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji oraz parametrach z nimi związanych.W ostatnim numerze mogłeś przeczytać więcej na temat zasad składania tego raportu. W poniższym artykule przedstawiono natomiast odpowiedzi na często pojawiające się pytania dotyczące KOBiZE.
Opłaty za usługi wodne – ich obliczanie, obowiązki
Obowiązek opłat za usługi wodne nie dotyczy wszystkich wymienionych w art. 35 ust. 3 ustawy Prawo wodne (dalej: PW) usług wodnych. Wprost dotyczy to: poboru wód podziemnych lub wód powierzchniowych, wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz odprowadzania do wód wód opadowych lub roztopowych ujętych w systemy kanalizacji deszczowej albo systemy kanalizacji zbiorczej na terenie miast. Takie formy korzystania z wód do końca 2017 roku były zasadniczo objęte obowiązkiem naliczania i uiszczania opłat za korzystanie ze środowiska.Z artykułu dowiesz się m.in.: jak są ustalane stawki opłat i ich wysokość, kto jest zobowiązany do ponoszenia opłat, czym są opłaty podwyższone.
Najczęstsze błędy w selektywnej zbiórce – tych odpadów nie klasyfikuj do frakcji komunalnej
Ustawa o odpadach wprowadziła hierarchię sposobów postępowania z odpadami. Kluczowe jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Jeśli jednak odpady powstaną, to zanim się ich pozbędziemy, powinniśmy zadbać o ich przygotowywanie do ponownego użycia − recykling lub inny proces odzysku. W ostateczności odpady można poddać unieszkodliwianiu. Polacy wciąż niechętnie segregują odpady lub robią to w sposób niewłaściwy. Warto zastanowić się, przed wyrzuceniem odpadu, gdzie jest jego miejsce.
- « pierwsza
- «
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- »
- ostatnia »
2023
Wymogi odnośnie do przetwarzania zsee
Pytanie: Pytanie: Jakie wymagania należy spełnić, aby móc prowadzić działalność w zakresie przetwarzania zużytego sprzetu elektrycznego i elektronicznego? Jak wygląda audyt zakładu prowadzącego taką działalność?
Wymagania odnośnie do umowy na odbiór ścieków
Pytanie: Pytanie: Zamierzam rozpocząć działalności polegającą na świadczeniu usług w zakresie opróżniania opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Czy świadcząć tego typu usługi muszę zawierać umowy z właścicielami nieruchomości, z których odbiera będę nieczystości ciekłe? Jeśli tak, to jaką formę powinna mieć taka umowa? Czy musi być tp pisemne zlecenie?
Przygotuj właściwie przetarg na odbiór odpadów komunalnych
Pytanie: Pytanie: Chcielibyśmy ogłosić przetarg na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Jak powinniśmy się do tego przygotować? O jakich dokumentach powinniśmy pamiętać?
2022
Spraw, żeby Twój budynek się zazielenił
Zielone dachy i żyjące ściany to sposób na nadanie budynkom bliższego naturze, zielonego charakteru. Jak można tego dokonać? Poniżej kilka sposobów.
Klasyfikacja transgranicznie przemieszczanych odpadów
W przypadku odpadów, które mają zostać przewiezione za granicę w celu poddania ich odzyskowi lub unieszkodliwieniu, klasyfikacja odpadów wygląda nieco inaczej niż w przypadku odpadów krajowych. Cały proces transgranicznego przemieszczania odpadów uregulowany został w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1013/2006 z 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów.
2021
Kiedy jesteś zwolniony z obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego
Przepisy Prawa wodnego wymagają, aby podmiot korzystający z wody miał pozwolenie wodnoprawne. Ale nie jest to wcale regułą i istnieje cały katalog sytuacji, w których możemy korzystać z określonych wód, w określonych celach, bez jakichkolwiek pozwoleń.Aby zrozumieć, na jakie korzystanie z wód nie trzeba mieć pozwolenia wodnoprawnego, najpierw należy dowiedzieć się, jakie rodzaje korzystania z wód wyróżnia w ogóle Prawo wodne i czym jest pozwolenie wodnoprawne. O tym m.in. przeczytasz w artykule.
Jak rozwiązać problemy z zagospodarowaniem odpadów medycznych i niebezpiecznych
W związku z panującą pandemią COVID-19 w ciągu ostatniego półtora roku obserwowaliśmy zintensyfikowane działania medyczne, które skutkowały również zwiększeniem ilości wytwarzanych odpadów medycznych oraz niebezpiecznych. Te dwa rodzaje odpadów są zdecydowanie trudniejsze do zagospodarowania niż odpady komunalne. Z jakimi problemami w tym zakresie boryka się branża? W jaki sposób można je rozwiązać? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w artykule.
2020
Instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców w dobie pandemii
Pandemia COVID-19 wywołała jeden z największych szoków gospodarczych i społecznych XXI wieku. Wiązało się to z zatrzymaniem globalnej produkcji, uderzeniem w łańcuchy dostaw na całym świecie, gwałtownym spadkiem konsumpcji wraz z załamaniem zaufania i nagłym zatrzymaniem większości sektora usług będącym konsekwencją narzuconego dystansu społecznego. W odpowiedzi na kryzys gospodarczy spowodowany epidemią COVID-19 Komisja Europejska (KE) przyjęła nowe zasady udzielania pomocy dla przedsiębiorstw na podstawie Tymczasowych ram środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19. Na jakie wsparcie możesz liczyć?
Dowiedz się, czym jest audyt środowiskowy EDD
Audyty Environmental Due-Diligence (EDD) są od lat powszechnie stosowane w krajach Europy Zachodniej oraz w USA w celu wspierania procesów decyzyjnych w trakcie zakupów, fuzji i przejęć nieruchomości. Dzięki nim inwestorzy mogą uzyskać wiarygodne informacje na temat przedmiotu transakcji, w szczególności na temat istniejących rodzajów ryzyka i potencjalnych zobowiązań z nim związanych w kontekście środowiskowym. Informacje te mogą mieć znaczny wpływ na szacowaną wartość przedmiotu transakcji. Jednocześnie celem wykonania audytu dla sprzedawcy mogą być działania prewencyjne mające służące wykluczeniu lub zminimalizowaniu istniejącego ryzyka, by podnieść wartość przedmiotu transakcji oraz przyspieszyć realizację transakcji.
2019
Odpowiedzialność prawna a ochrona środowiska – czyli jakie zapisy warto zawrzeć w umowie najmu
Z poniższego artykułu dowiesz się:- kto jest korzystającym ze środowiska;- jakie kwestie środowiskowe należy uwzględnić w zakresie obowiązków najemcy i wynajmującego;- czemu służy ustalenie obowiązków środowiskowych pomiędzy stronami w umowie najmu.Istotną kwestią w odpowiedzialności względem obowiązków, wynikających z przepisów ochrony środowiska jest ustalenie podmiotu korzystającego, czyli powodującego emisję, w tym np. wytwarzanie odpadów, ścieków czy lotnych zanieczyszczeń.
Obowiązujące zasady audytu środowiskowego
Audyty Environmental Due-Diligence (EDD) są od lat powszechnie stosowane w krajach Europy Zachodniej oraz w USA w celu wspierania procesów decyzyjnych w trakcie zakupów, fuzji i przejęć nieruchomości. Dzięki nim inwestorzy mogą uzyskać wiarygodne informacje na temat przedmiotu transakcji, w szczególności na temat istniejących rodzajów ryzyka i potencjalnych zobowiązań z nim związanych w kontekście środowiskowym. Informacje te mogą mieć znaczny wpływ na szacowaną wartość przedmiotu transakcji. Jednocześnie celem wykonania audytu dla sprzedawcy mogą być działania prewencyjne mające na celu wykluczenie lub zminimalizowanie istniejącego ryzyka w celu podniesienia wartości przedmiotu transakcji oraz przyspieszenia realizacji transakcji. Poniższy artykuł stanowi uzupełnienie i rozszerzenie tematu poruszanego w ostatnim numerze.
2018
Procedura przeniesienia decyzji środowiskowej krok po kroku
Dokumenty: przykładowy wniosek o przeniesienie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgoda strony, na rzecz której decyzja została wydana, na przeniesienie tej decyzji, oświadczenie podmiotu, na rzecz którego decyzja ma zostać przeniesiona, o tym, że przejmuje warunki zawarte w decyzji podlegającej przeniesieniu.
Plan naprawczy przy narażeniu na hałas
Istnieją branże, jak również stanowiska pracy, gdzie często dochodzi do przekroczeń dopuszczalnych norm (NDN) hałasu. W takim przypadku obowiązujące przepisy nakazują sporządzenie i wprowadzenie w życie programu działań organizacyjno-technicznych, zmierzającego do ograniczenia narażenia na hałas. Program działań organizacyjno-technicznych zmierzających do ograniczenia narażenia na występujące przekroczenia dopuszczalnych norm hałas, czyli program naprawczy, należy opracować i wdrożyć na podstawie wymagań zawartych w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne. W jaki sposób prawidłowo przygotować i przeprowadzić taki program naprawczy?
2015
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej
Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.
2016
Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada
Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.