Ewidencja jednorazowych toreb na zakupy
Przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane jednorazówki, musi pobrać opłatę recyklingową oraz prowadzić ewidencję tych toreb.Pobrana opłata recyklingowa powinna być wnoszona regularnie na odrębny rachunek bankowy prowadzony przez marszałka województwa w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym została pobrana, czyli: I kwartał 2020 roku – do 15 kwietnia 2020 r., II kwartał 2020 roku – do 15 lipca 2020 r., III kwartał 2020 roku – do 15 października 2020 r., IV kwartał 2020 roku – do 15 stycznia 2021 r. Co warto jeszcze wiedzieć w tym temacie? O tym w artykule.
Czy opróżnianie zbiornika retencyjnego wymaga pozwolenia
Zbiornik retencyjny mający przeznaczenie przeciwpożarowe w zasadzie cały czas jest zapełniony, przynajmniej w jakiejś części.Co zrobić w przypadku, gdy zachodzi potrzeba jego opróżnienia, na przykład w celu przeprowadzenia remontu czy wyczyszczenia? Czy takie działania wymagają uzyskania pozwolenia? Tego dowiesz się z lektury poniższego artykułu.
Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę
Ustawa z 13 lutego 2020 roku o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 471) nowelizuje kilka aktów prawnych, w tym w swoim art. 7 zmienia treść ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.Nowelizacja dodaje art. 19a i zmienia art. 29. Z czego wynikają zmiany i na czym dokładnie polegają? Przeczytasz poniżej.
- « pierwsza
- «
- 35
- 36
- 37
- 38
- 39
- »
- ostatnia »
2022
Dopiero oczyszczona masa odpadów wlicza się do poziomów recyklingu
Czy wiesz, że odkąd 1 stycznia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków zaliczania masy odpadów opakowaniowych do poddanych recyklingowi, dopiero masa odpadów pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń może zostać wliczona do poziomu recyklingu? Poniżej szczegóły.
Oświadczenia do opłaty zmiennej za wody opadowe i ścieki
Przedstawiamy przykład wyliczeń do opłaty zmiennej za jednoczesne odprowadzanie wód opadowych i roztopowych oraz ścieków przemysłowych.
Czym są opłaty wodne za usługi wodne?
Zgodnie z definicją zawartą w Prawie wodnym, usługi wodne oznaczają zaspokajanie potrzeb gospodarstw domowych, podmiotów publicznych oraz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wykraczającym poza powszechne, zwykłe oraz szczególnego korzystanie z wód. Usługi wodne stanowią m.in.: pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych; wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi. Te rodzaje usług wiążą się z koniecznością ponoszenia kwartalnych opłat. Poniżej szczegóły.
2021
Odnawialne źródła energii w branży wodno-kanalizacyjnej
Odnawialne źródła energii zgodnie z definicją ustawy Prawo energetyczne to odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące m.in. energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów.Celem rozwoju inwestycji „zielonej energii” jest ograniczenie zużycia energii ze źródeł konwencjonalnych. Jak wykorzystać OZE w branży wod.-kan.? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
2020
W jaki sposób korzystnie zagospodarować osady ściekowe? Plusy i minusy poszczególnych sposobów ich zagospodarowania
Osady ściekowe powstają w oczyszczalniach ścieków zarówno komunalnych jak i przemysłowych jako specyficzny odpad, który wymaga prawidłowego i odpowiedzialnego zagospodarowania. Według katalogu odpadów osady ściekowe klasyfikowane są w grupie 19 jako: „Odpady z instalacji i urządzeń służących zagospodarowaniu odpadów z oczyszczalni ścieków oraz z uzdatniania wody pitnej i wody do celów przemysłowych”i w tej kategorii należy wyszczególnić: 19 08 05 ustabilizowane komunalne osady ściekowe 19 11 05* osady z zakładowych oczyszczalni ścieków zawierające substancje niebezpieczne 19 11 06 osady z zakładowych oczyszczalni ścieków inne niż wymienione w 19 11 05
Pamiętaj o swoich obowiązkach! Raport do KOBiZE, opłata za korzystanie ze środowiska i sprawozdanie odpadowe
Gospodarując odpadami, powinieneś pamiętać o tym, że co roku jesteś zobowiązany do wypełniania obowiązków, które podsumowują Twoją działalność za rok ubiegły. Do 28 lutego 2020 r. podmioty, które korzystają ze środowiska, powinny złożyć raport o emisjach gazów cieplarnianych do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Sprawozdanie odpadowe musisz złożyć do 15 marca 2020 r., a opłatę za korzystanie ze środowiska uiścić do 31 marca. Z artykułu dowiesz się więcej szczegółów na temat tych obowiązków.
2019
Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne a RODO
Działalność polegająca na dostarczaniu wody i odprowadzaniu ścieków wiąże się z koniecznością przetwarzania danych osobowych klientów. Wynika to m.in. z procesu zawierania umowy i jej realizacji oraz świadczenia usług. Przetwarzanie danych może też dotyczyć: przejmowania urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, nabywania tytułów prawnych do nieruchomości dla potrzeb inwestycji, dochodzenia i obsługi windykacji, zapewnienia komunikacji w sprawach związanych ze świadczeniem usług, obsługi roszczeń i reklamacji, celów analitycznych, statystycznych i archiwalnych.
Prawo wodne – odszkodowanie za obniżenie wartości nieruchomości
Nowe Prawo wodne kształtuje zasady odpowiedzialności odszkodowawczej w przypadku obniżenia wartości nieruchomości. Z poniższego artykułu dowiesz się: w jaki sposób Prawo wodne reguluje zasady wypłaty odszkodowań, jaka forma odszkodowania Ci przysługuje, kiedy pieniądze Ci się należą, co musisz udowodnić, żeby przyznano Ci odszkodowanie, w jaki sposób i przez kogo zostanie określona wysokość odszkodowania.
Opłaty w Prawie wodnym – podsumowanie i praktyka
Finansowanie systemu gospodarki wodnej niejako na nowo określiły zasady wprowadzone 1 stycznia 2018 r. ustawą z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne. W związku z tym opłaty za usługi wodne zostały wyłączone ze składanego do 31 marca wykazu zawierającego informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat.W poniższym artykule przedstawiono kompendium wiedzy na temat opłat wynikających z przepisów ustawy Prawo wodne i od strony praktycznej omówiono statuowane tym aktem prawnym obowiązki finansowe.
2018
Zasady prowadzenia ewidencji opakowań transportowych
Ewidencja opakowań transportowych wiąże się z koniecznością posiadania stosownych dokumentów. Jakie to dokumenty i czy do ich opracowania konieczne jest ważenie opakowań?
Niebezpieczne substancje chemiczne – skąd czerpać informacje na ich temat?
Niezbędne informacje na temat preparatów niebezpiecznych i ich właściwości zawarte są w kartach charakterystyki substancji niebezpiecznych. Znajdziesz w nich zapisy dotyczące potencjalnych zagrożeń, procedur postępowania na wypadek awarii, wycieku i pożaru, jak również wskazówki w zakresie magazynowania danej substancji. Wiedza ta jest niezwykle pomocna w przestrzeganiu wymagań ochrony środowiska.
2015
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej
Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.
2016
Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada
Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.