UWAGA! Od 22 lutego 2022 r. odpady muszą być zgłaszane do SENT!
Jak podano w komunikacie na stronie celno–skarbowej PUESC pod adresem: https://puesc.gov.pl/aktualnosci 26 stycznie 2022 r. zatwierdzono projekt rozporządzenia dotyczącego systemu monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, zgodnie z którym od 22 lutego 2022 r. międzynarodowy obrót odpadami jest monitorowany w SENT.
Rok 2022 to nowe dotacje i pożyczki na ochronę środowiska
W 2022 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przygotował kolejne wsparcia dla projektów inwestycyjnych przyczyniających się aktywnie do poprawy stanu środowiska naturalnego.
Pięć etapów sporządzania deklaracji dotyczącej źródeł ciepła (CEEB)
Zarządca budynku lub lokalu powinien złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Sprawdź, kiedy i jak taką deklarację złożyć oraz w jaki sposób ją wypełniać.
Pytania i odpowiedzi dotyczące sprawozdań o odpadach
Zgodnie z art. 75 ust. 1 ustawy o odpadach podmiotami obowiązanymi do składania corocznych sprawozdań do marszałka województwa są: wytwórca obowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów; prowadzący działalność polegającą na gospodarowaniu odpadami, z wyłączeniem prowadzącego odbieranie odpadów komunalnych w zakresie: a) zbierania odpadów,b) przetwarzania odpadów− obowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów; podmiot prowadzący działalność polegającą na wydobywaniu odpadów ze składowiska lub zwałowiska odpadów, na podstawie zgody na wydobywanie odpadów lub decyzji zatwierdzającej instrukcję prowadzenia składowiska odpadów w fazie poeksploatacyjnej. W artykule znajdziesz odpowiedzi na często pojawiające się wątpliwości dotyczące składania rocznych sprawozdań o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami.
Opłata środowiskowa i produktowa – praktyczne problemy
Opłata za korzystanie ze środowiska to jeden ze środków finansowo-prawnych w ochronie środowiska, który polega na płaceniu za: wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, wydane uprawnienia do emisji, zgodnie z ustawą o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, składowanie odpadów. Opłata produktowa to inaczej kara pieniężna, którą podmiot musi sam sobie naliczyć w przypadku nieosiągnięcia wymaganego poziomu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych oraz odpadów poużytkowych (tj. olejów i preparatów smarowych oraz opon pneumatycznych z gumy nowych i używanych).
- « pierwsza
- «
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- »
- ostatnia »
2023
O co chodzi z tym śladem węglowym?
Ostatnio co raz głośniej zrobiło się na temat tzw. śladu węglowego. O co w tym chodzi i czy ma to jakiś wpływ na obowiązki firm?
Nowe kary dla gmin w zakresie wody i ścieków
Rząd wprowadził nowe administracyjne kary pieniężne dla gmin, jeśli nie wywiążą się z obowiązków sprawozdawczych dotyczących KPOŚK oraz obowiązków dostosowywania aglomeracji do konkretnych wymagań dyrektywy ściekowej.
2022
Tworzywa sztuczne a zgłoszenie w SENT
Pytanie: Pytanie: Od 22 lutego 2022 r. każdy przewóz i przywóz do Polski odpadów jest objęty systemem SENT. Czy to dotyczy również tworzyw sztucznych, proszków PCW itp.?
Czy na jednej działce mogą istnieć dwa złomowiska?
Pytanie: Pytanie: Czy dwa niezależne podmioty mogą prowadzić swoje punkty skupu złomu na tej samej nieruchomości? Czy muszą mieć dwa osobne pozwolenia? Jak wskazać miejsce prowadzenia działalności we wniosku o ich wydanie, jeśli działka nie jest formalnie podzielona?
Czy handel materiałami budowlanymi wymaga wpisu do BDO
Pytanie: Pytanie: Czy firma handlowa obsługująca w zakresie sprzedaży producenta materiałów budowlanych (kleje, zaprawy, gładzie, wylewki itp. w workach), która wytwarza jedynie niewielką ilość odpadów komunalnych, ma obowiązek rejestracji w BDO? Obsługiwany producent jest zarejestrowany w BDO.
2021
Kompendium wiedzy o emisjach przemysłowych
Dużym zagrożeniem dla środowiska oraz zdrowia ludzkiego są emisje zanieczyszczeń do powietrza i gruntu oraz zanieczyszczenia wód, które są wynikiem działalności przemysłowej. Tematyka ta stanowi od wielu lat przedmiot prac legislacyjnych zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym.Jednym z najważniejszych dokonań prawnych w tym zakresie jest dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych (IED), związane z nią konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) oraz rozwijająca się strategia unijna Europejski Zielony Ład. W polskim porządku prawnym obowiązuje ustawa Prawo ochrony środowiska i wymagania dotyczące pozyskania pozwoleń zintegrowanych.
2019
Wylicz bezbłędnie opłatę rejestracyjną – pozwolenie zintegrowane
Pozwolenie zintegrowane (IPPC) dotyczy emisji zanieczyszczeń i korzystania ze środowiska, i kompleksowo uwzględnia wszystkie aspekty eksploatacji instalacji w odniesieniu do jej oddziaływania na środowisko. Dzięki temu możesz działać w oparciu na jedną decyzję administracyjną, zamiast kompletować odrębne pozwolenia sektorowe. Wniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego powinien spełniać wymagania określone w art. 181 ust. 1 pkt 2–4 ustawy Prawo ochrony środowiska, a także zawierać informacje określone w art. 208 ust. 2. Zgodnie natomiast z art. 208 ust. 6 pkt 1 tej ustawy do wniosku o wydanie pozwolenia zintegrowanego dołącza się dowód uiszczenia opłaty rejestracyjnej.
Sprawdź, czy musisz płacić za pobór zwrotny wód
Pobór zwrotny wód polega na poborze określonej, mierzalnej ilości wody, a następnie jej zwrocie bez zanieczyszczenia, którego stopień przekształcałby ją w ścieki w rozumieniu art. 16 pkt 61 ustawy Prawo wodne (dalej PW) oraz bez jej definitywnego zużycia (utraty substratu), które skutkowałoby odprowadzeniem wody w ilości mniejszej, niż pobrano. Pobór zwrotny wód sprowadza się w istocie do przepływu wody przez urządzenie wodne. W związku z tym tego rodzaju pobór nie jest klasyfikowany jako usługa wodna, a tym samym nie powinien podlegać opłacie. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule.
2018
Wyliczanie opłat za różne usługi wodne
Firma posiadająca pozwolenie wodnoprawne, które obejmuje m.in. pobór wód podziemnych, ustanowienie strefy ochronnej bezpośredniej, odprowadzanie wód popłucznych, odprowadzanie ścieków przemysłowych i socjalno-bytowych oraz odprowadzanie wód opadowych i roztopowych powinna zacząć uiszczać opłaty stałe. Z artykułu dowiesz się m.in.: Od kiedy musisz uiszczać opłaty stałe? W jaki sposób wyliczyć wysokość takiej opłaty? Na jakie konto musisz wpłacić pieniądze i w jakim terminie? Czy opłaty zmienne będą uiszczane jak dotychczas, na podstawie sprawozdania rocznego do urzędu marszałkowskiego?
Wszystko, co musisz wiedzieć o pomiarach emisji w związku z eksploatacją instalacji lub urządzenia
Pomiary środowiska najczęściej dotyczą emisji do powietrza, poboru wód podziemnych i powierzchniowych oraz pomiaru natężenia hałasu. Nie każdy musi je wykonywać. Czasem są do nich zobowiązane tylko te podmioty, na które została nałożona stosowna decyzja organu ochrony środowiska. Prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia mogą być zobowiązani do dwóch rodzajów pomiarów: okresowych, ciągłych. Więcej szczegółów na temat pomiarów emisji w związku z eksploatacją instalacji lub urządzeń znajdziesz w poniższym artykule.
W jaki sposób poinformować urząd o planowanych zmianach w instalacji objętej pozwoleniem zintegrowanym
Jeżeli prowadzisz instalację, która jest objęta pozwoleniem zintegrowanym, masz obowiązek informowania właściwego organu ochrony środowiska o planowanych zmianach lub złożenia wniosku o zmianę pozwolenia zintegrowanego. Dotyczy to przypadku, w którym zmianie ulega sposób funkcjonowania instalacji lub jest rozbudowywana, co może mieć wpływ na środowisko. W przypadku gdy planowana zmiana w instalacji ma charakter istotny, czyli zwiększana skala działalności wynikająca z tej zmiany, sama w sobie, kwalifikowałaby ją jako rodzaj instalacji mogącej powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości (zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 27 sierpnia 2014 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości), to najlepiej od razu złożyć wniosek o zmianę pozwolenia zintegrowanego.W przeciwnym wypadku warto złożyć wniosek informujący. Wtedy organ stwierdzi, czy stosowne pozwolenie wymaga zmiany, czy też nie. W tekście znajdziesz niezbędne informacje do opracowania tego wniosku.
2015
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej
Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.
2016
Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada
Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.