Opłaty za pobór wód do celów retencyjnych
Nadleśnictwo korzystało z usługi wodnej w postaci retencjonowania wód powierzchniowych, a także korzystania z tych wód w celu prowadzenia gospodarki leśnej – woda służyła do nawadniania terenów leśnych. W informacji kwartalnej organ ustalił wysokość opłaty zmiennej za pobór wód powierzchniowych. Po otrzymaniu informacji kwartalnej określającej wysokość opłaty zmiennej nadleśnictwo złożyło reklamację. Dyrektor zarządu zlewni ponownie określił opłatę zmienną w tej samej wysokości. Jako uzasadnienie takiej decyzji organ wskazał wydane nadleśnictwu pozwolenie wodnoprawne na pobór wód powierzchniowych, co stanowi podstawę obowiązku ponoszenia opłaty za usługi wodne. Czy to postępowanie było słuszne?
Wpływ pandemii na kwestie związane z ochroną środowiska
Obecnie panująca pandemia koronawirusa wymusiła zmiany w działalności 75% małych i średnich przedsiębiorstw, a aż 8 na 10 przedsiębiorstw spodziewa się długotrwałego kryzysu.Sektor ochrony środowiska jest zróżnicowany, ale w jakimś stopniu każdy z przedsiębiorców musiał zmierzyć się ze zmianami w organizacji pracy czy płynności finansowej. W poniższym artykule znajdziesz przegląd zmian i zjawisk, które dotknęły sektor ochrony środowiska w okresie pandemii COVID-19.
Przepisy bhp i społeczna inspekcja pracy w czasie epidemii COVID-19
Okres epidemii COVID 19, a także każdej innej potencjalnej, stanowi duże wyzwanie dla relacji pracodawca – pracownicy. Sposób organizowania procesu pracy w kontekście bezpieczeństwa osób zatrudnionych w okresie epidemii jest znacznie bardziej problematyczny niż w typowych sytuacjach na podstawie ugruntowanych od lat przepisów prawa pracy. Czas epidemii to nie tylko sprawdzian dla pracodawcy jako podmiotu zatrudniającego, ale również dla służby bhp i społecznej inspekcji pracy, a także specjalistów ds. ochrony środowiska. W tym szczególnym okresie powyższe struktury muszą działać elastycznie i reagować na bieżąco w zakresie swoich ustawowych uprawnień i obowiązków.
- « pierwsza
- «
- 34
- 35
- 36
- 37
- 38
- »
- ostatnia »
2022
Urządzenia wodne - kompendium wiedzy
W niniejszym artykule poruszamy tematykę szeroko rozumianych urządzeń wodnych. Dowiesz się czym są, co trzeba zrobić, aby zalegalizować takie urządzenia, jak wygląda likwidacja zgodna z prawem oraz wiele innych. Zachęcam do lektury.
Stacje demontażu − obowiązki przedsiębiorców
Jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorcach prowadzących stację demontażu pojazdów? Jak przebiega proces inwestycyjny oraz jakie rodzaje decyzji musi uzyskać przedsiębiorca?
Konsekwencje niewdrożenia dyrektywy ściekowej – co dalej
W dyrektywie nr 91/271/EWG Komisja Europejska (KE) zobowiązała wszystkie państwa członkowskie do zapewnienia, aby aglomeracje miejskie odpowiednio odbierały i oczyszczały ścieki, eliminując lub ograniczając w ten sposób wszystkie niepożądane skutki, jakie się z nimi wiążą przy ich uwalnianiu do jednolitych części wód. Polska do dzisiaj nie zapewniła właściwych rozwiązań. Jakie działania zostały podjęte w celu wdrożenia dyrektywy ściekowej?
2021
Tajniki prawidłowej klasyfikacji odpadów – praktyczny poradnik
Odpady klasyfikuje się w pierwszej kolejności z uwagi na źródło ich powstania. Następnie należy wziąć pod uwagę ich właściwości oraz skład. Kolejność ta jest bardzo ważna, ponieważ od niej zależy dalszy sposób postępowania z odpadami.W poniższym poradniku opiszemy krok po kroku tajniki klasyfikacji odpadów z przedstawieniem konkretnych przykładów.
Poznaj przykłady instalacji mogących wymagać pozwolenia na emisję gazów i pyłów
Do stwierdzenia, która instalacja wymaga pozwolenia, kluczowe są trzy rozporządzenia opisane w artykule.
2020
Audyt środowiskowy pod kątem gospodarki odpadami
Ostatnia część serii audytów środowiskowych zawiera audyt przeprowadzony pod kątem zgodności z przepisami związanymi z gospodarką odpadami.Poniższy przykładowy audyt środowiskowy nie zawiera wyczerpującego katalogu przepisów, a jedynie te podstawowe. Zawsze może się okazać, że dana instalacja wymaga podejścia bardziej szczegółowego. Analizy zawsze warto dokonywać indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa.Na terenie zakładu ABC wytwarzane są różne rodzaje odpadów, i to zarówno odpady niebezpieczne, jak i inne niż niebezpieczne. Substancje chemiczne magazynowane są razem z odpadami, bez zabezpieczenia przed dostępem osób nieupoważnionych. Na terenie zakładu wytwarzane są tak odpady niebezpieczne, jak inne niż niebezpieczne.
2019
Wyzwania polskiego systemu gospodarki odpadami – odpady komunalne
Najnowsze dane Eurostatu (za 2011 rok) pokazują, że łączny poziom recyklingu i kompostowania wyniósł w Polsce 28%, co stanowi dużo niższy wynik niż średnia UE wynosząca 40% (25% recykling i 15% kompostowanie). Czy w związku z tym Polska osiągnie postawiony przez UE cel 50% do 2020 roku?Składowanie odpadów było i nadal jest najczęstszym sposobem postępowania z odpadami w Polsce. Statystycznie ilość wytwarzanych odpadów jest zwykle większa niż ilość zebranych odpadów – różnica ta stanowi rezultat porzucania odpadów w lasach lub spalania w prywatnych kotłach. W 2012 roku 77 mln Mg odpadów komunalnych trafiło na składowiska w całej UE, co stanowi 32% wszystkich wytworzonych odpadów komunalnych. Dlaczego ich składowanie szkodzi środowisku?
2015
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej
Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.
2016
Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada
Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.