Chcesz uzyskać zezwolenie na zbieranie odpadów? W artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć

Zbieranie odpadów to ich gromadzenie przed transportem do  miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej modyfikacji charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów przez prowadzącego zbieranie odpadów.Z artykułu dowiesz się m.in.: kiedy będziesz potrzebował decyzji na zbieranie odpadów, w jaki sposób przygotować wniosek, które załączniki musisz przygotować, jakie dodatkowe wymagania musisz spełnić.

Załączniki niezbędne do uzyskania pozwolenia zintegrowanego

Pozwolenie zintegrowane łączy w jedną całość wszystkie typy oddziaływań na środowisko i zastępuje cząstkowe decyzje z zakresu ochrony środowiska, m.in. pozwolenie na wytwarzanie odpadów.Eksploatacja instalacji powodującej emisję zanieczyszczeń do środowiska w niektórych przypadkach może być prowadzona wyłącznie po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia lub zezwolenia. Takimi dokumentami będą np. pozwolenie na emisję gazów i pyłów do powietrza, decyzja zezwalająca na wytwarzanie i przetwarzanie odpadów czy odprowadzanie ścieków. Tego rodzaju pozwolenia nazywa się sektorowymi, ponieważ swym zakresem obejmują wyłącznie jeden rodzaj oddziaływania na środowisko. Wszystkie te decyzje można uzyskać za jednym razem ubiegając się o pozwolenie zintegrowane.

Poznaj wymagania, jakie obowiązują w trakcie magazynowania odpadów

Przepisy dotyczące gospodarki odpadami zmieniają się z roku na rok. W ostatnim czasie modyfikacje są reakcją na niepokojące doniesienia dotyczące nielegalnego sprowadzania do Polski odpadów, funkcjonowania nielegalnych miejsc magazynowania odpadów oraz pożarów tych miejsc. Skutkiem naruszeń, których dopuszczają się podmioty gospodarujące odpadami, jest zaostrzenie przepisów i wprowadzenie nowych obostrzeń pozwalających na jeszcze większą kontrolę podmiotów zbierających i przetwarzających odpady. Zaostrzenie przepisów w zakresie magazynowania odpadów jest dużym problemem ze względu na wysokie koszty dostosowania tych miejsc do nowych warunków. Więcej na temat obowiązujących wytycznych przeczytasz w artykule.

Nowości

Korzystanie z wód w celach energetycznych

Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem wód to specjalny rodzaj ich wykorzystania. W konsekwencji wymaga zachowania szczególnych warunków formalnych.Po pierwsze, korzystanie z wód do celów energetyki, w tym energetyki wodnej, jest jedną z usług wodnych. Po drugie, obiekt energetyki wodnej jest urządzeniem wodnym w rozumieniu Prawa wodnego.Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj poniższy artykuł.

Kiedy musisz uzgadniać dokumenty planistyczne z Wodami Polskimi

Do zadań Wód Polskich należy m.in. sporządzanie, aktualizowanie i uzgadnianie wielu projektów dokumentów planistycznych. Artykuł 166 ww. ustawy zawiera dokumenty, których projekty wymagają uzgodnień z Wodami Polskimi w zakresie zagospodarowania i zabudowy terenu położonego na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią.Jakie to dokumenty i jak wygląda procedura ich uzgadniania z Wodami Polskimi? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

2022

Aktualizujesz zezwolenie? Pamiętaj o operacie ppoż!

Pytanie: Pytanie: Czy składając wniosek o aktualizację posiadanego zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów, muszę przedłożyć również operat ppoż.?

Wniosek o pozwolenie na wytwarzanie odpadów w pigułce

Jak poprawnie przygotować wniosek o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów? Niniejszy artykuł to kompendium wiedzy na ten temat. Pomożemy Ci sporządzić bezbłędny wniosek i uniknąć niepotrzebnych stresów.

Spawanie – jak prawidłowo wyznaczyć emisję?

Podmiot korzystający ze środowiska jest zobowiązany do określenia wielkości emisji do powietrza pyłów i gazów w kilogramach i w tym celu powinien skorzystać ze stawek za kilogram substancji danego rodzaju z odpowiedniej tabeli obwieszczenia (lub rozporządzenia) ministra środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska.

2021

Kary, które mogą nałożyć strażnicy gminni w zakresie przepisów o odpadach

Z 20 sierpnia 2020 r. pochodzi rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji zmieniające rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.Strażnicy straży gminnych mogą nakładać mandaty karne za naruszenia w zakresie ustawy o odpadach oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Za co w obecnym systemie prawnym możesz zostać ukarany?

2020

Audyt środowiskowy pod kątem hałasu, SZWO i emisji do powietrza

Zastanawiałeś się kiedyś, jak przeprowadzić samodzielnie audyt środowiskowy w swojej firmie? W poniższym artykule znajdziesz kolejne wskazówki, które pomogą Ci w realizacji Twoich celów.Poniższy przykładowy audyt środowiskowy nie zawiera wyczerpującego katalogu przepisów, a jedynie podstawowe. Zawsze może się okazać, że dana instalacja wymaga szczegółowszego podejścia. Analizy należy dokonywać indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa.W poniższym artykule, stanowiącym drugą część cyklu, opisano zasady audytu dotyczącego hałasu, emisji do powietrza oraz substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO).

2018

Nie wiesz, jak wyliczyć opłatę na publiczne kampanie edukacyjne? Przeczytaj poniższy artykuł!

Wprowadzając na rynek opakowania lub produkty w opakowaniach, przedsiębiorcy zobowiązani są do uiszczania opłaty na publiczne kampanie edukacyjne. W jaki sposób ją wyliczyć? 

Koniecznie poznaj reguły składania sprawozdań opakowaniowych za 2017 rok!

Z dniem 15 marca 2017 r. mija termin składania sprawozdań opakowaniowych. Z poniższego artykułu dowiesz się, w jaki sposób prawidłowo przygotować te sprawozdania i uniknąć potencjalnej kary.

2015

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.

2016

Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada

Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.