Sprzęt w urządzeniu – czy podlega przepisom ustawy o ZSEiE

Wiele podmiotów działających na rynku kupuje sprzęt za granicą, a w Polsce wmontowuje go do urządzeń czy pojazdów (np. autobusów, monitorów, głośników).Czy takie działania podlegają ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym? Czy w związku z tym podmioty te mają obowiązki środowiskowe? 

Praktyczne wskazówki na temat marcowych obowiązków − zużyty sprzęt, baterie i akumulatory oraz pojazdy wycofane z eksploatacji

W poniższym artykule zostaną − od strony praktycznej − omówione obowiązki, które muszą zrealizować: podmioty na podstawie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, podmioty na bazie ustawy o bateriach i akumulatorach, podmioty w ramach ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Opłata za korzystanie ze środowiska – sprawdź, jak ją wyliczyć

Zgodnie z art. 3 pkt 20 ustawy Prawo ochrony środowiska, gdy mówi się o podmiocie korzystającym ze środowiska – rozumie się przez to:a)      przedsiębiorcę w rozumieniu przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców oraz przedsiębiorcę zagranicznego w rozumieniu przepisów ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego,b)     jednostkę organizacyjną niebędącą przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców,c)      osobę fizyczną niebędącą podmiotem, o którym mowa powyżej, korzystającą ze środowiska w zakresie, w jakim korzystanie ze środowiska wymaga pozwolenia.

Wszystko, co warto wiedzieć o osadach ściekowych

Dynamiczny rozwój budowy i rozbudowy sieci kanalizacyjnych oraz oczyszczalni ścieków komunalnych powoduje, że wytwarzane są coraz większe ilości komunalnych osadów ściekowych.Osad ściekowy jest pozostałością po procesie oczyszczenia ścieków. Komunalne osady ściekowe zawierają wiele wartościowych substancji odżywczych (m.in. związki azotu i fosforu jak w nawozach), mają wysoką kaloryczność (można z nich produkować energię elektryczną i ciepło w procesach np. termicznego przekształcania) oraz zawierają związki organiczne umożliwiające ich fermentację w celu produkcji biogazu, a następnie energii elektrycznej i ciepła. Poniższe opracowanie przybliża zagadnienie wykorzystania osadów, w tym: ramy prawne określające możliwości postępowania z osadami, sposoby i możliwości ich zagospodarowania, wskazówki biznesowe.

Składanie sprawozdań za 2020 rok przez podmioty prowadzące PSZOK i odbierające odpady komunalne

Prowadzący PSZOK (z wyłączeniem gminy) oraz odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości są zobowiązani są sporządzania rocznych sprawozdań. Sprawozdanie jest przekazywane wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta do 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy − za rok 2020 złożymy je do 31 stycznia 2021 r.

2022

Praktyczne rozwiązania dla użytkowników bazy BDO

W tym numerze kontynuujemy opisywanie problemów związanych z prowadzeniem bazy BDO przez jej użytkowników. Odpowiadamy na najbardziej nurtujące Was pytania i wskazujemy proste rozwiązania. Dowiesz się m.in., kto może skorzystać z pomocy de minimis, jakie działy powinien wypełnić wytwórca odpadów w sprawozdaniu o odpadach oraz jak powinna wyglądać korekta sprawozdania rocznego. Szczegóły poniżej.

Zmiana przepisów dotyczących raportu ooś

Dnia 23 kwietnia 2022 roku weszło w życie rozporządzenie w sprawie format dokumentu zawierającego wyniki inwentaryzacji przyrodniczej oraz format raportu o oddziaływaniu na środowisko. Ma ono wpływ na podmioty, które zajmują się opracowywaniem tzw. raportów ooś. Co wprowadzono?

WIOŚ będzie dawał nowe mandaty!

Dnia 21 lutego 2022 roku na stronie Rządowego Centrum legislacji pojawił się projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Co zakłada?

2021

Katalog kar w ochronie środowiska – niezbędnik każdego specjalisty

Aktualnie obowiązujące akty prawne z zakresu ochrony środowiska tworzą obszerny zbiór przepisów, nakazów i zakazów, a także sankcji, które grożą za niedopełnienie obowiązków.Prowadzisz działalność gospodarczą, eksploatujesz instalację czy w jakikolwiek inny sposób korzystasz ze środowiska? Sprawdź, jakie kary mogą Cię czekać za niedopełnienie obowiązków środowiskowych.

Wymagania techniczne i prawne dotyczące recyklingu wody szarej

Recykling wody szarej to obok zagospodarowania deszczówki kolejny proekologiczny sposób, by minimalizować zużycie wody, której niedostatek coraz częściej odczuwamy. Warto jednak pamiętać, że budynek mieszkalny już na etapie projektowania należy wyposażyć w podwójną instalację wodno-kanalizacyjną, tzw. dualną.Czym jest woda szara i jakie wymagania należy spełnić, aby móc ją zagospodarować? Co jeszcze warto wiedzieć na temat uwarunkowań technicznych dotyczących jej recyklingu? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

2020

Opakowania, odpady opakowaniowe i poużytkowe − aktualne przepisy i ich zastosowanie w praktyce

Podstawowe wymagania dotyczące opakowań oraz wytyczne związane z zarządzaniem w obszarze odpadów opakowaniowych z punktu widzenia ograniczania ich szkodliwego oddziaływania na środowisko naturalne zostały wprowadzone unijną dyrektywą 94/62/EC Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Przepisy unijne zaimplementowano do polskiego prawa i wdrożono za pośrednictwem ustawy z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U. z 2019 r. poz. 542 ze zm.) oraz kilku rozporządzeń. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule.

2019

Chcesz prowadzić działalność związaną z rolnictwem ekologicznym? Musisz to zgłosić!

Każdy podmiot gospodarczy, który produkuje, przygotowuje, przechowuje lub przywozi z kraju trzeciego żywe lub nieprzetworzone produkty rolne, przetworzone produkty rolne przeznaczone do spożycia, pasze, wegetatywny materiał rozmnożeniowy i nasiona do celów uprawy, produkty pochodzące z akwakultury oraz drożdże przeznaczone do spożycia lub używane jako pasza, lub który takie produkty wprowadza na rynek, przed wprowadzeniem ich jako produktu ekologicznego lub wyprodukowanego w okresie konwersji na rolnictwo ekologiczne:a) zgłasza tę działalność właściwym jednostkom certyfikującym;b) przekazuje zgodę na objęcie jego działań systemem kontroli, o którym mowa w art. 27 rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 z 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91.

2018

NOWOŚCI MARZEC 2018 R.

W dniu 24 stycznia 2018 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Środowiska z 7 października 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów. W poniższym artykule przeczytasz o tym, jakie zmiany zostały wprowadzone.

2015

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.

2016

Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada

Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.